Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük İndirim Günleri Başladı! - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 8 Saat 40 Dakika

Kapı Boyama Tavsiyeleri Dekopasaj'da!

Evinizin kapılarını boyayarak normalden çok daha şık görünmesini ister misiniz?

Kapı Boyama

Yaşam alanının dekorasyonunu renklendirmek için uygulayabileceğin en basit yöntemlerden birisi iç kapıları boyamaktır. “Amerikan kapı” adı verilen oda kapılarını birkaç basit teknikle kolayca renklendirebilirsin. Dilediğin renkteki su bazlı akrilik boyaları satın alıp; bir an önce kapı boyama işlemlerine başlayabilirsin. Ancak, tabi ki dikkat etmen gereken bazı püf noktalar var. Peki, bu püf noktalar neler? Hangi kapı boyama teknikleri sana uygun? İşte, kapı boyama hakkında merak ettiğin her şey:

Kapı Boyamaya Başlamadan Önce Yapman Gerekenler Neler?

Kapıları boyamaya başlamadan önce bazı hazırlıklar yapman şart! Örneğin; sadece boyayı almak yetmez. Bunun fırçası, rulosu, maskeleme bandı, verniği de var. Ayrıca, boya yapacağın alanı koruma altına almak için de geniş naylonlara ihtiyacın olacağını unutmamalısın. Boyayacağın kapıyı, kendisine zarar vermeden dikkatli bir şekilde söktükten sonra çalışma alanını düzenlemeye başlayabilirsin. İlk etapta, bu naylonlarla çalışma alanını korunaklı bir hale getirmelisin. Naylonları zemine sabitlemek için bant kullanabilirsin. Ardından boyayacağın kapının mevcut haline uygun bir işlem sıralaması belirlemelisin. Kapı hali hazırda boyalı ve vernikli ise ilk yapman gereken şey zımpara olacaktır. Bunun için bir adet sünger ve bir adet kağıt zımpara edinmelisin. Sünger zımpara ile geniş yüzeyleri rahatça zımparalayabilirsin. Kapı üstünde bulunan lambirilerin arasındaki ince boşlukları, menteşe birleşim yerlerini vb. detayları kağıt zımpara ile zımparalaman daha kolay olacaktır. Zımparalamayı bitirdikten sonra kapı üstünde kalan tozları kuru bir bez yardımı ile temizleyip; kapı boyama işlemine başlayabilirsin.

Şablonlardan Yararlanarak Kapı Boyama

Kapıları düz bir renge boyayabileceğin gibi dilersen farklı kapı boyama modelleri arasından yaşam alanının dekorasyonuna ve göz zevkine uygun olanları seçebilirsin. Örneğin; hazır satılan şablonlardan alarak düz bir renge boyadığın kapı yüzeyinin üstüne farklı renklerle şekiller çıkarabilir; hatta kapıların rengini baştan aşağı değiştirmeden bile bu şablonlarla desen çalışması yaparak eski kapılarının yepyeni bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsin. Bu şablonlar arasında kalp, çiçek, bulut, yıldız, ay vb. temel şekillerin yanı sıra harf, marka, slogan gibi farklı seçeneklerin olduğu kalıpları da bulabilirsin.

Profesyonel Kapı Boyama

Kendi başına yapacağın zaman büyük bir özen göstermen gereken bu işi dilersen en başından usta ellere teslim edebilirsin. Profesyonel bir hizmet alarak kapılarının fırça yerine kapı boyama makinası ile kusursuz bir şekilde boyanmasını sağlayabilir; kapı boyama ile ilgili tüm zahmet ve sorumluluklardan kolayca kurtulabilirsin. Profesyonel kapı boyama fiyat açısından seni zorluyorsa; boyama işlemini kendin yapıp vernik için kapıları mobilyacıya göndermeyi de seçebilirsin. Böylece tüm aşamalarında olmasa bile vernik aşamasında mobilya verniği ile cilalanan kapılarının daha pürüzsüz ve kusursuz bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsin.

Kapı boyama işlemini sadece oda kapıları için düşünmek zorunda da değilsin. Marküteri ya da el oyması detaylarla zenginleştirilmiş ikinci el antika kapıları veya dolap kapaklarını da dekoratif birer eşya olarak değerlendirebilirsin. Bu aşamada onarım amacıyla kapı boyama yapabilir; ya da hiç el değmeden, bu antika kapılarla birbirinden şık dekorasyonlar yapabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0