Salonunu Yenilemenin 5 Hesaplı ve Pratik Yolu

Salonlar evimizin en büyük alanları arasında yer almaktadır. Evde geçirdiğimiz zamanın büyük bölümünde aktif rol oynayan salonlar, aynı zamanda en çok misafir ağırladığımız, tatlı sohbetlerin edildiği, dinlenmek için kullandığımız yerler arasında bulunmaktadır. Evimizi dekore ederken, salon dekorasyonlarına ayrı bir özen göstermekteyiz.

Salonlar evimizin en büyük alanları arasında yer almaktadır. Evde geçirdiğimiz zamanın büyük bölümünde aktif rol oynayan salonlar, aynı zamanda en çok misafir ağırladığımız, tatlı sohbetlerin edildiği, dinlenmek için kullandığımız yerler arasında bulunmaktadır. Evimizi dekore ederken, salon dekorasyonlarına ayrı bir özen göstermekteyiz. Değişen teknoloji ile her yıl mobilyalara birçok özellik eklenmekte, farklı desenler ve tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Özenerek aldığımız mobilyalar, değişen zevklerimiz ve tarzlarımızla birlikte zaman içerisinde yenilenme ihtiyacının doğmasına neden olmaktadır. Ancak kısa süre içerisinde tüm eşyaları yenilemek, bütçemizi zorlayacağından dolayı pek mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle salon yenilemenin en hesaplı ve pratik yollarını senin için derledik.

1) Duvar renginde değişiklikler yapın

Yanlış seçilmiş duvar renkleri çoğu zaman mobilyanın çekiciliğini bastırmaktadır. Mobilyada bulunan renkleri ve benzer renk tonları seçmemeye özen göstermelisin. Özellikle açık renk mobilyalarda, zıt duvar renklerine öncelik verebilirsin. Bütçeni yormayacak şekilde, duvar kağıdı veya taş kaplamalara da öncelik verebilirsin. Aynı zamanda odanın genel havasında sade bir görünüm mevcut ise, renkleri mutlaka dekorasyonuna eklemelisin. Renkler sayesinde sıcak veya soğuk bir hava yaratabilirsin.

Duvar aksesuarlarına önem vermelisin. Dekorasyonun için birbirinden farklı duvar aksesuarları ile salonunun odak noktasını belirleyebilirsin. Tablo, ayna, pano gibi aksesuarların yanı sıra, çeşitli kartonpiyerler ile de duvarlarını süsleyebilirsin.

2) Dekorasyonunda ikinci el eşyalara yer verebilirsin

Nostaljik mobilyaların her zaman farklı bir havası vardır. Yaşanmışlıkları tüm ruhuyla dekorasyona yansıtan ikinci el mobilyalar, dekorasyonuna vintage havası vermene, özel tasarım mobilyalara sahip olmana ve düşük bütçeyle büyük yenilikler yapmana olanak sağlar. Aynı zamanda ikinci el ürünlerin üzerinde küçük değişiklik yaparak tarzına uygun hale getirebilirsin. Uygun fiyata temin edebileceğin ikinci el bir berjeri veya koltuğu, tarzına ve dekorasyonuna uygun döşemelik kumaşlar ile kaplatarak salonunun en güzel köşesine yerleştirebilirsin. Sehpa ve orta sehpalarda ikinci el mobilyalar ile vintage havası yaratabilirsin.

Büfe, vitrin ve tv ünitesi gibi mobilyaları çeşitli kaplamalar veya folyolar yardımıyla baştan yaratabilirsin. Üstelik tüm mobilyayı takım alma zorunluluğu bulunmadığından dolayı, çeşitli mobilyaları ve farklı tarzları birbiriyle harmanlama olanağın bulunuyor.

3) Eski eşyalar ile yenileri harmanla

Eski eşyaların ile yeni alacağın eşyaları harmanlayarak dekorasyonuna farklılık katabilirsin. Bu yöntemi pahalı ve ucuz eşyalar da yapabileceğin gibi aynı zamanda ikinci el ve sıfır eşyalarda da yapabilirsin. Aynı zamanda dekorasyonuna çok yakışacağını düşündüğün mobilya için biraz bütçe ayırarak, diğer eşyaları ikinci el tercih edebilirsin. Böylece dekorasyonun genel havasında uyumluluk oluşturarak ucuz eşyaları olduğundan daha kaliteli ve pahalı gösterebilirsin.

4) Kırlent, perde ve halılarını değiştir

Mobilya gibi büyük eşyaları değiştirmek zaman alabilir. Bu nedenle kısa vadede hızlı değişimler için; kırlent, perde ve halı gibi eşyalarda değişiklikler yaparak, dekorasyonunda alışılmışın dışında bir görünüm elde edebilirsin. Renkli aksesuarların salonunu daha canlı ve hareketli bir hale getirebileceğini göz önünde bulundurmalısın. Tarzına göre kırlent ve perde gibi tamamlayıcı eşyalarda geometrik ve etnik desenlerde tercih edebilirsin. Aynı zamanda aksesuarlarında da değişikliğe gidebilirsin. Dekorasyonuna farklı aksesuarlar ekleyerek odanın atmosferini kolayca değiştirebilirsin.

5) Eskimiş mobilyalarını kendin yenile

Çok beğenerek aldığın mobilyadan, sadece boyası dökülmüş veya çizilmiş diye vazgeçmek zorunda değilsin. Evinde yapacağın küçük değişiklikler ile bu sorunu çözebilirsin. Eskimeye yüz tutmuş, cilası veya boyası dökülmüş mobilyalarını kolayca elden geçirebilirsin. Böylelikle dekorasyonunda kendine özgü bir eşya bulunurken aynı zamanda hobi de yaratmış olacaksın. Eskimiş konsolunun kapaklarını boyayabilir, folyo yardımı ile kaplayabilir veya cilası dökülmüş ise cila işlemi gerçekleştirebilirsin. Çizilmiş ve yıpranmış masaları aynı şekilde cilalayarak yeni görünmesini sağlayabilirsin. Mobilya kulplarını veya mobilya ayaklarını değiştirmek de eşyanın farklı görünmesine neden olacak etkenler arasında yer almaktadır. Küçük değişikliklerden yararlanarak salonunu hesaplı ve pratik şekilde yeniden dekore edebilirsin. Aynı zamanda çeşitli mobilyalara ve aksesuarlara web sayfamız üzerinden ulaşarak evinin eksiklerini uygun fiyata tamamlayabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0