Ev Dekorasyonu Yaparken Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonu yapılırken aydınlatma konusunun üzerine çok fazla düşülmez ve yapılan yanlış aydınlatma ile çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin göz sağlığı, baş ağrıları gibi birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Bu yüzden evlerimizin aydınlatması oldukça önemli bir konudur.

Peki Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilmeli?

Ev dekorasyonu yapılırken aydınlatma unsuru genelde atlanmaktadır. Nasıl ışık olması seçileceği yerde avizelerin şekli önemli olur. Halbuki avizelerin şeklinden çok nasıl bir ışık olması gerektiği doğru seçilmelidir. Çünkü aydınlatmanın doğru yapılmaması farkında olmadan agresif tavırlar sergilememize sebep olabilmektedir. Bunun yanında çeşitli rahatsızlıkları da getirir. Örneğin; göz hassasiyeti ve çok ışığı sevmeyen baş ağrısı hastalığı olan migren gibi. Bunun yanında yanlış ve kötü seçilmiş aydınlatma dekorasyonun karanlık gösterilmesine sebep olur. Bu sebeplerden dolayı doğru seçilmiş aydınlatmanın ev dekorasyonunda şık bir ambiyans yaratmak ile birlikte sağlıklı bir ortamın oluşmasına yardımcı olacaktır.

Evlerde Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evininiz dekorasyonu için aydınlatma seçimi yaparken öncelikle ilk hedefimizin gün ışığından faydalanmak olması gerekmektedir. Ama evinize güneş giriyor olsa bile akşamları ışıklar açılır. Bazı evlerde ise evler karanlıktır ve doğrudan gün ışığı almazlar. Bu gibi gün ışığından faydalanamayan evler için doğru aydınlatma ile evlerin daha aydınlık görünmesini ve bu gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda evinin her odasının ışık seçimini aynı aydınlatmalardan tercih etmemeniz gerekir. Çünkü her odanın büyüklüğü ayrıdır. Watt’lar seçilirken ampulün yaydığı ışık ve odanın büyüklüğü aynı oranda olmaz ise fazla ışıktan rahatsız olunur. 

Tüm bunları doğru yapabilmeniz için öncelikle odaların ışık alma kapasitesini ve kullanım ihtiyacını belirlemek gerekir. Birde etkisiz aydınlatma gibi ışığın yanlış konumlandırılması sonucu ortaya çıkan sorunu en indirmek için seçilen ışığın doğru konumlanması da oldukça önemlidir. Işık, tepeden aşağıya gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Işığın direkt olarak göze çarpması göz hastalıklarının yanında birçok sorunlar doğabilir. Aynalı olan aydınlatma türleri ya da aksesuarları gözlerin yorulmasına ve dikkat dağınıklığına sebep olmaktadır. Bu tarz aydınlatmalar evlerde kullanılmaz özellikle dikkat gerektiren çalışma odalarında asla. Ancak bu tür aydınlatmalar eğlence merkezlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Aydınlatma tercihlerini kullanım alanlarına göre yapmanız en doğrusu olacaktır. Örneğin yatak odası ve antre gibi yerlerde sarı veya kırmızı renkli ampuller tercih edebilirsin.  Çünkü antrede zaman geçirilmediği için hafif bir aydınlatma olması yeterlidir. Aynı şey yatak odası içinde geçerli. Günün yorgunluğunu attığımız dinlenmeye ihtiyaç duyduğumuz bu alanlarda çok göze çarpmayan loş ya da sakin ışıkları tercih etmelisiniz. Çalışma odası gibi alanlarda aydınlatma tercihi yaparken daha iyi aydınlatan ve enerji veren renkleri seçebilirsiniz. Ama göz yormamasına dikkat edin. Çalışma odası, mutfak, salon gibi alanların, iyi bir şekilde aydınlatılması için sarı, beyaz ampuller ya da led ışıklar kullanmanız doğru olacaktır. Odalarda aydınlatma olarak genelde; avizeler, büyük lambaderler, armatürler ve gömme tavan aydınlatmaları yani spotlar kullanılmaktadır. Bu durumu odanın büyüklüğüne göre doğru bir şekilde ayarlamalısınız. Bu aydınlatma türleri diğer aydınlatma çeşitlerine göre daha güçlü ışık dağıttığından dolayı odanın geneline ışığı eşit şekilde aydınlatabilme özelliği taşımaktadır. Gömme aydınlatma yani spot çeşitlerine, dekorasyonunda dilediğin ama aynı zamanda ihtiyaç duyduğun alanlara yerleştirerek şık bir görünüm oluşturabilirsin. 

Şimdi sizlere hangi ışık seçiminin evinizin hangi odanız için daha doğru seçim olabileceği hakkında örnekler vereceğiz;

Oturma odasının avizesinin seçimi yaparken; sarı ışık rengi kullanarak dekorasyonuna uygun avize modelleri ile tamamlayabilirsin. Avizeleri daha gösterişli seçebilirsiniz çünkü salonlar misafirlerimizi ağırladığımız alanlar oldukları için biraz abartı kötü durmaz. Seçtiğiniz avizenin büyüklüğünü ve ışık verme kapasitesini salonun büyüklüğü ile aynı oranda olmasına dikkat edin. Çok ışık verirse bu yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıkları tetikleyeceği gibi gerekenin altında ışık vermesi de evin dekorasyonunu geri plana atacaktır. Bu yüzden ışık renginden çok ışık seviyesi de oldukça önemli bir detaydır. Son yıllarda çok sık kullanılan enerji tasarruflu ampulleri seçmeniz ekonominize katkı sağlayacaktır. Bunun yanında özellikle de salona seçeceğiniz avizelerin tavan yüksekliğini göz önüne alarak seçmeye özen göstermelisiniz. Eğer salonunuzun tavanı yüksek ise küçük avizeler ve sarkıt lambalar kullanman pek iyi aydınlık sağlamayacaktır. Bunun yerine geniş birkaç kolu olan avizeleri ya da spot lambaları tercih edebilirsiniz. 

Evinizde genel aydınlatma sağladıktan sonra kişisel işlerinde sadece bir kişinin kullanacağı görev aydınlatmalardan yardım alabilirsiniz. Yani; masa lambası, okuma ışıkları, abajurlar, tezgah lambaları gibi çeşitli aydınlatma ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Bu tarz lambalar bir işi yapmak için az ışık bile yetebileceği zamanlarda kullanılabilmektedir. Ancak işlerinizde kısıtlı aydınlatma ile yapamayacağınız işler ise o zaman kullanılması pek tavsiye edilmez gözlere zarar verebilir. Özellikle el işçiliği gereken işlerde.  

Farklı bir aydınlatma türü olan, vurgu aydınlatmalar ise dekorasyonda ön plana çıkarmak istediğiniz alanların belirlenmesinde katkıda bulunur. Bu aydınlatma türleri çoğunlukla, duvarlarda bir görsele vurgu yapmak istediğinizde ya da tv ünitelerinde gece televizyon izlerken normal ışığı açmanıza gerek kalmadan ya da ayna, nişler gibi çeşitli aksesuarlara vurgu yapmak dikkat çekmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda dolap içlerine, merdiven basamaklarına ya da banyo dolaplarına farklı hava oluşturmak için de tercih edilmektedir. Antrelerde ya da kullanışlı olmayan alanlarda aydınlatma yaparak dikkat çekmek içinde kullanılarak farklı bir görüntü kazandırılmaktadır. Vurgu aydınlatmalarında çeşitlilik olarak; spotlar, duvar aplikleri, dolap içi aydınlatmalar gibi birçok çeşit aydınlatma ürünleri bulunmaktadır. Sizlerde evinizde, odanızda, mutfağınızda ya da evinizin istediğiniz yerinde görselliği arttırmak için bu gibi vurgu aydınlatmalarından yardım alabilir yaşam alanınızın dekorasyonuna hava katabilirsiniz. Vurgu aydınlatmaya bir örnek daha vermek gerekirse, özellikle son yıllarda yapılan yeni yapıların dairelerinde daha çok antrede olmak üzere bazı farklı alanların tavanlarında da kullanılan asma tavan desenli vurgu aydınlatma türleridir diyebiliriz. Bazı yeni evlerin giriş tavanlarına yapılan aydınlatma ve mimarlar tarafından dizayn edilen resimler ile evinizde ışıkları açtığınız zaman harika bir manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Evinizde yapmak istediğiniz aydınlatma dekorasyonu için internet üzerinden yardım alabilir fikir oluşturabilirsiniz. Eğer sahip olduğunuz salon gösterişli ise beyaz ya da sarı ışık kullanmanız yeterli olacaktır. Tabi ki bunu da tavan yüksekliği ve salonun büyüklüğüne uygun olarak seçmeniz önemli bir detaydır. Satın almış olduğunuz avizenin fonksiyonel açıdan uygun olmasına özen gösterin. Fonksiyonel avize ya da fonksiyonel aydınlatma nasıl olur diyorsanız eğer bir aydınlatma aracının hem ışığı güçlü hem de görüntüsü dekoratif açıdan evinize uyuyor ise bu aydınlatma ürünü fonksiyonelliğini korumuş olur. 

Sizlere aydınlatma ile ilgili bir püf nokta belirtmek gerekirse; sarkıt avize modelleri odanın geneline etki eder. Ve bu tarz aydınlatma ürünü seçeceğiniz zaman konumlandırmanız gereken kısım, televizyonun olduğu yerler, köşeler olmamalıdır. Bu yanlık olur. Ortam aydınlatması olarak bilinen sarkıtları, televizyonun önüne koymamanız gerekmektedir. 

Evinizde dinlenmeye çekildiğiniz saatlerde kitap okurken ya da film izlerken büyük ayaklı lambaderler ve abajurlar ortama hem şık bir görüntü kazandıracak hem de dinlenme saatiniz daha verimli geçecektir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0