Klasiklerin Vazgeçemediği Dönem Mobilyaları

​Klasik mobilya tasarımları, tarihten ve gelenekten aldığı güçlü estetik duruşları ile günümüzde de vazgeçilmez tarzlar arasında yer almaktadır.

Klasik mobilya tasarımları, tarihten ve gelenekten aldığı güçlü estetik duruşları ile günümüzde de vazgeçilmez tarzlar arasında yer almaktadır. Son derece alımlı ve gösterişli olan klasik mobilyaların, özellikle dayanıklı ve uzun ömürlü olması nedeniyle kullanım süreleri oldukça uzundur. Geçmişin izlerini günümüze en güzel yansıtan tarzlardan olmasının yanı sıra, modasının hiç geçmemesi de tercih edilme ihtimalini arttırmaktadır.

Klasik tarz mobilyalar, ince detaylar ile zenginleştirilmiştir. Simetri ve uyum bu tarzı oluşturan etmenlerin başında yer almaktadır. Aynı zamanda klasik tasarımlarda renk uyumu da olmazsa olmazlardan biridir. Bu tarzda da gösterişli ve zengin bir tasarım söz konusudur. Altın renkli detayların ve varaklı mobilyaların ön plana çıktığını görebilirsin.

Dekorasyonda klasik tarz kullanılan evlerin, zamansız güzelliğe hitap ettiği bilinmektedir. Bu tarz dekorasyonlarda dönem mobilyalarının çekiciliğini ve günümüze başarılı şekilde uyarlanmış halini görebilirsin. Klasik mobilya modelleri arasında en çok tercih edilen model ise Chesterfield koltuklardır. Derin kapitoneli işlemeleri ve kollarıyla sırt kısmının aynı yükseklikte olması nedeniyle oldukça estetik bir görünüşe sahip olan bu koltukların, iki yüz yıla yakın süredir modası geçmemiştir. Her zaman klasik olarak kullanılabilen ve hiçbir zaman demode olarak görülmeyen bu koltuklar, dönem mobilyalarını en iyi şekilde lanse eden nadir parçalar arasında yer almaktadır. Chesterfield koltukların döşemelerinde genellikle koyu renk deri tonları tercih edilmektedir. Ancak günümüzde kumaş kaplamalı farklı modellerini de bulabilmek oldukça mümkündür. Heybetli görüntüsü sayesinde ofis dekorasyonlarında da fazlasıyla tercih edilmektedir.

Klasik salon dekorasyonlarında, kahve rengi tonları, sarı, bej, kırmızı, turuncu ve canlı renklerin fazlasıyla tercih edildiğini görebilirsin. Sıcak tonlar bu dekorasyonda en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda beyaz renk, pastel tonlar ile kullanıldığında oldukça şık görüntüler oluşturmaktadır. Bu tarzda, diğer tarzlara göre genellikle daha çok koyu renk döşemeye sahip, mobilyalar yer almaktadır. Koyu renk döşemelikleri, altın renk detaylar ile bütünleştirerek şık bir görüntü yaratılmaktadır. Bu tarzın açık renk mobilyalarında ise genellikle ipeksi doku yaratan parlak renkler kullanılmaktadır. Kadife ve deri kumaşlar, oymalı ahşap mobilyalar, aynalar, avizeler bu dekorasyonda oldukça dikkatli seçilmelidir. Klasik tarz dekorasyonlarda, oryantal desenli perdeler, halılar veya döşemelik kumaşlar tercih edebilirsin.

Klasik tarz mobilya seçimi yaparken, malzemenin kaliteli olmasına dikkat etmelisin. Kaliteli malzemeye sahip mobilyayı uzun süre kullanabilirsin. Klasik mobilyalarda oyma işlemi ve işçilik yüksektir. Bu nedenle bu tarz için özellikle, çok ucuz mobilyalar pek önerilmemektedir. Onun yerine bu konuda uzmanlaşmış markaların ikinci el ürünlerini tercih ederek daha uzun süre kullanabilirsin.

Klasik tarz dekorasyonlarda berjer kullanmak oldukça sık rastlanan durumlardan biridir. Berjer döşemelerinde zıt renklerde döşemelik kumaşlar veya oryantal desenlerin hâkim olduğu kumaşlar da tercih edebilirsin. İki farklı rengin kullanılması oldukça dikkat çekici bir görüntü oluşturmana yardımcı olacaktır. Berjer kullanımı klasik tarz dekorasyonlarda bazen, konforlu bir sandalye görevi görmektedir. Bu dekorasyonda kırlentlerin fazla kullanılması da başka bir ayrıntıdır. Kullanılan kırlentlerin renkleri dekorasyona uyumlu olarak seçilmelidir.

Görselliğin tamamlanması için duvar rengi de seçilen mobilyalar ile uyumlu olmalıdır. Mobilyalar koyu renk ise, benzer tonlarda veya daha açık duvar renkleri tercih edebilirsin. Aksesuar seçiminde ise, geleneksel motifler tercih edilmelidir. Geleneksel motifler ile süslü objeler tarzınızla daha uyumlu olacağı gibi, hem de ortama sıcak bir hava katacaktır. Mumluklar, vazolar, tablolar, aynalar ve yan sehpalarda aydınlatmalar kullanabilirsin.

Klasik salon takımlarında, masif ahşap mobilyadan el işlemesi masalar veya sehpalar tercih edebilirsin. Dekorasyona uyumlu olması açısından geleneksel tarz sandalyeler de kullanabilirsin. Aynı zamanda sandalye yerine, kapitone işlemeli puflar da masanın kenarında hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Ahşabın sıcak görüntüsü ile lüks ve zarafetin büyüleyici ışıltısını salonuna taşıyabilirsin. Yan sehpalar da bu tarz dekorasyonlarda tamamlayıcı unsur olarak görülmektedir. Bu nedenle salonun geniş ise yan sehpalar tercih edebilirsin.

Klasik tarz salonlarda gösterişli avizeler kullanılarak, dekorasyonda uyum ve ahenk ön plana çıkarılmaktadır. Aynı zamanda modern tarzın, klasik tarzla iç içe geçtiği çağdaş tasarımlar son yıllarda çok fazla ilgi görmektedir. Modern parçalar ile klasik parçaları harmanlayarak eşsiz bir düzen elde ederken, kendine özgü klasik modern tarzını yaratabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0