Koltuk Seçiminde Dikkat Edilecekler

Rahatlık mı, şıklık mı? Koltuk seçerken sen hangisine önem veriyorsun?

Koltuklar, yorgunluğumuzu atmak ve dinlenmek için tasarlanan eşya olarak literatürümüzde yer almaktadır. Koltukların rahat ve konforlu olması evde geçirdiğimiz süreyi verimli ve mutlu kılmakla birlikte, aynı zamanda bel ve sırt ağrıları gibi sağlık problemlerinin oluşmasını önlediğinden koltuk seçimi ev dekorasyonunda oldukça önem taşımaktadır. Özellikle oturma odaları ve salonların demirbaşı olarak görülen koltuklar aynı zamanda birçok tarza ve ev tipine göre üretilmektedir. Tasarımlar her yıl değişmekte ve farklılaşmaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte, kullanım kolaylığı sağlayan mobilyalar bulunmaktadır. Teknolojinin getirdiği yenilikler çerçevesinde koltuklarda priz alanlarının bulunması, internet bağlantılı olması, tv ekranına sahip olması ve masaj hizmeti sağlayan koltukların üretilmesi ve kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Bazı modeller ise, açılıp kapanabilen küçük sehpaları içerisinde barındırmaktadır. Boyun destekli ve ayak uzatma tabureli koltuk modelleri de fazlasıyla ilgi görmektedir. Koltuk seçimi ekonomik olarak göz önüne alındığında, her bütçeye hizmet eden geniş bir yelpazeye sahiptir. Tercih edilen koltukların uzun ömürlü ve işlevsel olması, dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda koltuk seçimi yaparken, evdeki birey sayısı da göz önünde bulundurulmalıdır ve buna göre tercih yapılmalıdır. Kabalık ailelerde tekli veya ikili koltukların yerine, odanın müsaitlik durumu göz önünde bulundurularak üçlü koltuklar tercih edilebilir. Salonlar ve oturma odaları evimizin en çok görülen kısımlarıdır. Bu nedenle, dekorasyon gereksinimleri ve kuralları bu alanda ön plana çıkmaktadır.

Koltuk seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, rahat bir oturma alanına sahip olmasıdır. Daha sonra ise iskelet yapısı, sağlamlığı, kumaş seçimi ve boyutları gibi özellikler sıralanabilir. Koltuk seçimlerinde mutlaka fonksiyonelliğini göz önünde bulundurmalısın. Özellikle küçük alanlarda koltuk seçimi yapılırken, daha heybetsiz mobilyaların tercih edilmesi veya L tipi koltuk modellerinin seçilmesi, alanı olduğundan daha ferah göstermene yardımcı olacaktır. L tipi koltuk modellerinin bazılarında, yan kolçak kısımları kitaplık olacak şekilde raflandırılmıştır. Özellikle depolama alanı kısıtlı alanlar için bu tip koltuk modelleri alternatif olarak görülebilmektedir. Aynı zamanda L tipi koltuk modelleri veya köşeli koltuk modelleri, bulunduğu alanı bölmeden şık bir görüntü yaratmaktadır. Ayrıca bazalı koltuk modelleri tercih ederek, depolama alanlarını çoğaltabilirsin. Günümüzde yatak olan modeller de fazlasıyla tercih edilmektedir. Özellikle , yatak sorunu ve yer sorunu yaşayan ailelerin sıkça tercih ettiği modeller arasında yer almaktadır. Kalabalık aileler için oldukça kullanışlı bir çözüm yoludur.

Koltuk temizliği konusunda kolay temizlenebilir ve leke tutmayan kumaşlar seçerek, zamandan tasarruf edebilirsin. Koltuklarda bulunan düğme veya benzeri aksesuarların otururken, rahatsız edici olup olmayacağını mutlaka göz önünde bulundurmalısın.

Çocuklu veya kabalık ailelerde açık renk döşemelik kumaşlara sahip olan mobilyaların kullanılması, temizlik açısından oldukça zordur. Bu nedenle tercih edilen mobilyanın döşemelik kumaşları da tercih esnasında önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda tay tüyü kumaşların yoğun şekilde tercih edildiği görülmektedir. Tay tüyü kumaşları, ıslak bir bez yardımı ile silerek temizlemen mümkündür. Yağlı içecek ve yiyeceklerde deterjan veya sabun kullanabilirsin. Sık kadife dokusu olan bu kumaşlar aynı zamanda şık ve estetik görüntüsü ile de göz doldurmaktadır. Anti bakteriyel özelliği bulunan kumaşlar da evinde hijyeni sağlamana yardımcı olmaktadır. Temizlik açısından kolaylık sağlaması nedeniyle genellikle yüksek mobilyalar tercih edilmektedir.

Heybetli ve yere yakın iskelete sahip koltukların taşınması, itilmesi ve alt kısımlarının temizlenmesi fazlasıyla yorucu olabilmektedir. Seçilen koltuklar odanın tarzını tamamlar nitelikte olmalıdır. Farklı tarzların bir araya getirilmesi dekorasyonda risk taşımaktadır. Odada karmaşalara sebep olma ihtimali oldukça yüksektir. Genellikle oturma odası ve salon gibi alanların dışında daha cesur adımlar atılarak farklı tarzların bir araya getirildiği görülmektedir. Son yıllarda ev dekorasyonlarında zıt renklerin daha fazla ön plana çıktığı görülmektedir. Zıt renkleri; koltuk kırlentlerinde, halılarda, perdelerde veya odanın havasını değiştirebilecek aksesuar seçimlerinde kullanabilirsin. Aynı zamanda alanına farklı bir hava katmak ve tarzına özgü olabilmesi için, berjerleri farklı döşemelik kumaşlar da tercih edebilirsin. Koltuklarda çok fazla kırlent kullanmamaya dikkat etmelisin. Kırlentlerin fazla olması odaya boğucu ve karmaşık bir hava katarken, aynı zamanda oturma alanını da fazlasıyla daraltmaktadır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0