İkinci El Mobilya
Geri

Kiralık Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Kiracı olarak oturulan evlerde kimi zaman değişiklik yapmak oldukça zordur. Evde yapacağın bazı düzenlemeler ev sahibini rahatsız edebilmektedir. Ancak kendi zevkine göre düzenleyemediğin ev ise, seni farklı bir yerdeymiş gibi hissettirdiğinden, mutsuz olmana sebep olabilir. Bu nedenle, kiralık ev dekorasyonlarında kalıcı değişikliklerin yerini, geçici değişiklikler almaktadır.

Geçici değişikliklerin başında duvar boyaları gelmektedir. Cesur renkler tercih ederek dekorasyonlarına renk katabilirsin. Aynı zamanda taşınma durumun söz konusu olduğunda ise, koyu renkleri kapatmak için çoğu zaman iki kat duvar boyası ile boyamak yeterli olabilmektedir.

Dekorasyonlarda daha sofistike bir hava yaratmanın bir diğer yolu ise, odanın belirli bölümlerine duvar kağıtları ile derinlik katmaktan geçmektedir. Mesela televizyonun konumlandırılacağı duvarda veya okuma köşesi olarak değerlendirmeyi düşündüğün bir alanda, bu tür önerileri göz önünde bulundurabilirsin. Son yıllarda özellikle televizyonun konumlandırılacağı alanda tuğla ve taş görüntüsü veren duvar kâğıtları rağbet görmektedir. Dekorasyonun avangard tarza daha yakın ise, simli veya parlak duvar kâğıtları da tercih edebilirsin. Aynı zamanda küçük evler için de bir çözüm yolu olarak görülen duvar kâğıtları, dar alanlara derinlik katmak için de kullanılmaktadır. Genellikle küçük evlerde tercih edilen duvar kâğıtları ise manzara desenli ve geometrik desenli formlara sahiptir.

Kiralık evler için bir diğer dekorasyon önerisi ise, tarzını yansıtan aksesuarların kullanılmasıdır. Aksesuar özellikle ev dekorasyonlarında tamamlayıcı ve bütünleyici bir özellik taşımaktadır. Aksesuarsız ev dekorasyonunda yarım kalmışlık hissi oluşur. Özellikle aksesuarlar doğru kullanıldığında dekorasyonun havasını önemli ölçüde değiştirebilme olanağı tanımaktadır. Bu nedenle pratik bir yöntem olarak görülebilir. Sıkıldığın mobilyaların havasını bile, birkaç aksesuar ile bambaşka bir hale getirebilmen oldukça mümkündür. Duvarlarında kullanacağın objeler, dekorasyonunu daha ilgi çekici kılacaktır. Resim çerçeveleri, aynalar, saatler ve tablolar gibi birçok aksesuarı kullanabilirsin. Özellikle değişik formlarda aynalar kullanarak küçük alanlara derinlik kattığın gibi, dekorasyonuna da şıklık ve estetik katabilirsin. Ancak kiralık evlerin duvarlarında çivi izlerinin oluşması da bazı sorunlara sebep olabileceğinden çivisiz tablo asma aparatlarını tercih edebilirsin aynı zamanda son yıllarda fazlasıyla tercih edilen pdf duvar tabloları, çift taraflı bant yardımı ile yapıştırabilirsin. Böylelikle duvarların eski pürüzsüzlüğünü korurken, sen de istediğin görüntüye ulaşabileceksin.

Koltuk kırlentlerinin değiştirilmesi de, ev dekorasyonunu önemli ölçüde etkilemektedir. Özellikle döşemelik kumaşla bağlantısız renklerin tercih edilmesi, dekorasyonu yeniden tasarlamış hissi yaratacaktır. Kırlent tercihlerinde de, dekorasyonunu ön planda tutarak tercihler yapabilirsin. Ancak düz tonlarda bir dekorasyona sahipsen, oryantal, geometrik ve desenli kırlentler arasında seçimler yapmalısın. Dekorasyonunda fazla hareket var ise, kırlentleri düz tonlarda kullanmalısın.

Kiralık evlerde aydınlatma seçimi de önemli bir konudur ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Tavan aydınlatmaları takıp, sökmesi gibi zorluklar nedeniyle göz ardı edilen bir konudur. Ancak bu gibi durumlarda, abajur ve lambader gibi taşıma kolaylığı sağlayan aydınlatmaları seçebilirsin.

Halı seçimi de dekorasyonun havasını değiştiren etmenler arasında yer almaktadır. Halılar, odaya sıcaklık hissinin yayılmasında, başrol oyuncusu olarak görülmektedir. Halının işlevi de oldukça önemlidir. Dekorasyonunda odak noktası yapmayı planladığın halı rengi ile yerde kaybolmasını istediğin halının rengi aynı değildir. Bu noktada dekorasyonuna uygun halılar tercih etmelisin. Halının yerini kilimlerle de doldurabilirsin. Halı fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle, sürekli değişim yapmak bütçemizi zorlayabilmektedir. Bu nedenle son yıllarda fazlasıyla tercih edilen halı örtülerini veya ikinci el halıları da dekorasyonunda farklılık yapmak için kullanabilirsin.

Perde değişimi de odanı baştan yaratmana neden olacaktır. Özellikle fon perde kullanıyorsan, cesur renkler ile dekorasyonuna vurgu yapabilirsin. Aynı zamanda desenli ve baskılı perdeleri de, dekorasyonunla uyumlu olacak şekilde değerlendirebilirsin.

Mobilyalarında basit değişiklikler yapabilirsin. Mesela dolap kulplarını değiştirebilir veya dolaplarını farklı renklere veya desenlere boyayabilirsin. Boyaların dışında, yapışkanlı folyolardan yararlanarak da sahip olduğun eşyalara farklı görüntüler verebilirsin. Bu bölümde eski eşyaları değerlendirebilirsin. Aynı zamanda uygun fiyata sahip olabileceğin puf, kitaplık ve berjer gibi ikinci el ürünleri kaplatarak dekorasyonuna uygun hale getirebilirsin. Dekorasyonuna ait olmayan ve birbirinden çok farklı parçaları bir araya getirerek kullanabilirsin. Mesela bir komodini ve sandığı, salonda sehpa yerine tercih ederek farklılık yaratabilirsin. Farklı fikirler edinebilmek için http://www.dekopasaj.com/ web sayfamıza bir göz atmalısın.