İkinci El Mobilya
Geri

Genç Odaları İçin Eğlenceli Fikirler

Gençlerin hayata hazırlandıkları bu dönemde, özellikle kendilerine ait olmasını istediği alanların başında odaları gelmektedir. Bu dönemde genellikle odalarında yalnız kalmak ve rahatsız edilmemek isteyen gençler, farklı hobileri, sosyalleşmeyi, kendini dinlemeyi ve yaratıcılıklarını fark etme gibi birçok özelliğini burada keşfedebilirler. Çocukların gelişimlerinde oldukça önemli yere sahip olan bu alanların düzenlemesi de bir o kadar önemlidir. Özellikle ergenlik döneminde olan çocuklarınızın genç odalarını belirlediğiniz bütçe dahilinde olması şartıyla kendi seçme imkanlarının oluşması, kendi hayatları hakkında bazı noktalarda karar verebilme algısı yaratarak, gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Ebeveynlerin ise bu konuda çocuklarına yol gösterici olması oldukça önemlidir. Ergenlikte fiziksel ve ruhsal değişiklikler geçiren gençler, çabuk sinirlenebilir ve yanlış anlayabilir. Bu gibi durumlarda kendi hayatları hakkında küçük kararlar verebilmeleri, kendine ait alanında vakit geçirmesi ve kendi seçimleri olan mobilyaları kullanması, odalarını daha çok sevmelerine ve orada daha verimli vakit geçirmelerine neden olmaktadır. Kendi kişiliklerini kolay ifade eden gençler, her konuda başarılı olabilmektedir. Bu nedenle özellikle ergenlik çağındaki gençlerin odalarının dekorasyonlarında kendi kişiliklerini ve hayal gücünü yansıtmasına izin vermeniz oldukça doğru bir karardır.

Genç odası dekorasyonlarında, rutinleşmiş renkler arasında yer alan mavi ve pembe, gençlerin en çok sevdiği ve tercih ettiği renkler arasında yer almaktadır. Genç kız odası dekorasyonlarında daha çok pembe, mor, beyaz, yeşilimsi tonlar, kırmızı ve ahşap rengi tercih edilirken, erkek genç odası dekorasyonlarında ise mavi, beyaz, yeşil, kahverengi tasarımlar dikkat çekmektedir. Ancak son yıllarda farklı renklere ve dekorasyonlara da yönelen genç odası üreticileri, birbirinden farklı ve yaratıcı modeller sunarak gençlerin gönüllerini feth etmeyi başarmıştır. Genç odası dekorasyonlarının en önemli ve en gözde parçası mobilyalardır. Özellikle kısıtlı alanlara sahip evlerde, yatak bölümü yükseltilerek üst kısıma alınabilmektedir. Alt kısım ise çalışma masası ve raflarla kullanışlı hale getirilmektedir. Bu şekilde işlevsellik artarken, kullanım alanları da çoğalmaktadır. Küçük evlere sahip ebeveynlerin bu tarz dekorasyonlara göz atması, çocuklarını yönlendirmeleri konusunda oldukça yararlı olacaktır.

Genç Odası ve Çocuk Odası Tasarım Fikirleri

Erkek çocuk odalarında; ilgilendiği spor dalı veya bir hobi var ise, onu anımsatacak objeler kullanılabilir. Oda tasarımlarında da bu objelerden yararlanılabilir. Mesela kitap okuma alışkanlığı veya CD/Film koleksiyonu varsa, rafları ihtiyaca göre çoğaltılıp, azaltılabilir. Dekoratif kitaplıklar tercih edilebilir ve çalışma masası kullanabilirsin. Aynı zamanda müziğe veya benzeri bir alana yatkınlığı var ise, dekoratif duvar stickerları kullanabilirsin. Farklı duvar kağıtları ile odaya hava katabilirsin. İki erkek çocuğunuz aynı odayı paylaşıyor ise, ranzalı genç odası modellerini tercih ederek yerden tasarruf sağlayabilirsin.

Kız çocuk odalarında ise; aynalı şifonyerler ve kitaplık modelleri tercih edilebilmektedir. Özellikle aynı odayı paylaşan çocuklarda farklı dolaplara sahip olma isteği oldukça yüksektir. Aynı odayı paylaşan çocuklarda, erkeklerde olduğu gibi kızlarda da bazalı modeller tercih edebilirsin. Kız çocuk odalarında da çalışma masaları oldukça önemlidir. Aynı şekilde hobi ve yatkınlığı olan alanlarda duvar stickerları tercih edilebilir. Yataklarının üzerinde kullanılan renkli kırlentler ve nevresim takımları kız çocukları ve genç kızlar için olmazsa olmazlardan sayılmaktadır. Kız çocuk odalarında cibinlikler tercih edilirken, genç kız odalarında ise daha çok tekli koltuklar tercih edilmektedir. Yeriniz mevcut ise, tekli koltuk kullanarak çocuğunuza okuma alanı yaratabilirsin. Genç odası tasarımlarında; dolaplarda düzenleyiciler kullanabilirsin. Böylelikle daha fazla alan yaratırken, aradıkları eşyayı daha kolay bulmasını sağlamış olacaksın. Özellikle genç odalarının duvarlarında dekoratif raflar kullanabilirsin. Farklı şekil ve boyutta olan rafların birçok rengi de bulunmakta. Dekoratif raflar odanızı daha hareketli hale getireceği gibi, işlevselliğini de arttıracaktır.

Genç odası tasarımlarında, daha cesur olabilirsin. Daha canlı renkler tercih edebilirsin. Özgün dokunuşlar ile odayı kişiselleştirebilmen mümkün. Aynı zamanda tüm parçaları takım olarak kullanmak yerine farklı parçaları bir araya getirerek kombinleyebilirsin. Seçtiğin mobilyaları uyumlu halılar ve perdeler yardımı ile tamamlamalısın. Aydınlatmalarda oda uyumuna göre tercihler yapabilirsin. Komodin üzerlerinde de küçük aydınlatmalar kullanabilirsin.

Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak çocuklarınıza yol gösterebilir ve bu alanda kendilerine has alanlar yaratmasına yardımcı olabilirsin.