Mutfak Tezgahı Önerileri

Yemek yaparken en çok vakit geçirdiğin mutfağının şık olmasını sen de ister misin? Bu yazıda mutfak tezgahı çeşitlerini inceleyebilir, önerilerimize göz atabilirsin.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri

Mutfak dekorasyonunda hem kullanışlılık hem de estetik açısından önemli bir yere sahip olan mutfak tezgahı, çeşitli malzemelerden üretilebilir. Doğal taş grubundan materyaller, beton, cam, paslanmaz çelik, ahşap, corian, çimstone gibi malzemelerden hangisini seçeceğine karar vermekte zorlanıyorsan, bu yazı tam sana göre! İşte, tüm avantajları ve dezavantajları ile birlikte en çok kullanılan mutfak tezgahı malzemeleri...

Doğal Taş ile Mutfak Tezgahı Kaplama

Mutfak tezgahı için kullanılan doğal taşlar arasında en popüler olanlardan birisi granit. Ancak “granit tezgahlar” da kendi arasında sınıflara ayrılıyor. Döşeme graniti, modüler granit, fayans granit gibi... Döşeme graniti, büyük granit levhaların mutfak tezgahına uygun hale getirilmesi ile oluşur. Yüksek bir fiyata ve aynı zamanda etkileyici bir görünüme sahiptir. Mutfağa değer katan, dayanıklı bir malzemedir. Dezavantaj olarak, kanıtlamış bir bilgi olmasa da “rodon” tehlikesi içerdiğinden söz edilmesi sayılabilir. Modüler granitlerde tezgah için kullanılan parçalar döşeme granitindeki plakalardan daha küçüktür. Ancak fayans boyutlarından da daha büyüktür. Tezgah parçaları boyut itibari ile daha kolay taşınabilir. Ancak, kurulum sırasında ekstra özen göstermek gerekir. Parçalı bir desen oluşumu, gözünüzü rahatsız edebilir. Mutfak tezgahı granit yapılmak istendiğinde fayans granit en az tercih edilen alternatiftir.

Çimstone Mutfak Tezgahı

Kuvars da mutfak tezgahı için kullanılan bir diğer doğal malzemedir. Granitten daha iyidir. “Çimstone” olarak bilinir. Oldukça dayanıklı ve antibakteriyeldir. Toz halindeki kayaç ve değerli reçinelerden oluşturulur. Plakalar ağırdır. Fiyatı yüksektir. Kurulumu ise kesinlikle ustalık gerektirir.

Akrilik Mutfak Tezgahı (Corian)

Doğal malzemeler ile kıyaslandığında daha düşük bütçeli mutfak tezgahı modelleri arasında yer alır. Üst yüzeyi sert olup; kaliteli bir görünüme sahiptir. Çizilmelere müsaittir. Ancak küçük çizikler, zımpara ile giderilebilir. Çok sayıda farklı renk seçeneği bulunur.

Laminat Mutfak Tezgahı

Laminat malzemelerde de tıpkı Corian gibi farklı renk ve desen seçenekleri bulunur. Pürüzsüz bir tabakayla kaplı bir mutfak tezgahına sahip olmanı sağlar. Isıya ve çizilmelere karşı doğal malzemeler kadar dayanıklı olmayan bu kaplamalar, üstüne sıcak bir cisim konulduğunda hızla zarar görebilir. Maliyeti ise, doğal malzemelere göre çok daha düşüktür.

Beton Tezgah

Endüstriyel tarzdaki dekorasyonlarda tercih edilebilir. Tezgahın ölçülerine ve kalıbına uygun beton dökülmesi ile oluşturulur. Hijyen ve kullanışlılık açısından avantajlı bir seçim değildir. Bu nedenle pek tercih edilmez.

Paslanmaz Çelik Tezgah

Ev tipi kullanımdan ziyade profesyonel mutfaklarda tercih edilir. Hijyen açısından oldukça avantajlıdır. Pahalı bir malzemedir.

Ahşap Tezgahlar

Mutfakta doğal bir görünüm yaratmak isteyenler için mutfak tezgahı ahşap modellerden birisi olmalıdır. Ancak ahşap, özellikle mutfak gibi ısı ve nemin bulunduğu ortamlarda ciddi bir bakım ister. Benzer şekilde çizilme vb. durumlara karşı da son derece hassastır.

Ahşap tezgahlara alternatif olarak bambu kullanılabilir. Doğal ve samimi görünümü ile dekoratif bir seçimdir. Ancak maliyeti yüksektir.

Bunların yanı sıra sıkıştırılmış cam, karo seramik, çinko, alüminyum gibi farklı malzemeler de mutfak tezgahlarında kullanılabilir. Eski tip mutfaklarda en çok kullanılan tezgah materyallerinden birisi karo seramiklerdir. Nostaljik bir mutfak görünümü elde etmek isteyenler bu tarz bir tezgah ile ikinci el mutfak dolaplarını ve antika mutfak eşyalarını kombinleyerek yaşam alanında retro etkisi yaratabilir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0