İkinci El Mobilya
Geri

Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük evlere sahip olanlar, sihirli birkaç dokunuşla ferah alana ve huzur verici bir dekorasyona sahip olabilirler. Bu konuda ilk aşama metrekareye göre hareket etmekle başlamaktadır. Küçük evler için dekorasyon fikirleri edinirken, evini geniş göstermeye ve kullanacağın eşyaların fonksiyonel olmasına dikkat etmen gerekmektedir. Almayı planladığın eşyanın ölçüleriyle, evindeki kullanım alanını mutlaka hesaplamayı unutmamalısın.

Dekorasyon Önerileri

Ev dekorasyon fikirlerini incelerken, genellikle küçük alanlara sahip evlerin, duvar ve döşemelerinin açık renklerde olduğunu fark etmişsindir. Açık renkler kısıtlı alanı olduğundan büyük göstermekte oldukça başarılıdır. Aynı zamanda küçük evler için mobilya seçerken canlı renkler kullanarak içerideki kasvetli havayı dağıtabilirsin. Canlı renkler sana ve evine enerji katacaktır. Farklı renkleri bir arada kombinlemeyi dene.

Kapı arkası, kapı üstü veya pencere kenarı gibi yerlerde oluşan ölü alanları; raflar, kitaplık veya çok amaçlı gömme dolaplarla kullanışlı hale getirebilirsin. Günümüzde istediğin ölçülere göre dolaplar temin etmek veya yaptırmak oldukça kolaydır. Depolama alanları hepimizin ihtiyaç duyduğu bir konudur. Bu nedenle küçük evler için kullanışlı mobilya seçerken depolama alanı olanları tercih etmek gerekmektedir. Bazalı koltuklar, bazalı yataklar kullanım açısından oldukça tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Giysi dolaplarının içerisinde bez raflardan kullanarak bölmelerini arttırabilirsin. Katlanan sandalye, masa, sehpalar tercih edilerek mevcut alan geniş gösterilmelidir. Aynı zamanda küçük evlerde çocuk odaları için ranza kullanılarak alanın daraltılması önlenmektedir. Farklı bir dekorasyon önerisi ise, tek çocuklu ailelerde ranza kısmı yükseltilerek oyun alanları yatağın altına konumlandırılmaktadır. Veya duvara doğru kapanan yataklar tercih edilerek çocukların oyun oynayabileceği alan genişletilmektedir.

Salon gibi evimizin en büyük odalarını dekore ederken ise, yemek odası ve salon aynı alanda kullanılıyor ise bu alanları farklı ışıklandırma, farklı döşeme veya farklı aksesuarlar ile birbirinden ayırarak karmaşıklığı engelleyebilirsin. Ayırmayı düşündüğün alan yatak odasında ise, paravan veya perde kullanabilirsin. Küçük salonlarda L tipi mobilyalar veya köşe takımları kullanarak alanını olduğundan büyük ve ferah gösterebilirsin. Dolap veya kitaplık gibi görünüşleri heybetli olan mobilyalarını duvarlara yakın kullanman sana daha fazla alan kazandıracaktır.

 Evin için gereğinden büyük ve fazla eşya, kullanımı alanını kısıtladığı gibi seni strese yöneltecektir. Bu nedenle kullanmadığın eşyaları evinden uzaklaştır. Mobilya alırken alanından fazla ve büyük mobilyalar almamaya özen göster. Aksi halde sıkışık ve kullanışsız alanın evinden soğumana neden olabilmektedir.

Mutfaklar ise en çok zamanımızı geçirdiğimiz yerler arasında yer almaktadır. Özellikle ev hanımları gününün belirli bir bölümünü mutfakta geçirmektedir. Bu nedenle mutfağın işlevselliği oldukça önemlidir. Küçük mutfaklarda ise duvarlarda ve mobilyalarda yine açık veya canlı renkler tercih edilebilir. Aynı zamanda farklı duvar kağıtları veya duvar stickerları kullanılarak hoş ve ilgi çekici görüntüler yaratabilirsin. Duvara monte edilen mutfak masalarını kullanarak alanını daraltmadan, fonksiyonel kullanım sağlayabilirsin. Mutfak dolapları en çok ihtiyaç duyduğumuz, işimizi en çok kolaylaştıran olmazsa olmazlarımızdan biridir. Sınırlı sayıda dolabın var ise dolap içi raflardan alarak, baharatlık, bardak altlığı veya kupa gibi eşyalarını yerleştirip daha fazla ve daha düzenli alana sahip olabilirsin. Aynı zamanda tezgâh üzeri karolarda, düzenleyiciler kullanarak baharatlık veya kupalarını asabilirsin. Tezgâh üzeri düzenleyicilere yapı marketlerden veya internet üzerinden ulaşabilirsin. Farklı dekoratif saatler ise mutfağına şık bir dokunuş sağlayacaktır.

Küçük evlerde özellikle aydınlatmalar oldukça önemlidir. Öncelikle pencere önlerini, ışığı azaltmaması açısından boş bırakmaya veya çok doldurmamaya çalışmalısın. Böylelikle içeriye daha fazla güneş ışığı girerek içeriyi aydınlatacaktır. Karanlık alanları aydınlatmak ferah bir görüntü yaratmana neden olacaktır. Ölü alanlara led ışık ile ışıklandırarak farklı bir hava katabilirsin. Bir diğer dekorasyon fikri ise, aksesuarlardır. Evini sevmeni ve huzur vermesini sağlayan parçalardır ve seni anlatır. Bu nedenle seni anlatacak aksesuarlar kullanmayı ihmal etme.

Banyo tasarımlarında ise, alanın kısıtlı ise yapı marketlerden bulabileceğin açılıp kapanan kirli sebeplerinden alabilirsin. Sepetin boşken katlayıp daha fazla alana sahip olabilirsin. Banyo dizaynında da olmazsa olmazlardan biri yine depolama alanlarıdır. Depolama alanı sayesinde birçok kişisel ürününü ve temizlik malzemelerini kaldırabilir, banyonun daha toplu görünmesini sağlayabilirsin. Bu nedenle banyonda sana engel olmayacak bir alanda mutlaka raf kullanmanı öneriyoruz. Aynalı dolaplarda oldukça tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Unutma ki evinin küçük olması önemli değildir. Önemli olan onu nasıl kullanıp, tasarlayabildiğindir, işlevselliğidir.