%20 İNDİRİM

+ ÜCRETSİZ NAKLİYE

EFSANE DEĞİŞİM HAFTASI BAŞLADI! - %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 9 Saat 20 Dakika

MDF Boyama Nasıl Yapılır?

Sağlamlığı ile dikkat çeken MDF'ler boyanır mı, MDF boyası nasıl yapılır, sorularının cevabını merak ediyorsan doğru yerdesin.

MDF Boyama

Ekonomik yoldan yaşam alanının dekorasyonunu yenilemek isteyenler buraya! İkinci el mobilya alışverişinin yanı sıra bulunduğun mekânın görünümünü baştan aşağı değiştirecek, üstelik cebini de yakmayacak bir önerimiz daha var: MDF boyama! Aslında bildiğin “ahşap boyama”dan farkı olmayan bu uygulamayı mutfak dolap kapaklarından yatak odasındaki komodinlere, eski TV ünitesinden çalışma masasına, gardıroptan dresuara MDF’den yapılmış tüm mobilya ve aksesuarlarda gerçekleştirebilirsin. Böylece evinde veya iş yerinde “eski” gözüken hemen her şeyi yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsin. Peki, bunun için gerekli olan MDF boyama malzemeleri neler? En pratik MDF boyama teknikleri hangileri? İşte, bu konuya ilişkin bilmen gereken tüm detaylar:

MDF Boyama Nasıl Yapılır?

MDF boyama işlemine başlamadan önce gerekli malzemeleri temin etmelisin. İlk etapta işine yarayacak temel malzemeler şunlar olacaktır:

  1. Farklı büyüklüklerdeki fırçalar
  2. İstenilen renkte akrilik boya
  3. Kağıt ve sünger zımpara
  4. Boya karıştırma kabı
  5. Su kabı
  6. Vernik

Temel olarak bu malzemeler ile kolayca MDF boyama işlemine başlayabilirsin. Büyük bir özenle zımparaladığın MDF yüzeyinin pürüzsüz bir hale geldiğinden emin olduktan sonra ilk kat boya uygulamasına başlayabilirsin. Seçtiğin renkteki akrilik boyanın birazını palet veya bir adet boya karıştırma kabına dökebilirsin. Su ile nemlendirdiğin fırçayı bu boyaya daldırıp; boyamak istediğin yüzeye kesintisiz ve tekrar etmeyen vuruşlarla boyayı düzgün bir şekilde sürebilirsin. Kaliteli bir işçilik için ilk kat boya kuruduktan sonra yeniden zımpara yapman gerekiyor. Zımpara sonrası yüzeyde kalan tozları ise mutlaka kuru bir fırça yardımı ile süpürmelisin. Aksi taktirde, süreceğin yeni boyada bu tozlar gözükecektir. İkinci zımparanın ardından boya uygulamasını tekrarlayabilir; vernik aşamasına geçmeden önce yüzeyi iyice kuruması için havadar bir ortamda bırakabilirsin. Vernik için de fırça ile sürülebilen vernikleri kullanabileceğin gibi dilersen daha pratik bir çözüm olarak sprey vernik uygulamasını da deneyebilirsin. Bu aşamada fırça ile yapılan çok katlı vernik uygulamasının daha kalıcı olduğunu ve parlak bir görünüm sağladığını unutma!

Kolayca Uygulayabileceğin MDF Boyama Teknikleri

MDF boyama evde kolayca yapabileceğin bir uygulamadır. Geniş yüzeylerde fırça ile sürülen akrilik boya tercih edilse de lazer kesim küçük nesnelerde ve ince plakalarda MDF boyama sprey boyalar ile gerçekleştirilebilir. Stencil adı verilen asetatlardaki desenler ile boyanan yüzeye farklı desenler işlenebilir. Bu aşamada “ponpon fırça” adı verilen fırçalar kullanılır. Sprey vernikle de stencil uygulamasını yapabilirsin.

MDF boyama esnasında en çok kullanılan tekniklerden bir diğeri ise dekupaj ve peçete transfer tekniğidir. Özel tutkallar ile yüzeye yapıştırılan dekupaj kağıdı ve peçete üzerindeki desenler yine özel bir tutkal ile yüzeyle harmanlanacak şekilde MDF üzerine uygulanır.

Doku olarak fark yaratan basit uygulamalar arasında ise sünger tekniği, poşet tekniği, eskitme, mum eritme gibi yöntemler bulunur. Kuru bir sünger veya büzüştürülmüş bir poşetin boyaya değdirildikten sonra boş bir kağıt üzerinde fazla boyanın alınması gerekir. Ardından boya işlemi tamamlanmış MDF üzerine rastgele değdirilen bu elemanlar, doğal bir doku oluşturarak MDF boyama işlemine farklılık katar. Eskitme için kuru ve geniş fırçalar tercih edilir. Fırçanın eski ve yıpranmış olması daha doğal bir eskitme görünümü sunar. Özellikle birleşim noktalarında, kenarlarda ve köşelerde yoğun olarak uygulanan eskitme, MDF objelere vintage havası katar.

Kendin yapmak istemediğinde MDF boyama fiyatları boyanacak ürünün türüne ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. İkinci el eşyalar üzerine boya işlemi yapılmadan önce yüzeyde bulunan mevcut boyanın özenle zımparalanması gerektiği asla unutulmamalıdır. Dolap kapaklarında MDF boyama işlemi yaparken ilk önce kulplar ve menteşeler sökülmeli; yüzey düz bir hale getirilmelidir. Bu detaylara önem vererek MDF boyama yaparsan, eski mobilyalarını tanınmayacak kadar şık ve estetik bir hale getirebilirsin. Satışa çıkarmak istediğin, ancak boyası yüzünden eski gözüken, sağlam ikinci el mobilyalarını bu yöntemlerle yeni bir görünüme kavuşturarak Dekopasaj’da çok daha kolay bir şekilde satabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0