Koltuk Kumaşı

İçe çökmüş minderler, sökülmüş dikişler, solmuş renkler ve de çıkmayan lekeler… Eğer koltuklarında bunlardan biri varsa değiştirme zamanın gelmiş demektir. Ama bazen koltuklarımızı değiştirmek istemeyiz iskeletinin sağlam oluşu ve modelini çok sevdiğimiz koltukların sadece döşemelik kumaşlarını değiştirmek yeniden kaplatmak isteriz. Kullanışlı ve doğru koltuk kumaşı seçmek hem kullanım açısından kolaylık sağlayacak hem de ev dekorasyona katkıda bulunacaktır. Peki hangi koltuk kumaşları daha kullanışlıdır?

İçe çökmüş minderler, sökülmüş dikişler, solmuş renkler ve de çıkmayan lekeler… Eğer koltuklarında bunlardan biri varsa değiştirme zamanın gelmiş demektir. Ama bazen koltuklarımızı değiştirmek istemeyiz iskeletinin sağlam oluşu ve modelini çok sevdiğimiz koltukların sadece döşemelik kumaşlarını değiştirmek yeniden kaplatmak isteriz. Kullanışlı ve doğru koltuk kumaşı seçmek hem kullanım açısından kolaylık sağlayacak hem de ev dekorasyona katkıda bulunacaktır. Peki hangi koltuk kumaşları daha kullanışlıdır? Bu yazımızda koltuk kumaşları ile ilgili bilgiler vereceğiz. Koltuk kumaşı seçiminde ilk bilmen gereken şey ihtiyaca yönelik koltuk kumaşı seçebilmektir. Beklentilere uygun tercih yaptığın zaman ideal koltuk kumaşını bulmuş olacaksın.

Kullanışlı Koltuk Kumaşı Seçenekleri Hakkında

En kullanışlı ve uygun kumaş, ihtiyaçlarına uygun olan kumaştır. Bu yüzden yeni koltuk alacağın zaman seçim yaparken ya da eski koltuklarının döşenmesini değiştireceğin zaman dikkat etmen gereken şey ihtiyaçların olmalıdır. Tavsiyem kendine ihtiyaçların doğrultusunda bir liste yapman. Ve bu listeyi yaparken de yaşam tarzını göz önünde bulundurman. Eğer küçük bir çocuğun varsa ya da evde hayvan besliyorsan koltuk kumaşı seçimini de bu yönde yapmalısın. Bu gibi durumlar da ihtiyacın olan silinebilir özellikte olması ve lekeyi içerisine hapsetmeyecek bir tür kumaş tercih etmen olacaktır.

“İyi ama ben kumaş türlerinden hiç bir şey anlamam ki!” dediğini duyar gibiyim. Evet döşemelik kumaş atölyeleri genelde bizleri kumaşlar hakkında bilgilendiriyorlar ama bazen bu bilgiler eksik olabiliyor, bu yüzden araştırıp ve fikir sahibi olup gittiğimizde sadece bir kişinin kumaş yorumlarına göre tercih yapmak zorunda kalmayız. Bu yüzden gelin birlikte koltuk kumaşı türlerine bi bakalım:

Kadife Gibi Ama Değil, Fakat Kadife Kumaştan Daha Kullanışlı: Tay Tüyü Kumaşı

Koltuk kumaşları kategorilerinde son dönemlerin en çok tercih edilen favori kumaşı tay tüyü kumaşıdır. Yapısının Kadife kumaşa benzemesi ve dokununca verdiği his insanı rahatlatan cinsten gerçekten de. Tay tüyü kumaşları seçkin koltuk tasarımlarında oldukça fazla tercih ediliyor. Aslına bakarsan bir koltuğu genel olarak öne çıkaran özelliği modelinden çok kumaşıdır, tay tüyü kumaşı’ da koltuklara daha etkileyici bir görünüm kazandırıyor. Sende gösterişli bir salon dekorasyonu yapmak istiyorsan, koltuk kumaşı seçimini tay tüyü kumaştan yana kullanmanı öneririm. Tabi ki Tay tüyü kumaşının tek avantajı görsellik açısından etkileyici olması değil, temizlenmesi açısından da kullanıcılarına büyük rahatlık sağlıyor. Kiri içine hapsetmeyen ve kolayca silinebilen tay tüyü kumaşı, evinde sürekli yaramazlık yapıp bir şeyler döken çocuklu evler için ideal bir kumaş tipidir. Ve de klasik takımlarda sık tercih edilen kumaşlardan biridir.

Koltuk Döşemede Şönil Kumaş

Kumaşın yapısı tay tüyü kumaşı gibi kadifeye benzemektedir. Ve koltuk takımları içerisinde çok sık tercih edilen kumaş cinslerinin arasında bulunmaktadır. Sürekli kullanılan alanlarda özellikle oturma odası gibi alanlarda, ideal olan şönil kumaş, ismini şönil ipten alıyor. Uzun süreli kullanımlarda çok avantajlı olduğu için birçok koltuk takımında şönil kumaş kaplama görmemiz mümkün. Dokumasının sıkı olmasından dolayı oldukça beğenilen bu kumaş kaliteli olduğundan dolayı kalabalık ailelerin seçimleri için uygun bir kumaş olacaktır. 

Popüler kumaşlar: Keten ve Sentetik

Ekonomik oluşundan dolayı dikkat çeken ve daha çok yazlık evlerde tercih edilen sentetik koltuk kumaşı modern koltuk takımlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Bu iki kumaş türü kullanışlı koltuk kumaşı seçenekleri arasında oldukça popülerler. Özellikle yazlık evler için ketenin ve sentetik kumaşın en ideal koltuk kumaşları olduğunu söyleyebiliriz. Keten kumaşın eve verdiği rahatlık ve estetik duruşu birçok evde karşımıza çıkmaktadır. Yazlık evler ve yazın farklı bir koltuk kumaşı kullananlar için oldukça iyi bir seçim olacak. Keten koltuk kumaşları terletmeyen doğal iplikten yapılan kumaş türüdür. Ayrıca keten karışımlı kumaşların da kullanılan mobilyalarda terleme yapmadığı biliniyor. Bu özelliği sayesinde yazın daha çok tercih edilen kumaş türlerinin arasında yerini alıyor ve koltuk takımları arasında keten kumaşların ve keten karışımlı kumaşların kullanımı rahat ve kolay bir kullanım sağlıyor.

Derinin Modası Geçmez

Evet deri Koltuklar oldukça zengin ve gösterişli duruyor. Özellikle geniş chester koltuklara en çok yakışan kumaş cinsi deri diyebiliriz. Rustik ve gösterişli ev dekorasyonu yapmak isteyenlerin favori seçenekleri arasında kesinlikle deri kuma var. Ama yine de her mevsim aynı kullanım rahatlığı gösteremediğinden dolayı talepler az da olsa azalmıştır. Bundan birkaç sene önce çok daha yoğun şekilde kullanılıyordu ama şimdilerde yerini tay tüyü kumaşa bırakmaya başladı. Buna rağmen gösterişli koltuk takımı isteyenlerin olmazsa olmazı…Deri koltuklar diğer koltuk kumaşlarına göre aslında tercih açısından sadece evlerde tercih edilmiyor. Ofislerde, toplantı salonları gibi yerlerde koltuk takımlarını genelde deri olarak görmek mümkün.

Peki Koltuk Kumaşı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazının başında da söylediğimiz gibi koltuk kumaşı seçerken önceliğin ihtiyaçların doğrultusunda olduğunu unutmamalısın. Beklentilerini belirledikten sonra kumaşlar içinden bir seçimde bulunabilirsin. Özellikle çocuklu ve evcil hayvan olan evlerde koltuk kumaşlarına sürekli bir şeyler dökülüp lekelendiği için ve sürekli silme işlemi yapıldığından dolayı renklerde solma ve kumaşta yıpranma oluyor. Bu nedenle dayanıklı kumaş olmasına ve leke tutmayan özelliklerde olmasına ve mümkünse açık renk olmamasına dikkat edebilirsin. Eski zamanlarda çok kullanılan Saten kumaşları temizlemesi oldukça zordur. Bu yüzden koltuk kumaşı seçerken saten kumaştan uzak durmanı öneririm. Kısacası alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak seçim yapman gerekiyor. Böylece kullanırken işin kolaylaşmış olacak. Hep silinebilir olsun dedik ama silinirken de rengi solmayacak cins kumaştan olması gerekli elbette. Bu gibi bir durum söz konusu olursa koltukları aldığın ya da koltukları döşettiğin yer ile iletişime geçmelisin. Seçimini yaparken bu riskli konuyu dile getirmende fayda var. Koltuk takım almadan önce ya da koltuklarını döşetmeyi düşündüğün zaman öncelik olarak kumaşlar hakkında bir araştırma yapmanı öneririz.

Herkes koltuk kumaşlarını ara ara değiştirmek ister. Bazen yenilik için bazen de ihtiyaç için ancak hepsinde aynı soru koltuk döşeme kumaş fiyatları nedir? Ya da koltuklarımı kaç paraya kaplattırırım. Böyle bir sorunun direkt cevabı yok elbette. Tabi ki fiyat verebilmek için koltuğun modeli, boyutu, ve hangi kumaşı seçeceğin çok önemli. Her kumaş döşeme atölyesi bu özellikleri baz alarak fiyat vermektedir. Bu yüzden eğer kabataslak bir fiyat almak istiyorsan koltuklarının fotoğrafını çekip döşemeci atölyesine gidip dilediğin bir kumaş seçip ortalama fiyat alabilirsin. 

Kumaştaki Temizlik Seviyesi Kaliteyi Belirler

Elbette bir koltuk takımının kalitesini anlamak için ilk olarak mobilyanın iskeletine bakmalıyız. İskeleti sağlam bir koltuk yıllarca dayanır. Ama iskeleti kadar önemli olan diğer kriter ise kumaşlarıdır. Özellikle kadınlar koltuk kumaşı seçimlerinde renk, desen ve temizlik kolaylığına bakıyorlar haklı olarak. Yani koltuk kumaşı seçiminde aranan en önemli özelliklerden biri kolay temizlenebilmesi olmakla birlikte ihtiyaçlarına yönelik olmasına dikkat edilmedi. Sonuçta koltuk kumaşı sürekli olarak değiştirilebilecek bir iş değildir. Hem zaman hem de ekonomimiz açısından.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0