Geri Dönüşüm Fikirleri

Daha yaşanılabilir bir dünya için doğal kaynakları mümkün olduğunca az kullanarak ve kaynakların geri dönüşüm yoluyla tekrar üretime katılmasını sağlayarak gerekli adımları atabilirsin. Bunun için atıklarını geri dönüşüme uygun olarak ayırabilirsin. Ancak geri dönüşümün bir diğer yolu eğlencelidir ve yaratıcılık gerektirir. İlk başta küçük parçalarla başlayıp, kendini geliştirerek daha büyük parçaları dönüştürebilirsin.

Hem yeni eşyalara sahip olup, hem bütçeni zorlamamış ve hem de çevreyi korumuş olacaksın. Geri dönüşüm fikirleri arasında görebileceğin bazı projeleri varsa çocuklarınla yaparak gelişimine katkı sunacak etkinlikler oluşturabilirsin. Birlikte geçireceğiniz bu kaliteli vakitlerde bir yandan da geri dönüşümün faydalarını anlatabilirsin.

Plastik Şişelerden Yapılabilecek Geri Dönüşüm Fikirleri

Plastikler doğada en zor çözünen ve çevreye en çok zarar veren atıklardan. Bunun için mümkün olan en az plastik atığı çıkarmaya çaba göstermelisin. Kullan at ürünlerden uzak durmalı, suyunu plastik şişelerde satın almamalı, kullan at paketleme ürünleri yerine kalıcı olanları seçmeli, alışverişe alışveriş çantanla gitmelisin. Ama buna rağmen çıkan plastik atığın önüne geçmek için değerlendirebileceklerini değerlendirip, gerisini plastik hammadde için ayrılmış geri dönüşüm kutularına atabilirsin.

Pet şişenin tepesini kesip, kalan kısımdan çiçeğine uygun bir yükseklik bırakıp, zeminine birkaç delik açtıktan sonra dilediğin renklerde boyayarak saksı yapabilirsin.

Pet şişenin ağız kısmını kesip, uzunluğunu muhafaza ederek, dilediğin gibi boyayabilir, farklı materyallerle kaplayıp süsleyebilir ve kalemlik olarak kullanabilirsin. Kesimini kendin yapıp, gerekli materyalleri hazırlayarak, çıkacak sonucu çocuğunun yaratıcılığına bırakabilirsin. Okullar içinde oldukça maliyetsiz, geri dönüşüme katkı sunan ve çocukların eğlenirken öğreneceği bir atölye olacaktır.

Pet şişenin ağız kısmını kestikten sonra kenarlarından iki delik açarak ip geçirebilir, dilediğin yere asabilirsin. Bu şekliyle mandal kutusu, diş fırçalık ve benzeri bir çok ürün için uygun olacaktır. Nasıl süsleyeceğin sana kalmış. Düz boyayabilir, iplerle sarabilir, midye kabuklarıyla kaplayabilirsin.

Pet şişelerinin sadece zeminlerini kullanarak, mini kase yüksekliğinde takı tabakları tasarlayabilirsin. Daha büyük pet şişeleri kullanarak çöp kutusu tasarlayabilirsin. Bunun için küçüklü, büyüklü farklı boyutlarıyla yoğurt kapları da ideal olacaktır. Farklı deterjan kutularını da benzer şekillerde değerlendirebilirsin.

Kullan at türü tabak ve bardak çeşitleri kolayca kesilebilir, şekil alabilir ve her türlü boyayla boyanabilir özellikleriyle çocuk etkinlikleri için oldukça geniş seçenekler sunuyor.

Kestiğin şişelerin tepe kısımlarını, ağız kısımlarından saksılarının toprağına sapla, içlerini suyla doldur, çiçeğin ihtiyaç duydukça suyunu kendi çeksin.

Teneke Kutulardan Geri Dönüşüm Fikirleri

Salça, konserve, içecek, kurabiye gibi ürünlerin alışverişleriyle evlerde çokça çıkan atık teneke kutularıdır. Bu kutulara geri dönüşüme en uygun ürünlerdendir. Elindekileri nasıl değerlendirebileceğine bir göz at, beğendiğin projeleri uygula ve elinde kalan teneke kutuları diğer atıklarından ayırarak uygun olan geri dönüşüm kutusuna at.

Çocuklarla yapılabilecek etkinliklerde keskin alanlarına dikkat edilmelidir. Kolay delinebilir ve farklı materyaller yapıştırmaya uygun malzemelerdir. 

Kısa teneke kutularını dilediğince boyayıp, süsleyerek saksı için kullanabilirsin. Alt kısmına delikler açman gerekecektir. Eski kullanmadığın bir tabağını uygun renklerde ve desenlerde boyayarak konserve kutudan saksına altlık yapabilirsin. 

Kapaklı ve kare biçimli genelde kahve ve bitki çayları gibi ürünlerle evlere giren konserve kutular baharatlık olmak için en uygun ürünlerdir. İstediğin şekilde hem kutusunu, hem kapağını boya. Dilersen kulp malzemesi satın alarak, kapaklarına monte edebilirsin. Üzerlerine kalemle yazarak veya sticker yapıştırarak içeriklerini belirleyebilirsin. 

Konserve kutusunu farklı şekillerde boyayarak çok eğlenceli kalemlikler hazırlayabilirsin. Birden fazla boyanıp, birbirine uyumlu şekilde planlanan kalemlikler yan yana durduğunda çalışma masasına ayrı bir hava katacaktır. Çocukların masalarındaki birçok kalemi doğru organize etmek, gruplamak için de iyi bir fikir olabilir. Bu sert malzemenin üzerine çocuk istediği deseni çizerek, kalemlik tasarım sürecinde tüm yeteneğini sergileyebilir.

Farklı yüksekliklerde ve genişliklerde var olan metal kutulardan sana uygun olanı seç. İster tahta kaşıkların, ister servis ürünlerin, ister yemek takımın için kaşıklık olarak kullan. Boyayabilir, iplerle sarabilir ,kurdeleler veya farklı desen stickerlardan faydalanabilirsin.

Teneke kapaklı ve yuvarlak kutuları istediğin gibi boyayıp, süsledikten sonra, kurabiye kutusu, dikiş kutusu, takı kutusu, ilaç kutusu gibi farklı alanlarda kullanabilirsin. Çok yıkamanın uygun olmayacağını düşünerek kullanım alanı belirlemelisin.

Eski Kavanozlardan ve Şişelerden Geri Dönüşüm

Cam doğada çok zor çözünen maddelerden biri olsa da geri dönüşüme oldukça uygundur. Bunun için elinde kalan, artık kullanmayacağın ve atık olarak belirlediğin ürünleri mutlaka cam geri dönüşüm kutularına atmalısın.

Cam kavanozlardan mumluk yapabilirsin. Kavanozun zeminine biraz taş, kum, midye kabuğu gibi malzemeler doldurarak hoş görünecek bir yükselti hazırlayıp, üzerine mumunu yerleştirebilirsin. Kavanozunun ağız kısmını boyayarak, ip veya kurdela ile sararak, kumlarla süslemeyi tercih edebilirsin.

Cam kavanozlardan mumluk, her çeşit şişeden vazo tasarlayabilirsin. Artık kullanmadığın büyük cam kasen, birkaç işlemden geçerek göz alıcı bir meyve kasesine veya kaktüslerin için alana dönüşebilir. Cam ürünlerini çeşitli aparatlarla duvara sabitleyebilir veya iple asabilirsin.

Farklı Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm sadece belirli malzemelerle yapılan kısıtlayıcı bir alan değil. Bir az yaratıcılıkla çok farklı projeler gerçekleştirebilirsin. Atamaya hazırlandığın eşyana önce bundan ne yapabilirim gözüyle bakman gerekiyor. Yırtıkları veya delikleri olan kotuna, atmayı planladığın masa örtüsüyle değişik şekillerde yamalar yapabilir ,kendi modanı yaratabilirsin. Atmaya hazırlandığın mutfak rendeni boya, makyaj masanın en güzel köşesine yerleştir ve deliklerine küpelerini as. Eski araba lastiğini bahçende çiçeklik alanı olarak kullanmak için boyayıp, tam ortaya geniş bir alana yerleştirebilirsin. Kullanmadığın tekstil ürünlerini şeritler halinde keserek, kendi penye iplerini hazırlayabilir, bunlarla yeni ürünler örebilirsin. Kullanmadığın plastik çizmelerinin için bir az alçı dökerek ağırlaştırabilir, uzunluklarına göre şemsiyelik veya çiçeklik olarak kullanabilirsin. Kullanmadığın düğmelerini biriktirerek, eski takılarının boncuklarını ayırarak, çocukların oyuncaklarından kalan parçaları değerlendirerek, gelen hediyelerin ve atılacak dergilerin kağıtlarını saklayarak, geri dönüşüm projelerinde kaplama malzemeleri olarak kullanabilirsin. Tuvalet kağıdı ve kağıt havlu rulolarını biriktirerek çocuklarınla etkinliklerinde kullanabilirsin. Eski kotundan çanta yapabilir, dilersen bu çantayı boncuklarla ve düğmelerle renklendirebilirsin. Tüm bu süreçlerinde kumaş boyası, akrilik boya, cam boyası gibi seçeneklerden faydalanabilirsin.

Mobilya Geri Dönüşümü

Evde kullanmakta olduğun eskiyen mobilyanı, mutfak dolaplarını, buzdolabını dilediğince boyayabilirsin. Eğer yeni bir dekorasyon yapmaya veya evini baştan döşemeye hazırlanıyorsan alanına uygun ikinci el vintage mobilya veya ikinci el mobilya seçeneklerine göz at. Zevkine ve alanına uygun seçimi yap. Gelen ürünleri daha önce planladığın renklerde ve desenlerde boyayarak, kimsede olmayan bir ürüne sahip ol. Aynı zamanda hem kendi bütçene, hem dünyanın geleceğine, hem ülke ekonomisine katkı sunmuş olacaksın. 

Kaynakları sınırsızca tüketmek, bilinçsizce alışveriş yapmak yerine, elindekileri nasıl dönüştürebileceğini bilmek ve sonuna kadar kullanmak uzun vadeli bir yatırımdır. Kimsede olmayan ve tamamen kendi zevkine uygun ürünler kullanmaya başladıkça ne kadar iyi hissettirdiğini anlayacak ve devamlılığını kolaylıkla getireceksin. İlk başta zorlu gibi görünen yapım aşamaları, zamanla kolaylaşacak ve eğlenceli bir hobi halini alacaktır. Dilersen mobilyalarını veya evdeki herhangi başka eşyalarını ikinci el olarak satışa çıkarabilir, sen de ihtiyacın olan ürünleri ikinci el olarak satın alabilirsin. Bu sayede hem ev ekonomine hem de çevreye büyük katkı sunmuş olacaksın.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0