Epoksi Masa Nedir? Nasıl Yapılır?

Tasarımları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran epoksi masalar, son zamanların trendi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazıda nedir, nasıl yapılır ve epoksi masa modelleri bulabileceksiniz.

Epoksi masa, özel ağaçlardan alınan kütüklerin, oyularak belirli bir şekil verildikten sonra boşlukların epoksi malzeme ile doldurulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda yapıştırma gücü çok kuvvetli olan ‘epoksi’ birçok alanda da zemin kaplama ve onarım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Epoksi; ısı, nem ve çarpmalara karşı da dayanıklı bir malzemedir. Son yıllarda ev dekorasyonlarında ve ofis dekorasyonlarında çokça ön plana çıkan epoksi masalar dekorasyonda estetik bir görünümün yanı sıra kullanışlı ve uzun ömürlü kullanıma sahip olan bir seçenek olarak da görülüyor. Bu nedenle sen de ev dekorasyonunda farklı bir tasarım yaratmak istiyorsan epoksi masayı tercih edebilirsin. Epoksi masaları Dekopasaj'da keşfetmen mümkün olduğu gibi kendin de aşağıda bahsedeceğimiz adımları uygulayarak yapabilirsin.

Epoksi masa yapımında ağaç türü oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzun ömürlü bir yapıya sahip olması için çoğunlukla masif ahşap ya da ceviz ağaçları tercih edilmektedir.

Epoksi masa yapımının genel adımlarından bahsedeceğim. Bu adımları uygulayarak masa, sehpa veya orta sehpa gibi birçok ev dekorasyon aracı yapabilirsin. Ancak masanın boyutunu alanına ve ihtiyacına uygun olacak şekilde sen belirlemelisin. Bu nedenle belirli ölçüler vermek çok doğru olmayacaktır.

Epoksi Masa Yapımı

Epoksi masa yapımında kullanılacak malzemeler şu şekildedir; Masa için kullanmak istediğin ahşap cinsi (yukarı da bahsettiğim ağaç türlerinden biri olabilir), epoksi reçinesi ve sertleştirici vernik, oyma işlemi için el frezesi, çizim işlemi için kalem, tercihe göre çeşitli aksesuar ürünleri, aksesuar ürünlerini ahşaba yapıştırmak için yapıştırıcı

Belirli bir şekle sahip ürün yaratmak istiyorsan seçtiğin ahşabın pürüzsüz bir yapıya sahip olması oldukça önemlidir. Ancak bir şekil belirlemeden doğal bir görünüm yaratacaksan pürüzsüz yapıda olmasa da olabilir.

Öncelikle üzerine çizebileceğin şekillerden bahsetmek istiyoruz. Epoksi masa tasarımlarında genellikle oluşturduğu renkli ve zengin algıdan dolayı nehir ve akarsu gibi tanımlamalar yapılmaktadır. Bu tarz bir masa istiyorsan üzerine akarsuyu andıran bir şekil çizebilirsin. Ancak daha farklı bir tasarım yapmak istiyorsan kullanacağın şekillerde daha özgür tanımlamalar tercih edebilirsin.

Kalem ile pürüzsüz ahşabın üzerine çizmiş olduğun şekli, el frezesi ile oyarak şekil boyunca çukurlar oluşturmalısın. Çok fazla derinlik vermemeye özen göstermelisin. Örneğin; ahşabın 3 cm’lik bir kalınlığa sahipse bunun 1,5 cm’ini kazmalısın. Aksi halde epoksi reçinesini döktüğünde akmaması ve etrafa bulaşmaması için alt kısmında kalıp gibi bir koruyucu kullanman gerekecektir. Bu ilk deneme için biraz riskli bir adımdır. Bu nedenle ahşabın yarısını oyarak şekil vermek daha pratik bir işlem olacaktır. 

Ahşabın kenar kısımlarında da aynı özeni göstermelisin. Epoksinin yere döküleceği veya bulaşabileceği açık uç bırakmamaya özen göstermelisin. Yani daha iyi bir tanımlama gerekirse ahşabın üzerine çizmiş olduğun şekilleri küçük bir havuz olarak da düşünebilirsin. Kenarları yanlışlıkla fazla oyduysan kapatma işleminde plastik malzeme tercih edebilirsin. Epoksi malzeme sadece plastiğe yapışmaz. Bu nedenle epoksi donduktan sonra plastik malzemeyi çıkarabilirsin. Aksesuar seçiminde de plastik objeler tercih edebilirsin. Seçtiğin objeleri oyduğun ahşabın dibine yapıştırmalısın.

Daha sonraki adım ise epoksi reçinesini verdiğin şeklin içerisine dökmek... Dökme işlemini birkaç ayrı işleme bölmelisin. İlk katı yaklaşık 1 cm kadar dökerek oluşan hava kabarcıklarını yok edebilirsin. Daha sonra ikinci katı ve üçüncü katı da dökerek oyukları tamamen doldurmalısın. Epoksi malzemesinin kuruması için yaklaşık 1 gün kadar beklemelisin. Kuruma işleminden sonra ise masanı zımparalayarak ve vernikleyerek kullanıma uygun hale getirebilirsin. Epoksi masa yapımında tamamen yaratıcılığından yardım almalısın. Zevklerine hitap eden bir şekil ile dekorasyonunda özgün ve özel bir parça yaratabilirsin…

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0