Fayans Boyaması

Fayans boyaması konusunda püf noktaları ve çeşitli fayans boyaması desenlerini keşfet!

Fayans nedir? Toprağın belirli karışımlar ile hazırlanıp preslendikten sonra desen verilerek pişirilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle ev ve ofis dekorasyonlarında yer ve duvar kaplamalarında karşımıza çıkan fayans seçimi oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Mutfak, banyo, balkon, teras ve bahçe dekorasyonlarında yoğun şekilde görülen fayansların birçok seçeneği bulunmaktadır.

Çoğunlukla seramik ile fayans arasındaki fark bilinmemektedir. Fayans seramiğe göre daha düz bir görünüme sahiptir. Genellikle kare biçiminde üretimler karşımıza çıkmaktadır. Ancak son yıllarda dikdörtgen fayanslarda giderek yaygınlaşmaktadır. Aynı zamanda fayans denildiğinde genellikle duvar döşemeleri aklımıza gelmektedir. 

Fayans Boyaması Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonunda güçlü bir yeniliğe ihtiyacın var, ancak ne zamanın ne de bütçen bu duruma müsaade etmiyorsa fayans boyama tekniği ile farklı bir dekorasyona sahip olabilmen mümkün! Vereceğimiz fayans boyama önerileri sayesinde alanını yeni bir görünüme kavuşturabilirsin.

Fayans boyama tekniğini ev ya da ofis dekorasyonlarında veya fayans kullanılan diğer alanlarda uygulayabilirsin. Fayans boyamak için tercih edeceğin boyanın neme ve suya dayanıklı olmasına öncelik vermelisin. Genellikle fayans boyama işlemlerinde yağlı boya ya da epoksi boya tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra hobi boyaları, su bazlı boyalar veya silikon boyalar da fayans boyama uygulaması için tercih edebilirsin.

Fayans boyama için gerekli malzemeler şu şekildedir; Parlak yüzey astarı, yukarıda bahsetmiş olduğum boya türlerinden biri, kalın sır vernik, rulo fırça, dar alanlar için ipek uçlu fırça, boya tavası (ya da boyayı döküp fırçayı rahatlıkla batırabileceğin bir kap), koruma örtüsü, maskeleme bandı

Fayans boyama işlemlerine başlamadan önce koruma örtülerini sererek boyanın diğer alanlara bulaşmasını önlemelisin. Maskeleme bandını da fayans üzerinde boyamak istemediğin yerlere yapıştırarak kullanabilirsin. Fayans boyama işlemlerinde ilk olarak yüzeyin güzelce temizlenmesi kirden ve tozdan arındırılması gerekir. Temizleme işleminden sonra ise astar boya adımına geçebilirsin. Astar boya işlemi sayesinde boya fayans üzerine daha kolay yerleşir. Aynı zamanda boyanın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Bu nedenle astar boya işlemi oldukça önemlidir. Astar boya atıldıktan sonra ise mutlaka kurumasını beklemelisin. Astar boya işlemi kuruduktan sonra ise boya tavasına döktüğün boyaya, rulo fırçanı kaplayacak şekilde daldırmalısın. Daha sonra fırçanı fayansların üzerinde yukarı ve aşağı düzenli olacak şekilde hareket ettirerek fayans boyama işlemine başlamış olacaksın. Rulo fırçanın giremediği veya büyük geldiği alanlara ipek uçlu fırça ile müdahale edebilirsin.

İlk boyama işlemini sona erdirdiğinde yaklaşık bir gün kadar fayansların kurumasını beklemelisin. Fayansların kuruduktan sonra ikinci kat boyaya geçebilirsin. İkinci kat boyama işlemini de ilk katı uygularken yaptığın sıralama ile gerçekleştirmelisin. İkinci kat boyamada da çeşitli boya izleri ve yolları oluşmasın diye fırçanın yönüne dikkat etmelisin. Yukarı ve aşağı olacak şekilde düzenli hareketler ile ikinci kat boyamayı tamamlayabilirsin. Boyanın ve fayansın durumuna göre üçüncü katı boyamaya ihtiyacın varsa uygulayabilirsin. Ancak üçüncü kata geçmeden önce yine kuruma işlemine dikkat etmen gerekiyor. Boyama ve kuruma işleminin bitmesinin ardından 2 ile 3 gün bekleyerek vernikleme işlemine geçebilirsin. Vernikleme işlemi sayesinde boyama işlemi daha dayanıklı bir yapıya sahip olacaktır.

Ve işte hazır! Kırıp dökme işlemi olmadan kolayca ve uygun fiyata farklı bir dekorasyona kolaylıkla sahip oldun! Astar, boyama, kuruma ve vernikleme gibi tüm işleri maksimum bir hafta içerisinde halledebileceğin bu işlem sonucunda dekorasyonunu benzersiz kılman mümkün… Daha fazla tasarruflu ev yenileme fikirleri için blogumuzu takip etmeye devam edin!

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0