Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda renk uyumunu sağlamak adına bilmen gereken bazı püf noktaları bu yazıda senin için sıraladık.

Renk Uyumu

Dekorasyonda en çok önem verilmesi gereken konulardan birisi, renk uyumları... En güzel mobilyaları alıp; en trend aksesuarları kullansan bile renk uyumunu yakalamadığında tam bir fiyasko ile karşı karşıya kalabilirsin. Bu yüzden, dekorasyonda renk uyumunu sağlamak adına bilmen gereken bazı püf noktaları bu yazıda senin için sıraladık. Aşağıdaki yöntemlerden dilediğini seçerek; dekorasyonda birbirinden güzel renk uyumlarına yer verebilirsin. Hazırsan, başlayalım.

Monokromatik Dekorasyon

Mekânın genelinde tek bir rengin hakim olmasını istiyorsan her yerde bu rengin aynı tonunu kullanmak zorunda olmadığını unutma! Mekân içinde farklı objelerde aynı rengin farklı tonlarına yer vererek harika bir renk uyumu yakalayabilirsin. Örneğin; salon için seçtiğin renk kırmızı ise; TV ünitesi, büfe ve yemek masası gibi mobilyaları kırmızı lake tercih edebilir; koltuk ve sandalye renk uyumu için ise her ikisinde de beyaz ya da siyah gibi nötr renkleri kullanabilirsin. Halıda beyaz/ kırmızı desenlere yer verebilir; açık kırmızı tonundaki perdeler ve bordo kırlentlerle etkileyici renk geçişleri oluşturabilirsin.

Benzer uygulamaları duvarlarda da gerçekleştirebilirsin. Ya da mobilyaları nötr tonlarda kullanıp döşemeli ürünlerde seçtiğin rengin farklı tonlarına yer verebilirsin. Örneğin; masa sandalye renk uyumu için, ahşap mobilyaları tercih etmek büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Analog Renkleri Kullan

Dekorasyonda renk uyumu tablosu olarak kullanılan renk çarkında farklı renkler yer alır. Bu çarkta yan yana dizilen her 3 renk ise “analog renkler” olarak anılır. Örneğin; sarı, yeşil ve mavi ya da sarı, turuncu ve kırmızı gibi. Bu üçlemelerden dilediğini seçerek, dekorasyonda renk kombinleri oluşturabilirsin.

Renk Çarkındaki Eşkenar Üçgenleri Keşfet

Renk çarkında birbirine eşit uzaklıkta yer alan 3 farklı rengi kullanarak da son derece şık ve çarpıcı bir renk uyumu yaratabilirsin. Mor, turuncu ve yeşil gibi değişik üçlemelerle capcanlı ve özgün bir dekorasyona imza atabilirsin.

Kontrastın Gücünü Keşfet

“Kontrast” kelimesini duyunca aklına gelen tek ikili “siyah ve beyaz” olmasın! Renk çarkında birbirinin karşısında yer alan her ikili ile dekorasyonda göz alıcı kontrastlar oluşturabilirsin. Kırmızı ile yeşil, sarı ile mor, mavi ile turuncu gibi...

Renk Çarkında Dörtgen Çizerek Renk Uyumunu Yakala

Yine renk çarkı üzerinde çizeceğin bir dikdörtgen veya kare ile dekorasyonda kullanabileceğin 4lü renk kombinlerine ulaşabilirsin. Bu sayede lacivert, turuncu, kırmızı ve yeşil gibi renklerin dekorasyonda bir arada nasıl kullanılabileceğine ilişkin yeni keşifler yapmaya başlayabilirsin.

Seçilen Renklerin Kullanım Oranları Nasıl Olmalı?

Bu yöntemleri kullanarak dekorasyonda renk uyumu yakalamak kolay gibi gözükse de aslında bununla bitmiyor. Seçtiğin renkleri hangi oranda kullandığın da renk uyumu açısından büyük bir önem taşıyor. Ufak bir tüyo daha istersen, kontrast uygulamalarda 3’e 7 oranından yararlanabilirsin. Bu oranı mekânda baskın olmasını istediğin renkleri öne çıkarmak için de kullanabilirsin. Ya da monokromatik mekânlarda seçtiğin rengin farklı tonlarını mekânın %70’inde kullanırken kalan %30’unu nötr renklere ayırarak daha ferah ve göze hoş gözüken bir dekorasyon yapabilirsin.

Modern ve minimal mekânlarda az renkle renk uyumu yakalaman kolay olacaktır. Ancak farklı renklerle eğlenceli veya bohem bir dekorasyon yapmak istersen bu ipuçları işini kolaylaştırır. Canlı renklerin hakim olduğu bir dekorasyona etnik bir hava katmak istersen kilim desenli aksesuarlara ve ikinci el mobilya seçeneklerine göz atmayı unutma!

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0