İkinci El Mobilya
Geri

Halı Seçiminin İncelikleri

Halı kullanımı, evimizde sıcak ortam oluşturmanın en temel yollarından birini oluşturmaktadır. Önceki zamanlarda özellikle el dokuma halılar, duvarlara asılarak ısı izolasyonunu sağlamak amacıyla kullanılmaktaydı. Günümüzde hâlâ ev dekorasyonlarında sıcaklık algısı oluşturmayı, halılar yardımıyla sağlamaktayız. Aynı zamanda farklı tarzlarla birlikle hâlâ duvar dekorasyonlarında halıların da yer aldığı görülmektedir.

Halı seçiminde dekorasyonu tamamlaması için mobilyalar ile uyumu oldukça önemli olduğu gibi aynı zamanda tarzınla da uyumlu seçimler yapmalısın. Mobilya ve perde seçimi yapıldıktan sonra halı seçiminin yapılması daha doğru olmaktadır. Kullanacağınız halının amacı da oldukça önemlidir. Odada, zeminde kaybolacak halılar tercih edebileceğin gibi aynı zamanda odak noktasını oluşturacak desenli halılar da kullanabilirsin.

Desenli döşemelik kumaşlara sahip olan mobilyalarda genellikle sade halılar tercih edilmektedir. Karmaşıklığın engellenmesi için bu tür dekorasyonlarda halılar daha çok arka planda tutulduğundan, bej rengi toprak tonları ve krem gibi renkler tercih edilmektedir. Dekorasyona açık renkli halı modelleri ile fon oluşturma amacı, bu tür dekorasyonlarda daha ön plandadır. Aynı zamanda açık renkler alanı olduğundan büyük gösterme konusunda oldukça başarılıdır. Ancak iddialı ev dekorasyonlarında, siyah, kırmızı, bordo, lacivert, koyu yeşil ve kahverengi gibi daha koyu renkler tercih edebilirsin. Özellikle güneş ışığından yararlanılamayan veya az yararlanılan odalarda, sarı tonlarındaki halıların tercih edilmesi, dekorasyona sıcak bir görünüm katacaktır. Kapı girişleri ve koridor gibi halıların daha hızlı kirlendiği alanlarda, koyu renklerin tercih edilmesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Düz döşemelik kumaşlı mobilyalarda ise daha çok renk katması, hareket oluşturması ve görselliği yükseltmesi için desenli halılar tercih edilmektedir. Aynı zamanda mutfak, çocuk odaları ve hobi odaları gibi alanlarda figürlü halılar ve üç boyutlu halılar da kullanılmaktadır. Koyu renk halı ile koyu renk mobilyaların aynı anda kullanımında ise görselliği bastırıcı özelliği olmasından dolayı dekorasyonda pek fazla tercih edilmemektedir. Modern tarz ev dekorasyonlarında ve country tarz / kır evi tarzı dekorasyonlarda, geometrik desenli halılar veya düz renk halılar daha çok tercih edilmektedir. İskandinav ev dekorasyonlarında ise, genellikle el dokuma kilimler ve halıların tercih edildiği görülmektedir.

Kullanım kolaylığı sağlayan çift taraflı halılar da, günümüzde çokça tercih edilenler arasında yer almaktadır. Özellikle çabuk kirlenen çocuk odası halıları için çift taraflı modeller tercih edebilirsin. Aynı zamanda çocuk ve bebek odalarında antibakteriyel halıların tercih edilmesi sağlık açısından oldukça önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Koridor ve kapı girişlerinde kaydırmaz halıların kullanılmasına özen göstermelisin.

Patchwork halılar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da konumunu koruyarak, 2018 halı trendleri arasında yer alacağa benziyor. Tarzına göre el oyması özel tasarım halılar da bulunmaktadır. Modern çizgilere ve iplik dokumasına sahip bu halılar, evine son moda renkleri getirmektedir. Günümüzde kabartmalı halılar da birçok tarza uygun olarak tasarlanmaktadır. Tarzına uygun kabartmalı halılar seçerek, salon dekorasyonlarında görselliği artırabilirsin.

Halının, dokuma sıklığı da kalitesini belirleyen etkenler arasında yer almaktadır. Kök boya kullanılmayan halıların renklerinde özellikle yıkamadan sonra ve zaman içerisinde akmalar görülmektedir. İplik kalitesi de halı seçiminde önemli nokta oluşturan etkenlerden biridir. Bambu ve kayın ağacının köklerinden üretilen halılar; parlak, sık dokuma ve ince görünüme sahiptirler. Evinin dekorasyonuna göre otantik el dokuma halılar ve kilimler de kullanabilirsin. Ülkemizin bazı bölgelerinde, hala geleneksel el dokuma halılar ve kilimler üretilmektedir. Hasır halılar genellikle kış bahçelerinde, balkonlarda ve mutfaklarda farklı tarz arayanlar için alternatif olarak değerlendirilmektedir. Bambu halıların genellikle canlı ve pastel renkleri en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Naylon halıların temizliği oldukça zordur. Bu nedenle halı seçerken daha çok yün halılar tercih edilmelidir. Yün halıların ipliklerinde ilk iki veya üç yıkamaya kadar dökülmelerin olması, normal görülmektedir.

Halı Nasıl Saklanmalıdır?

Özellikle uzun iplikli halılarda ve el dokuma halılarda izlerin oluşmasını önlemek amacıyla zaman zaman üzerindeki ağır eşyaların yeri değiştirilmeli ve izlerin oluştuğu bölgeler fırça yardımı ile hafifçe fırçalanmalıdır. Aynı zamanda halının yönünün değiştirilmesi de önerilmektedir. Nemli ortamlar, halının deforme olmasına neden olacağı gibi kötü kokuların oluşmasına da neden olacaktır. Bu nedenle kullanılmayan halılar, rulo haline getirilerek, nemden uzak yerlerde ve mümkünse yatay şekilde saklanmalıdır.