İkinci El Mobilya
Geri

Kendin Yap Duvar Dekorasyonu

Duvarlar ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Eşyaların ne kadar albenisi olursa olsun bakımsız duvarların veya mobilyalarınla uyuşmayan duvar kâğıtların varsa bu uyumsuzluk dekorasyonun genel havası bozulabilir.

Evini dekore etmenin en ucuz ve en eğlenceli yollarından biri de aslında duvarlarında değişiklik yapmaktır. Tüm odanın yenilenmiş görünmesini istiyor ve bu işlem için büyük bütçeler ayırmak istemiyorsan kendin yap projelerinden ilham alabilirsin. Çocuklar ile keyifli zaman geçirebileceğin hem de kendi becerilerini geliştirebileceğin birçok kendin yap projesini senin için araştırdık! Özellikle hobi olarak dekorasyon ile ilgileniyorsan bu yazımız tam senin için!

El işi Kağıtlarından Tablo Yapımı - (Çocuklar ile yapılacak aktiviteler)

Çocuk odasının duvarında boş bir alan var ve o alanı nasıl şekillendireceğini bilmiyorsan çocukların ile birlikte bu projeyi deneyebilirsin…

Gerekli Malzemeler

Renkli el işi kağıtları,

Makas,

2 adet resim çerçevesi,

Resim çerçevelerinin içine sığacak boyutta ince beyaz karton,

Yapıştırıcı,

Geometrik şekiller çizmek için şablonlarda kullanabilirsin. (isteğe göre)

Nasıl Yapılır?

Renkli el işi kağıtlarının arka yüzlerine geometrik şekiller çiziyoruz. Çizdiğimiz şekilleri, çizgilerin üzerinden makas yardımıyla keserek çıkartıyoruz. Resim çerçevesinin içine sığacak boyuttaki beyaz kartonların üzerine renkli yüzleri dışarı bakacak şekilde yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz. Buradaki önemli noktanın, birden fazla renk ve şekli bir araya getirmek olduğunu unutmuyoruz.

En Güzel Anlarını Duvara Taşı

Bu aralar birçok dekorasyonda fotoğraflar ile donatılmış duvarları görüyoruz. Dekorasyonda hoş bir algı oluşturan bu yöntem aynı zamanda sevdiklerin ile geçirdiğin keyifli anları ölümsüzleştirmenin en güzel yolu… Bu teknik için özel tasarlanmış anı köşesi çerçeveleri de bulunuyor. Ancak basit birkaç kendin yap yöntemi ile sana özgü bir köşe tasarlayabilirsin.

Gerekli Malzemeler;

Ahşap içi boş çerçeve,

Resimler,

Kendir ipi,

Raptiye veya çivi,

Çekiç,

Minik mandallar

Nasıl Yapılır?

Ahşap içi boş çerçeveye belirli aralıklarla çivi veya raptiye çakıyoruz ve kendir ipini bağlıyoruz. Resimleri minik mandallar yardımıyla ipe tutturuyoruz. İşte hazır!

(İstersen bu tekniği farklı şekillerde de uygulayabilirsin. Duvara ışıklı kablolar asarak resimleri minik mandallar ile kablolara tutturabilirsin veya renkli bantları kullanarak resimlerine birbirinden farklı çerçeveler oluşturabilirsin. Sadece biraz hayal gücünü kullanmalısın!)

Sprey Boya ile Duvara Figür Çizme

Gerekli Malzemeler;

Sprey boya veya boyalar,

Kalıbını çıkarttığın figür veya stecil kalıbı (isteğe göre),

Kalıbı duvara yapıştırmak ve boyaların dağılmasını önlemek için boya bandı

Nasıl Yapılır?

Öncelikle duvar dekorasyonunda hoş durabileceğini düşündüğün bir figürü belirlemelisin. Bu figürü duvara kendin çizebileceğin gibi kalıbını da çıkartabilirsin. Ayrıca stencil kalıplarını da tercih edebilirsin. Kalıbını kendin çıkartmayı düşünüyorsan figürü belli edecek ince detayları makas yardımıyla kâğıttan ayırmalısın. Hazırladığın veya satın aldığın kalıbı duvara yapıştırarak, içini sprey boya ile boyamalısın. Boyaların kalıbın dışına taşmaması için boya bandı kullanabilirsin. Aynı zamanda figürü duvara çizdiysen bile sprey kullanmadan önce boya bandı ile figürün kenarlarını bantlarsan daha iyi sonuçlar elde edebilirsin.

Tabloları Aydınlat

Özellikle salon ve antre dekorasyonlarında tablolar fazlasıyla dekoratif bir görünüm oluşturuyor. Bu gibi alanlarda büyük boy tablolar veya duvar panoları tercih edebilirsin. Tabloları veya panoları led ışıklar ile süsleyerek daha ilgi çekici bir hale dönüştürebilirsin.

Duvar Rafları Kullan

Duvarlarının daha hareketli görünmesini istiyorsan duvar rafları kullanabilirsin. Dekoratif görünmeleri için özel tasarım raflar tercih edebilirsin veya bu rafları kendin yapabilirsin.

Gerekli Malzemeler;

20 cm genişliğinde, 40 cm uzunluğunda ve 2 cm kalınlığında ahşap sunta (kalınlığını üzerine koymayı planladığın aksesuarlara göre de belirleyebilirsin),

Raflarında kenarlık istiyorsan 6 – 7 cm yüksekliğinde ve 20 cm genişliğinde 2 adet ahşap sunta,

Sunta yapıştırıcı veya genel amaçlı yapıştırıcı,

Rafları duvara monte edebilmen için matkap ve uygun matkap ucu,

Tornavida,

4 adet dübel, 8 adet vida (4 adedi köşebentleri duvara monte etmek için diğer 4 adedi de rafları köşebentlere sabitlemek için)

2 adet L tipi köşebent

Duvarı işaretlemek için kurşun kalem

Metre

Nasıl Yapılır?

Öncelikle 40 cm uzunluğundaki suntanın sağ ve sol kenarına, 7 cm yüksekliğindeki kenarlıkları genel amaçlı yapıştırıcı ile dikey olarak yapıştırmalısın. Daha sonra rafları kuruması için kenara bırakmalısın ardından metre ve kurşun kalem yardımı ile arası 30 cm olacak şekilde duvara iki adet işaret koymalısın. İşaretler üzerinden matkap ile duvarı delerek dübelleri takmalısın ve köşebentleri vidalamalısın. Sağlam olması için her bir köşebendi iki vida ile duvara sabitlemelisin. Rafı köşebendin üzerine yerleştirip, rafın altında kalan köşebendi iki vida ile rafa sabitlemelisin. Üzerine dekoratif objeler yerleştirerek dekorasyonuna uygun hale getirebilirsin. Raflarını süsleyecek dekoratif objelere ulaşmak için buraya tıklayabilirsin.