Ev Düzeni Nasıl Olmalıdır?

İşte, yaşam alanını daha düzenli bir hale getirebilmek için mekâna göre uygulayabileceğin farklı çözüm önerileri için geç kalma...

Düzenli bir ev, hayal değil gerçek! Yeter ki ev düzeni oluşturmak için izleyeceğin adımları önceden keşfet! İlk olarak evini düzene sokmaya neresinden başlayacağına karar verebilirsin. Salon, antre, oturma odası, mutfak, banyo, yatak odası ve çocuk odası gibi farklı amaçlarla kullanılan iç mekânlara özel farklı dekorasyon çözümlerini değerlendirebilirsin. İşte, yaşam alanını daha düzenli bir hale getirebilmek için mekâna göre uygulayabileceğin farklı çözüm önerileri:

Depolama Alanlarını Artır

Mekân içindeki işlevsiz gözüken boşlukları depolama alanına dönüştürerek kullanışlı bir ev düzeni oluşturmak için ilk adımı atabilirsin. Kapı arkasında kalan boşlukları, mobilyaların yanlarında kalan fazlalık alanları; çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalar için ayrılmış kısımlarda ürün yerleşimi yapıldıktan sonra açığa çıkan ekstra boşlukları farklı boyutlardaki raflar ve kapaklı dolaplarla kullanışlı birer depolama alanına kolayca dönüştürebilirsin.

Mevcut Depolama Alanlarını Fonksiyonelleştir

Mevcut depolama alanlarını verimli bir şekilde kullanabilmek için çeşitli dolap içi düzenleyicilerden faydalanabilirsin. Gardırop içlerinde çekmece düzenleyiciler, kumaş ya da hasır sepetler işine yarayacaktır. Mutfak dolaplarında ise tava rafları, tezgah üstü düzenleyiciler ve buzdolabı içinde kullanabileceği plastik düzenleyici aksesuarlarla mevcut depolama alanlarını maksimum verimli olacak şekilde değerlendirebilirsin. Portmantoda ayakkabı rampaları ve şeffaf ayakkabı kutuları işini kolaylaştıracak diğer çözümlerden bazıları... Ayrıca; banyo ve tuvaletlerde de çeşitli düzenleyici aksesuarlarla deterjanları, tuvalet kağıtlarını ve temizlik aparatlarını daha düzenli bir şekilde saklayarak dekorasyonda daha fazla yer kazanabilirsin.

Marie Kondo’nun Muhteşem Ev Düzeni Fikirlerini Uygula

Düzenli bir ev için yıllardır geliştirdiği farklı yöntemlerle tanınan Marie Kondo’nun felsefesini benimseyip, özel tekniklerini uygulayarak ev düzeni için pratik çözümler üretebilirsin. “Konmari” adı verilen bu yöntemlere göre ev düzeni nasıl olur? Kullanım amacına göre farklı odalarda ev düzeni nasıl sağlanır? Diyorsan; işte ihtiyacı olan ev düzeni püf noktaları... Marie Kondo’ya göre öncelikle evdeki fazlalıklardan kurtulmalısın. Eşyalarla duygusal bağlarını koparıp fonksiyonelliğe odaklanabilirsin. Ardından dikey katlama adı verilen yöntemle kıyafetlerini, çoraplarını, havluları, nevresimleri ve daha birçok eşyayı minimum yer kaplayacak şekilde dolap içlerine kaldırabilirsin. Askıya asacağın eşyaları sol tarafta en uzun elbise olacak şekilde uzundan kısaya doğru dizerek görsel anlamda daha ferah bir etki yaratabilirsin.

Küçük Mekânları Düzenli Göstermenin Yollarını Keşfet!

Dar alanlarda ev düzeni için fikirler üretebilmek adına öncelikle mekanı olabildiğince sadeleştirmelisin. Göz yorucu detaylardan kaçınmalı, az eşya ile fonksiyonel çözümler üretmelisin. Dolap şeklindeki depolama alanlarına ev düzenini bozan ve dağınıklığa neden olan eşyalarını saklayabilirsin. Bu dolapların kapaklarını ayna ile kaplatarak, mekânın daha geniş gözükmesini sağlayabilir; dolabın kapladığı geniş alanın mekânda basık bir etki yaratmasını önleyebilirsin.

Ev düzeni ve temizliği konusunda uygulayacağın farklı yöntemlerle harika sonuçlar elde edebilirsin. Bunun üstüne yaşam alanında yenilik yapmak için ekonomik bir yol olarak ikinci el mobilya alışverişine yönelebilirsin. İster depolama alanlarını artırmak için işine yarayacak mobilyaları keşfet; istersen de evine renk katacak aksesuarları araştır. Dekopasaj’da her kategoride ihtiyacın olan farklı ürün seçeneklerine kolayca ulaşabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0