İkinci El Mobilya
Geri

İkinci El Mobilyalarla Ev Dekorasyonu

Evinin şık ve ilgi çekici olması için dekorasyona geniş bir bütçe ayırman gerekmez. İkinci el mobilyalar günümüzde oldukça popülerlik kazanmış durumdadır. İkinci el mobilyalar kullanarak ekonomik açıdan tasarruf edebileceğin gibi, farklı parçaları bir araya getirebilirsin. Aynı zamanda ikinci el eşya ile normal standartlarda fiyatları oldukça yüksek olan özel tasarım ürünlere ve eşi benzeri oldukça zor bulunabilecek parçalara sahip olabilirsin. Farklı bir bakış açısı yaratarak, pahalı ve ucuzu bir araya getirip, dekorasyon bütçeni düşürebilirsin. Ev dekorasyonunda göz önünde bulunan iki veya üç parçaya para ayırarak, diğer parçaları ikinci el tercih edebilirsin. Mesela aldığın yeni koltukları, ikinci el sehpa ile tamamlayabilirsin. Aynı zamanda sahibinden ikinci el mobilya fiyatları, diğer ikinci el fiyatlarına göre daha uygun olabilmektedir. Çok beğendiğin fakat fiyatı yüksek olan parçaları bu şekilde sahibinden satın alabilirsin. İkinci el ürünler son yıllarda oldukça talep görmektedir. Bu tür ürünleri satan dükkanlar ve web sayfaları sayesinde oldukça kolay ulaşabilir hale gelmiştir.

İkinci el eşyalara gösterilen talep, ürünün ilgi çekici yapısı, ekonomik yetersizlik, nostalji severlerin gösterdiği ilgi ve buna benzer birçok nedenden dolayı her geçen gün artmaktadır. Ev dekorasyonlarında fuzuli eşya ve aksesuar kalabalığı pahalı mobilyaları bile çoğu zaman oldukça ucuz gösterebilmektedir. Bu nedenle önemli olan eşyaya ödediğin miktar değil, onu evinize nasıl yansıttığındır.

İkinci el ürünlerle evimizi dekore etmek oldukça kolaydır. Tasarımın güzelliği tamamen hayal gücüne bağlıdır. Aldığımız bazı eşyalara sırf çok fazla ödeme yaptık diye kendimizi o eşyayı kullanma zorunluluğunda hissedebilmekteyiz. O eşya artık bizi cezbetmese bile kolaylıkla değiştirip, atamayız. Bu nedenle ikinci el dekorasyon ürünlerini ve ikinci el eşyaları istediğin gibi seçerek ucuza temin edebilirsin. Böylelikle sıkıldığınız zaman kolayca vazgeçebilir yerine yenilerini tercih edebilirsin.

İkinci el ürünler arasından temin ettiğin bir komodini, eski bir sehpayı, yaşanmış kokusunun üzerine sindiği eski bir kitaplığı cilalayarak kendi tarzına göre tasarlayabilirsin. Aynı zamanda çeşit çeşit pufları ve temin edeceğin berjerleri tekrardan kaplatarak kendine özel tasarımlar yapabilirsin. İkinci el dekorasyon ürünleriyle yapabileceğin farklı bir öneri ise, eski tarz komodinleri beyaz renge boyayarak kulpunu değiştirerek antrende ayakkabılık olarak kullanabilirsin. Dekopasaj'daki ikinci el ayakkabılık modellerini keşfedebilir ve kendi tarzına uygun olarak yenileyebilirsin. Sen de yaşanmış hikâyesi olan parçaların üzerine yeni bir hikâye kurup farklı anlamlar katabilirsin. Eski parçaların seni zaman yolculuğuna sürüklediğini unutmamalısın, içerisinde kaybolacağın hayal dünyasına…

  Sen de kullanmadığın veya sıkıldığın eski eşyalarını  sahibinden satılık ikinci el ev eşyaları satışı yapan web sayfalarında veya ikinci el eşya satışı yapan dükkanlarda satışa çıkarabilirsin.

Dekopasaj ile bunu en kolay ve en keyifli yoldan yapabilirsin. Mobilyalarını satabilir, yeni bir dekor için keşifler yapabilirsin.

Küçük Evlerde İkinci El Mobilyalar ile Dekorasyon

Kalabalık şehirlerde yaşayanların çok daha yakından bildiği gibi, şehirler kalabalıklaştıkça apartman daireleri küçülmektedir. Modern çağın bize dayattığı zorunluluklardan biri olarak benimseyebiliriz. Günümüzde küçük dairelerimizi dekore etmek oldukça zorlaşmaya başlamıştır. Gün geçtikçe mobilya boyları büyümeye, dolap boyları uzamaya başlamıştır. Evler küçülürken, eşyalar büyümektedir. Çok beğenerek aldığımız mobilya evimize geldiğinde sığmamaktadır. Böyle durumlarda mümkün olduğunca takım olarak mobilya seçilmemesi gerekmektedir. Tek satılan ürünler bazen çok ekonomik olmayabiliyor veya tek olarak satılan mobilya bulmak zorlaşabiliyor. Bu gibi durumlarda ikinci el mobilyaları tercih edebilirsin. İkinci el mobilyalardan tercih edeceğin küçük bir koltuk ve berjerle odanıza sıcak bir hava katabilirsin. Duvarlarında kum grisi, buz mavisi gibi açık tonlarda renkler tercih edersen, seçtiğin berjeri hardal rengi veya sarı tonlarını barındıran kumaşlar ile kaplayabilirsin. Koltuğunda vişne çürüğü, bordo rengi, mercan yeşili veya şarap kırmızı gibi renkleri tercih edebilirsin. Kırlent seçimi tamamen hayal gücünüze kalmıştır. İstersen desenli kırlent kumaşları istersen düz tonları tercih edebilirsin. Odanda kullanmayı planladığın dolap, kitaplık veya konsol var ise, yapışkanlı folyo ile onları kaplayarak farklı bir atmosfer oluşturabilirsin. Yapışkanlı folyoların birçok deseni mevcut, istersen eşyana eskitilmiş görüntüsü veya beyaz parke görüntüsü bile verebilirsin. Aksesuar kullanmayı mutlaka ihmal etme. Gözüne uygun gelen, seni anımsatan aksesuarları tercih edebilirsin. Perde seçimini berjer ile aynı veya uyumlu olabilecek renk tonlarında tercih edebilirsin. Halı veya kilim tercihinizi açık tonlardan yana kullanabilirsin.