Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük Ocak Fırsatı - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

0 Gün 6 Saat 48 Dakika

Ev Tipine Göre Salon Nasıl Dekore Edilir?

Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz alanların başında gelen salonlar, bizi dinlendiren, keyifli vakitler geçirdiğimiz ve misafirlerimizi ağırladığımız, evimizin en büyük, en göz alıcı odasıdır. Hangi tip salonun nasıl dekore edildiğini öğrenmeye ne dersin?

Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz alanların başında gelen salonlar, bizi dinlendiren, keyifli vakitler geçirdiğimiz ve misafirlerimizi ağırladığımız, evimizin en büyük, en göz alıcı odasıdır. Salonlarda duvarların ve parkelerin rengi, görsellik ve hoş görünürlük açısından oldukça önemlidir. Küçük salonlarda açık renkler tercih edilirken, daha büyük salona sahip kişiler, bazı duvarlarda koyu renkler kullanarak oluşturduğu havaya renk katmaktadırlar. Böyle durumlarda, fuşya, mor veya lacivert gibi tonlar tercih edilerek salona vurgu yapabilirsin . Koyu renk olan duvarın üzerine dekoratif raflar kullanarak odak noktanızı oraya çekip, şık ve göz alıcı bölümler oluşturabilirsin. Dekorasyonda kartonpiyerler ve duvar kağıtları da oldukça tercih edilen ürünler arasındadır.

Salon dekorasyonunda renkli boyanmış kapılar veya pencerelerde tercih edebilirsin. Aynı zamanda perde seçimi de oldukça önemlidir. Perde seçerken içerisinin renk uyumu göz önüne alınmalıdır. Ancak son yıllarda perdelerde zıt renkler ve desenler kullanılarak farklı görünüşler elde edilmektedir. Mobilya seçimi salon dekorasyonunda en önemli bölümdür. Evimizin diğer bölümlerini daha çok işlevsel olarak kullanırız ancak salon bizi dinlendirecek bölümdür. Bu nedenle salonda konfor oldukça önemlidir. Koltuk seçimi ona göre yapılmalıdır. İlk adım koltukların rahatlığı ve sağladığı konfordur. Salonda uzun zaman geçirmeyi düşünerek, bel destekli koltuklar tercih edilmelidir. Böylelikle sırt ve bel ağrılarının önüne geçebilirsin. Oturma alanın genişse L tipi koltuklar kullanman alanını daha boş göstereceğinden pek tercih edilmemektedir. L tipi koltuklar genellikle daha dar ve küçük alanlarda kullanılarak, alandan tasarruf etmene yardımcı olmaktadır. Koltukların ev tipine ve büyüklüğüne göre seçilmesi elbette büyük önem taşımaktadır. Bütçene uygun bir salon dekorasyonunda ikinci el koltuk modellerini de tercih edebilirsin. Böylece salonun geri kalan dekorasyonu için de bütçe sağlayabilirsin.

Şekillerine Göre Salon Dekorasyonu

Evinin büyüklüğüne ve mimari özelliklerine göre salon dekorasyonları farklılık göstermektedir. Bu nedenle salonunu dekore etmeden önce mutlaka, şekline göre salon dekorasyonu hakkında fikir edinmekte yarar vardır. Hangi tip salona sahip olursan ol, dikkat etmen gereken noktalardan biri gün ışığının direkt televizyon ekranına gelmemesidir. Aksi halde gündüzleri televizyon izlerken parlamalara neden olarak, net görüntü sağlamanı önleyebilmektedir.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

Günümüzde en çok kullanılan salonlardan biri olan dikdörtgen salonlar nasıl döşenir? Dikdörtgen salon dekorasyonu yaparken, yemek masası seçimini dikdörtgen tercih etmende fayda vardır. Özellikle çoğu salonda olduğu gibi yemek masası kapıya en yakın alana konumlandırılmalıdır. Yemek masanın olduğu bölümde dekoratif aynalar kullanarak alana derinlik katabilirsin. Berjerlerini bir köşeye konumlandırarak, ortada küçük sehpa kullanırsan kendine özel bir alan yaratabilirsin. Kendine özel yarattığın bu alanı kitaplık veya dergilik ile süsleyebilirsin. Salonu yemek masasının olduğu bölümden ışıklandırmalar veya döşemeler yardımıyla ayırarak iki farklı dekoratif alan elde edebilirsin. Koltuklarını televizyon ünitesinin hemen karşısına konumlandırabilirsin. Dikdörtgen salonlarda L koltuklarda oldukça fazla tercih edilmektedir. L tipi koltuğa sahipsen, koltuğun önüne dikdörtgen bir sehpa seçerek hoş bir dokunuş yapabilirsin.

L Tipi Salon Dekorasyonu

L salon nasıl yerleştirilmelidir? L tipi salon dekorasyonlarında oda bölümlendirmeleri daha kolay olabilmektedir. İlk olarak odanın hangi kısmında yemek odasının bulunması gerektiğine karar vermelisin. Odanın bir kısmına oturma grubunu, diğer kısmına ise yemek takımını yerleştirip odayı iki alana bölebilirsin. İki alanda da farklı dekorasyonlar kullanarak alanları birbirinden bağımsız kılabilirsin. L salonlarda da L tipi oturma grubu seçebilirsin. Küçük salonlarda eşya alırken mutlaka ebatları göz önünde bulundurmalı ve hesap ederek almalısın. Aksi halde eşya büyük gelebilir, küçük salonun daha küçük görünebilir.

Kare Tipi Salon Dekorasyonu

Kare tipi salonlar genellikle tasarımı en kolay salonlar olarak adlandırılmaktadır. Peki, kare salon nasıl yerleştirilir? Kare salon dekorasyonlarında genellikle odak noktası daha kolay belirlenir. Odak noktası belirlendikten sonra koltuk takımı odak noktasına bakacak şekilde konumlandırılır. Odak noktası olarak televizyon ünitesi, şömine veya kitaplık gibi bölümler tercih edilebilir. Aynı zamanda kare tipi salon dekorasyonunda farklı bir tasarım ise, koltukların karşılıklı olarak konumlandırılmasıdır. Böylelikle sohbet etme açısından sıcak bir alan oluşturabilirsin. Açık renklerde mobilyalara sahipsen, pastel tonlarda halılardan veya kilimlerden yararlanarak farklı bir hava yaratabilirsin. Kare tipi salonlarda genelde üçlü, ikili, tekli veya üçlü, üçlü, tekli koltuklar tercih edilmektedir. Orta sehpa olarak yine aynı şekilde kare sehpa seçimi oldukça doğru olacaktır. Aksesuarların ve ışıklandırmanın önemi oldukça büyük olduğunda karanlık alanları aydınlat ve kendini anlatacak aksesuarlar kullanmayı ihmal etme.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0