İkinci El Mobilya
Geri

Küçük Balkonlar İçin Öneriler

Keyif yapmanın en çok haz verdiği yerler olarak görülen balkonlar, özellikle sıcak yaz aylarında hava alabilmek için tercih ettiğimiz, aynı zamanda kış bahçesi olarak kullanıp yağmurun yağışını izleyerek, çayımızı kahvemizi yudumlayıp, kitabımızı okurken şehrin gürültüsünden ve günün stresinden uzaklaşabileceğimiz evimizin en şirin yerleridir. İçini ısıtan, misafirlerinle veya ailenle sıcacık sohbetler edebileceğin, günün stresinden bunaldığında kaçıp nefes alabileceğin bir alan yaratman aslında o kadar da zor değil.

Balkonların büyüklükleri ve şekilleri kültürden kültüre ve mimariden mimariye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle balkonun küçük veya büyük olsun önemli olan o alanda huzuru yakalayabileceğin bir ortam oluşturmaktır.

Küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır?

Küçük balkon dekorasyonlarında, minik dokunuşlarla ortama huzur ve neşe katarak kendine ait bambaşka bir dünya yaratabilirsin. Doğayla iç içe hissini yakalayabilmek için, son yıllarda oldukça fazla tercih edilen çim halılardan kullanabilirsin. Çim halı tercih etmiyorsan, canlı renklerde ve pastel tonlarda halılar veya el dokuması kilimler kullanarak zeminde sıcak bir görüntü oluşturabilirsin. Zeminde kullandığın kilimin veya halının üzerine renkli minderler koyarak şirin bir görüntü oluşturabilirsin. Aynı zamanda birçok markanın mağazalardan ve internet üzerinden satışını gerçekleştirdiği bahçe/balkon mobilyalarından tercih ederek, yağmurda ıslanma durumlarında bile uzun yıllar kullanabilirsin.

Genellikle bahçe/balkon mobilyalarında rattanlar tercih edilmektedir. Rattanlarda koyu kahve, sütlü kahve, siyah ve beyaz renkler tercih edilmektedir. Küçük balkonlarda rattan mobilya kullanacaksan, beyaz rengini seçmeni öneriyoruz. Beyaz renk rattanları, dekoratif renkli kırlentlerle kombinleyerek sıcak bir görüntü oluşturabilirsin. Rattan mobilyaların dışında, küçük balkon koltukları olarak, renkli katlanan sandalyeler ve gizlenebilen masalar da oldukça fazla tercih edilmektedir. Katlanan sandalyeleri duvara asarak dekoratif şekilde de kullanabilirsin. Böylece fazla yer kaplamaz ve ihtiyaç halinde kullanıma hazırdır. Canlı renkler kullanarak yapılan dekorasyonların sana canlılık, pozitif enerji ve huzur katacağını unutma. Ayrıca armut puflar, renkli katlanır banklar, daybed markanın hoş görünüşlü sedirlerini veya küçük balkon salıncakları da tercih edebilirsin. Sedirleri de renkli minderler kullanarak tasarlayabilirsin.

Küçük balkon dekorasyon önerilerinde bir diğer adım ise, değişik aydınlatma ve mumlardır. Zemine yakın noktalardan tavana doğru yerleştirilen aydınlatmalar, geceleri balkonuna farklı bir atmosfer katarak daha ilgi çekici kılacaktır. Kokulu mumların kendine has şirin görüntüsü ile şık bir dokunuş elde edebilirsin. Balkon düzenlemelerinde, balkonunu mis gibi kokan ve huzur verebilecek hale getiren diğer bir yöntemde, korkuluk ve duvar monteli saksılardır. Bu saksılar sayesinde kendine ait minik bir bahçe havası yaratabilirsin. Uygun olan bölümlerde saksılar korkuluk dışına monte edilmiş şekilde kullanılabilir. Böylelikle alandan tasarruf sağlayabilirsin. Parlak veya gümüş renkli, vazo ve çiçek süsleme taşları ile saksılarını daha görünür kılabilirsin. Gazete/dergi kutunu da balkon korkuluğuna monte edebilirsin. Duvarda minik raflar kullanarak, içerisine aksesuarlar koyabilirsin.
Kapalı balkon kullanımı ile balkonunu her mevsim rahatlıkla kullanabilirsin. Kış günlerini balkonda geçirerek, sudan ve soğuk havadan etkilenmeden keyif yapabilirsin. Özellikle katlanan cam balkonlar ve sürmeli balkonlar günümüzde oldukça modern bir görüntü yaratmakla beraber, camın temizliği ve kolay kullanımı sayesinde çokça tercih edilmektedir. Kapalı balkon dekorasyonlarında yan cepheleri, balkon mobilyanla uygun perdeler ile kapatarak dışarıdan görünmesini engelleyebilirsin. Aynı zamanda güneşli zamanlarda kullanmak için, katlanır cam balkon perdesi tercih edebilirsin. Farklı bir alternatif ise balkon brandasıdır, diğer ismi ile balkon perdesi olarak da satılmaktadır. Balkon brandası açık balkonlarda daha çok tercih edilmektedir. Birçok rengi bulunsa da yaygın olarak kullanılan renkleri mavi-beyaz, yeşil-beyaz, sarı-beyaz ve bordo-beyazdır. Ancak istediğin renklerden mobilyana uygun balkon brandaları diktirebilirsin.

Dar uzun balkon dekorasyonlarında, balkonun bir ucuna çim halı yerleştirip üzerine saksılar ve çiçekler ile doğal bir görünüm yaratarak, diğer alanın bir kısmını balkon için geçmeli ahşap zeminlerden kullanarak doğal bir görüntü yakalayabilirsin. Geçmeli balkon yer karosu olarak da bilinen bu zeminler balkonlar için özel tasarlanmıştır ve genellikle istediğin ölçülere uymaktadır. Köşelere ve dirsek kenarlarına uyum sağlayabilmesi için kesilebilme özelliğine sahiptir. Böylelikle balkonunda iki farklı doğal alan yaratmış olabilirsin. Ahşap kısmın üzerine istediğin balkon koltuklarını konumlandırarak kullanabilirsin.

Vintage dekorasyonlarda ahşap sandıklar oldukça fazla tercih edilmektedir. Eski meyve kasalarını boyayarak raf olarak kullanabilir veya eski meyve kasalarını tahta çıtalar ile sağlamlaştırarak kendine özel sedir oluşturabilirsin. Oluşturduğun sedirin üzerinde farklı renklerde minderler kullanabilirsin. Alt kısmını ise kitaplık gazetelik veya depolama alanı olarak düşünebilirsin.Harika bir balkon dekorasyonu için yüksek bütçeler harcamana gerek yok, ikinci el kitaplık alarak hem depolama alanı hem de bitkileri yerleştirmek için dekoratif bir alan olarak kullanabilirsin.