Evimizin Yardımcıları Sehpalar

Her eve lazım sehpalar ile ilgili merak ettiklerini yazdık!

Salon ve oturma odası dekorasyonunda; özellikle orta sehpa seçimi, temel parçaların tamamlayıcısı olarak görülmektedir. Alanlarımızı şık ve toplu hale getiren sehpalar, aynı zamanda evimizin etkili ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Birşeyler yerken veya içerken kullanabileceğimiz gibi, dizüstü bilgisayarlarımızı koyarak, kendimize mini çalışma alanları yaratabileceğimiz günlük ihtiyaçlarımızı karşılayan eşyalar olarak da görülmektedir. Bu nedenle sehpa seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında diğer mobilyalar ile uyumlu olması gelmektedir. Öncelikle tarzına uyumlu, fonksiyonel ve alanı daraltmayan sehpalar seçmeye dikkat etmelisin. Dar salonlarda; alanına göre büyük, orta sehpaların tercih edilmesi, salonun trafik akışını yavaşlattığı gibi görsel açıdan da karmaşıklığa sebep olmaktadır. Küçük alanlarda yerden tasarruf sağlamak amacıyla çok amaçlı sehpalar da kullanılmaktadır. Orta sehpa düzenlemesinde sihirli – akıllı sehpalar da fazlasıyla tercih edilmektedir.

Yemek takımı ve oturma odası takımı ile aynı renk tonlarını veya benzer özellikleri içeren ürünleri tercih edebilirsin. Mesela metal ayakları olan bir yemek masasına sahipsen, yine metal ayaklı orta ve yan sehpalar tercih edebilirsin. Geniş salona sahipsen, boşlukları doğru şekilde kullanmak adına, daha büyük orta sehpalar kullanabilirsin. Aynı şekilde ihtiyaç durumuna göre yan sehpaların sayısını da artırabilirsin. Geniş alanlarda, ağır ve ahşap modeller de tercih edebilirsin. Tarza göre farklılaşan ancak ahşabın sıcak görüntüsünden yararlanarak üretilen masif sehpa modelleri de geniş salonların gözdesi durumunda.

Hem dekoratif olarak kullanabileceğiniz, hem de sehpa olarak yararlanabileceğiniz parçalar arasında ceviz kaplamalı radyo veya çeşitli aksesuar görünümlü yan sehpalar da bulunmaktadır. 2018 yılının sehpa trendleri arasında; gazetelikli veya alt kısmında depolama alanı bulunan sehpalar, sürprizli sehpalar ve cam sehpalar yer alıyor. Aynı zamanda cam sehpaların küçük alanlarda kullanılması durumunda, mekân olduğundan daha geniş gözüküyor. Küçük alanlar için bir diğer öneri ise; tepsili sehpalar ve katlanan sehpalardır. Tepsili sehpalarda; kullanılacağı zaman ayak kısımları açılmakta ve üzerine tepsisi yerleştirilmektedir. Yerden tasarruf sağlamak amacıyla tepsili sehpalar veya katlanan sehpalar kullanılmadığı zamanlarda kaldırılabilir. Bu tür sehpaları okuma köşelerinde de rahatlıkla tercih edebilirsin. Aynı şekilde orta sehpalara geçmeli yan sehpalar da fazlasıyla tercih edildiği gibi, yan sehpa olarak kullanılabilen hem de birleştirildiğinde orta sehpa elde edilen modeller de küçük evlerde sehpa seçimi için etkili çözüm yolları olarak görülmektedir. C sehpa modelleri de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 2018 yılında da fazlasıyla tercih edileceğe benziyor. Mermer yüzeyli metal ayaklı sehpa modelleri de daha çok endüstriyel tarzları içerisinde barındıran tasarımlar için tercih ediliyor.

Tarzına uygun sehpayı sen de, kendin yap projelerinden yararlanarak yaratabilirsin. Eski sandıkları boyayarak, orta sehpa haline getirebilirsin. Aynı zamanda birkaç pazar sandığını farklı renklere boyayarak, üzerine o boyutlarda cam kestirebilirsin. Kullanım kolaylığı için yan yatırılan sandıkların, alt kısımlarına tekerlek monte ederek kullanabilirsin. Böylelikle iç kısımlarını da kitaplık veya raf olarak değerlendirme imkânın oluşacak. Bu tekniği orta sehpalar ve aynı zamanda yan sehpalar için kullanabilirsin.

Ahşap Sehpa Boyama Teknikleri

Eskimiş ahşap sehpalarını tekrardan hayata döndürebileceğin gibi, mobilyaların veya tarzınla uyumlu sehpaları kendinde yaratabilirsin. Böylelikle dekorasyonunda kendine özgü ve el emeği parçaların bulunması, sana oldukça keyif verecek. Aynı zamanda dekorasyonuna şıklık ve zenginlik katacak. Özellikle dekupaj tekniğini uygulayarak farklı desenleri de sehpalarına yansıtman mümkün. Öncelikle sehpayı zımpara yardımı ile pürüz kalmayacak şekilde zımparalamalısın. Zımparalama işlemine oldukça önem göstermelisin. Aksi halde kalan pürüzler boyanın akmasına neden olacağından istediğin görüntüyü elde etmen zorlaşacaktır. Zımparalama işlemi bittikten sonra temiz ve nemli bir bez ile sehpanın her yerini silmelisin. Boyama işleminde su bazlı boyalar tercih edebilirsin. Böylelikle boyayı, çok fazla inceltmeden kullanma imkânın oluşacak. Boyama işlemi sırasında fırçanın daima aynı yönde hareket etmesini sağlamalısın. Böylelikle fırça izlerinin oluşmasını en aza indirmiş olacaksın. Boyanın kuruduğundan emin olduktan sonra ikinci kat boya atabilirsin. Aynı zamanda bulaşık süngeri yardımıyla boyanan yerlerin üzerinden hafifçe silerek farklı doku teknikleri uygulayabilirsin. Dekupaj tekniği için desenli peçeteler kullanabilirsin. Dekupaj tekniğini uygulamadan önce mutlaka boyanın ikinci katının da kuruduğundan emin olmalısın. Dekupaj tekniğinde kullanılacak görselin fazlalıklarını makas yardımıyla kesebilirsin. Kesilen görselin arka kısmına dekupaj tutkalı sürmelisin. Görseli sehpanın üzerine yapıştırarak, hava kabarcıklarının oluşmaması için elin ile düzenleyebilirsin. Yapıştırılan görselin üzerine de tutkal sürerek kurumaya bırakmalısın. Görsellerin üzerine tutkal sürüldüğünde beyazlık oluşması normaldir. Kurumaya başladıkça şeffaf hale gelecektir. Tutkalı da, görsel üzerine ikinci katı atıldıktan sonra kurumaya bırakabilirsin. Kuruduktan sonra kalıcılığının uzun olması için mat vernik kullanabilirsin. Aynı zamanda çeşitli sehpa modellerimize https://www.dekopasaj.com/masa web sayfamız üzerinden ulaşabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0