Küçük Bir Odayı Büyük Göstermenin Yolları

Özellikle son yıllarda yapılan mimarilerin ve evlerin m2’si oldukça küçük. Hal böyle olunca evlerimizin daha geniş göstermesini ve daha ferah olmasını isteriz. Bunu yapmanın yolu duvar renklerinde ve mobilyalarda akıllıca renk tercihi yapmak. Bu şekilde odanızın olabildiğince büyük görünmesini sağlamış olursunuz. Doğru duvar renkleri seçerek ve boyacılardan yardım alarak bir mekan illüzyonu ile odanızı çok daha geniş ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Şimdi sizlere küçük odaların ve evlerin nasıl daha geniş ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz bunlardan bahsedeceğiz!

Genel olarak evlerin daha geniş görünmesini sağlayan renkler soğuk renklerdir. Bu şekilde mekan daha geniş ve aydınlık görünür. En yüksek aydınlatma için genelde gri ve mavi tonları tercih edilmektedir.

Tavada İllüzyon Yaratın

Odanızın duvarlarını tavanın 10 cm altına gelecek şekilde hatta varsa kornişin altına kadar boyayın ve bu kısmı beyaz renge boyanın. Bu beyaz şerit görüntü olarak tavanın yüksekliğini arttırır ve odanın daha yüksek görünmesini sağlar. Buna örnek verecek olursak okyanus yeşili ve canlı beyazla oldukça uyumludur.

Koridorlar Genişlesin

Koridorların daha geniş görünmesi için her iki koridor duvarını açık krem rengine boyayarak bir duvarına ayna asarsanız koridor daha geniş görünebilir. Kontrast oluşturan renk tonlarını deneyerek farklı ve hoş bir görüntü ortaya çıkarmış olursunuz. Örneğin sütunların baştaki tabanlarını, süpürgelikleri ve pervazları açık ve yansıtıcı renklere boyayabilirsiniz. Bununla birlikte kontrast oluşturan renk tonlarını deneyebilirsiniz.

Mobilyalar ve duvarlar ile tonlu olarak renk uyumunu deneyin. Duvarlarınızın boya rengiyle benzer mobilya renklerini seçerek kaynaşmalarına yardımcı olun. Böylece odanız olduğundan daha büyük hissettirecek aynı zamanda düzenli ve sakin bir mekân yaratmanıza katkı sağlayacaktır. Mesela yeşil tonları bu konuda çok tercih edilmektedir.

Bir odanın daha geniş görünmesine yardımcı olan bir diğer etkende yer döşemeleridir. Küçük bir odada, ahşap yer döşemeleri duvar renginden bir iki ton daha koyu olmalıdır ki bu durum odanızın mimarisi öne çıkararak duvarları arka plana atar ve odanın daha büyük görünmesini sağlar. Bu açıklamaya örnek vermek gerekirse açık gri duvarlarla bir iki ton daha koyu gri ahşap döşemeler sofistike bir görüntü oluşturur. Renk haricide bir püf nokta verecek olursak odanın boya işi bittikten sonra odayı neredeyse ikiye katlayacak olan büyük aynalar asarak bu görüntüyü oluşturabilirsiniz.

Odayı Aydınlık Gösteren Boya Rengi

Salonlar her daim bizlerin eğlenmek, dinlenmek, vakit geçirmek, rahatlamak, arkadaşlarını misafir etmek ve kaliteli zaman geçirmek istediğimiz alanlar olmuşlardır. Salon duvarlarının renklerini seçerken genelde iki farklı kullanım amacına uygun olmasına dikkat edilmesi önerilir. Bunlardan birincisi keyifle vakit geçireceğiniz, alanı göz önünde bulundurarak duvar rengini seçmeniz ikincisi de olarak misafirlerinizi davet ettiğiniz zaman ortaya renk uyumu olan bir salon dekorasyonu çıkarmanız. Tabiki de kendi evinizi başkaları için istemediğiniz şekilde boyayarak dekore edin demiyoruz ama uyumlu bir şekilde yapılan dekorasyon her durumda evi aydınlık ve geniş gösterecek uyumda olması önemlidir.  

Güneş Girmeyen Evler Hangi Renge Boyanmalıdır?

Bir evin dekorasyon konusunu belirleyen en büyük etkenlerden biri duvar rengidir. Duvar rengini hangi renge boyarsanız diğer mobilyalar ve dekorasyon araçları bu renge uyum sağlayarak devam eder. Uyum sağlamaktan kasıt aynı tonlar olması gerektiği değil zıtlık ya da doğru kontrast yakalamaktır aynı zamanda. Bu gibi uyumlu renkler genelde renk kartelasının renk cetvelinden bakılmaktadır. Ama eğer eviniz küçük ise ve hatta içeriye hiç gün ışığı girmiyor karanlık bir eviniz var ise o zaman seçeceğiniz duvar renkleri bu yönde olmalıdır. Yani odanızı daha aydınlık gösterecek duvar boya renkleri seçmeniz gerekmektedir. O zaman şimdi sizlere aydınlık bir oda dekorasyonu için hangi duvar boya renklerini seçmeniz gerektiğini ve bu duvar boya renkleri ile hangi dekorasyonları yapabilirsiniz bu gibi fikirleri paylaşalım.

Odayı Geniş Gösteren Duvar Boya Renkleri

Evlerinizde sahip olabileceğiniz en iyi şey, pencerelerden içeriye sızan doğal ışıktır. Salonunuzun duvarlarını beyaz renge boyayarak nötr tonlarında mobilyalar ile döşediğiniz zaman eviniz hem ferah, hem temiz hem de daha geniş görünecektir. Küçük evlere güneş girmediği zamanlar çok kasvetli ve basık olur durum böyle olunca kendi evimizde dinlenmek keyif yapmak yerine içerisinde daha yorgun ve keyifsiz oluruz. Bu gibi durumları yaşamamak ve evimizin aydınlık görünmesini sağlayacak en iyi renk olan beyaz renk ile bu durumu engelleyebiliriz. Bu kadar açık tonlara olan evimize hareket ve canlılık katmak için birkaç renkli zevkimize uygun dekorasyon ürünü ile tamamlayabiliriz. Böylece evimiz sadece açık renkler ile hastaneye benzemez daha eğlenceli bir mekana dönüşür.

  • Sakız rengi

Sakız rengi de salonu daha büyük gösteren renkler arasında bulunuyor. Beyaz rengin bir ton farklı olan rengi sakız rengi ile evinizde doğal ışık havası yaşayacak. Sakız rengi ile birlikte yine aynı tonlarda seçilen tamamlayıcı ürünlerle evinizde ferah bir hava yakalamanız mümkün.

  • Buz beyazı

Fark ettiyseniz hep beyaz rengin tonlarından gidiyoruz. Çünkü beyaz küçük ve karanlık evler için en ideal renk. Buz beyazı rengine boyanmış duvarların yanı sıra modern ve ince çizgileri olan açık renk mobilyalar ile salonunuza sofistike bir hava katabilir ve geniş görünen salonunuzda keyifli saatler geçirebilirsiniz. Aynı tarza uygun desenlerde seçilmiş fon perdeler kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirerek çok daha zengin bir görüntü elde etmiş olursunuz. 

  • Kum beji

Odanızın daha geniş ve ferah görünmesini sağlamak için bir diğer ton da herkesin severek kullandığı kum beji tonudur. Bu tonun yumuşaklığı ve çok fazla renk ile kombinlenebilmesi açısından küçük evi olan kişiler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Yumuşak hatlara sahip olan bu renk ile çok daha fazla farklı renklerde mobilyalar seçebilir ve evinizin hem canlı hem de daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Kum bejine boyanmış bir evin kapılarının ve diğer mobilyaların beyaz olması evinize ekstra bir ferahlık katacaktır

  • Soğuk gri

Evimin tamamı beyaz ve tonlarında olmasın diyorsanız soğuk gri tonları tam size göre. Farklı ve cesaretli bir renk tonu olan gri ile evinizde ciddi ve aydınlık bir hava katacaktır. Bu duvar rengine uygun olacak mobilyalar seçerek evinizin de modern bir dekorasyon yaratabilir ve aydınlık evinizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Duvar renklerinin açık tonlarda tutarak ve mobilyalarınızın da açık renkte olması her zaman evin daha geniş ve aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Ancak evinizin tamamını açık renkte istemiyorsanız yer döşemeleri ve kapılarda farklı tercihler yapabilirsiniz. Örneğin doğal ahşap tonları açık renkteki duvarlara ve mobilyalar ile harika bir uyum sağlamaktadır. Bu gibi detaylar salonunuzu daha aydınlık ve ferah görünmesi için çok etkili birer dekorasyon detayıdır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0