İkinci El Mobilya
Geri

Kış Dekorasyonu İçin Kendin Yap Projeleri

Havaların soğumasıyla birlikte evde geçirdiğimiz zamanların arttığı kış mevsiminde hepimiz küçük değişikliklere, farklılıklara ihtiyaç duyarız. Özellikle çocuklu ebeveynler, havaların soğumasıyla birlikte dışarıdaki aktivitelerini olabildiğince kısıtlamaktalar. Bu gibi durumlarda çocuğunla evde daha fazla zaman geçirmek ve bu zamanı olabildiğince verimli kılmak senin elinde! Çeşitli kendin yap projelerini deneyerek keyifli aktiviteler oluşturabilirsin. Bu durum hem senin, hem de çocuğunun el becerilerini ve yaratıcılığını geliştirecektir. Ayrıca dekorasyonun için de eşi benzeri bulunmayan eşyalar hazırlamış olacaksın.

Kavanozlardan Mumluk Yapımı

Eski kavanozlarını dekorasyonuna şıklık katması için kullanabilirsin. Kavanozları süslemek için birçok obje tercih edebilirsin. Biraz hayal gücü ve biraz da yaratıcılık sayesinde dekorasyonuna çok özel parçalar kazandıracaksın.

Malzemeler; Dantel parçaları veya tül kurdeleler (vintage kumaşlarda tercih edebilirsin), kendir ipi (isteğe göre renkli olanlarını da kullanabilirsin), boncuklar (ahşap veya nazar boncuğu şeklinde olabilir.), tealight mumlar

Yapılışı; Kavanozların etrafını dantel, kumaş veya kurdele parçalarından hangisini kullanacaksan onunla kaplayın. Kavanozun ağız kısmını birkaç adet boncuk geçirdiğin kendir ipi ile bağlayın. Kavanozun şekline göre ipi birkaç defa dolayarak kullanabilirsin. İçine tealight mumları yerleştirip kullanabilirsin.

Eski Dolapları Yeniden Hayata Kazandırma

Renginden sıkıldığın veya dekorasyonuna uyum sağlamadığını düşündüğün bir dolabı atmak yerine tekrardan dekorasyonuna kazandırabilirsin. Yenilediğin bu dolabı yerin müsaitlik durumuna göre evinin birçok köşesinde kullanabilirsin.

Malzemeler; Eski dolap, Yapışkanlı folyolar (yapışkanlı folyoların birçok rengini ve desenini, yapı marketlerden veya internet üzerinden kolayca bulabilirsin.), nemli bez, makas veya maket bıçağı, dolabın hatlarına göre folyoları düzgün ve simetrik kesmen gerekirse cetvel ve kurşun kalem kullanabilirsin. Ayrıca cetveli hava kabarcıklarını almak için de kullanabilirsin.

Yapılışı; Dolabın, folyoları yapıştıracağın kısmını nemli bez yardımıyla güzelce siliyoruz. Silinen kısma folyoları güzelce yapıştırıyoruz. Kesmen gereken kısımlar varsa maket bıçağı yardımıyla folyoya zarar vermeden kesebilirsin. Oluşan hava kabarcıklarını cetveli kullanarak yok edebilirsin. Gideremediğin hava kabarcıkları varsa küçük bir iğneyle delerek daha az belirgin olmasına yardımcı olabilirsin. İşlem sonucunda dolabın daha yeni ve farklı görünecek…

Nemli alanlarda kullanacağın eşyalar için folyo seçimi yaparken, suya ve neme karşı dayanıklı folyolar tercih etmeyi unutmamalısın. Bu yöntemi sehpa, masa, kitaplık, ayakkabılık gibi daha birçok eşyada kullanabilirsin. Yenileyebileceğin birçok mobilyaya ulaşmak için hemen tıkla!

Vazoları Renklendirin

Cam vazoları daha renkli ve canlı göstermek için bu yöntemi kullanabilirsin.

Malzemeler; Cam vazo, renkli spreyler ve ip (vazonun şekline ve boyutuna göre ipin kalınlığını seçebilirsin.)

Yapılışı; Cam vazoya ipi gelişi güzel doluyoruz. (Belirli bir şekil vermek istersen deneyebilirsin) Doladığın ipin üzerine ve vazonun tamamına sprey boyayı sıkıyoruz. (isteğe göre birkaç rengi aynı anda kullanabilirsin) İşlem sonrasında kurumaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra ipleri çıkarıyoruz. İplerin geçtiği hatlar boyanmamış olacağı için desen şeklinde görülecektir ve vazona yeni bir görünüm kazandıracaktır.

Ayrıca kavanoz ve şişeleri de benzer şekilde renklendirip kullanabilirsin. Güzelce yıkanıp temizlenmiş cam şişeleri ve kavanozları, kış renklerine boyayın. (Kırmızı, kahverengi, beyaz, turuncu vs.) Boyamak için porselen/cam boyalarını tercih edebilirsin. En az bir gün kurumaya bırakın ve ağız kısmını ister beyaz dantelli kurdele ile istersen de yaldızlı toz boyalar ile renklendirerek kullanabilirsin.

Anı Köşesi Oluşturma

Anıları sergilemenin en güzel yolu fotoğraflardır. Sende sevdiklerinle geçirdiğin keyifli anları ölümsüzleştir ve dekorasyonunda ilgi çekici bir köşe oluştur!

Malzemeler; Fotoğraflar, kurdele veya kendir ipi, minik mandallar, silikon tabancası, makas, süslemek için kırmızı keçe veya uğur böcekleri

Yapılışı; Belirlediğin alana kurdeleyi veya kendir ipini iki ucundan as veya bağla, fotoğrafları isteğe göre eşit boyutlarda kırpabilirsin. Minik mandalları süslemek için kırmızı keçeden kalpler keserek üzerine yapıştırabilir veya minik uğur böceklerini süslemek için kullanabilirsin. Süslediğin mandalları kurdelenin üzerine silikon tabancasıyla yapıştırmalısın. Kendir ipi kullanıyorsan mandalları ipe asman yeterli olacaktır. Fotoğrafları mandala sıkıştır. İsteğe göre alanını ışıklandırmak için telli peri ledlerini tercih edebilirsin.

Renkli Ponponlardan Paspas Yapımı

Malzemeler; Renkli ponponlar (boyutunu ve rengini zevkine göre seçebilirsin. İstersen ponponları kendinde de yapabilirsin), halı kaydırmaz paspas, makas, iğne, ip

Yapılışı; Halı kaydırmaz paspas üzerindeki deliklerden yararlanarak renkli ponponları iğne ve ip yardımıyla halı kaydıramaza dikiyoruz. Aralarında boşluk kalmamasına özen göstermelisin. Ponponları sen yaptıysan bağlama ipini uzun tutarak halı kaydırmazın deliklerinden geçirerek direk bağlayabilirsin. Fazla iplikler varsa makas yardımıyla kesip, temizleyebilirsin.

Ayrıca halı kaydırmaz kullanmadan ponponları sadece birbirine dikerek de kullanabilirsin.