İkinci El Mobilya
Geri

Duvarların İçin Hem Kullanışlı Hem Güzel 8 Fikir

Duvarlar, ev dekorasyonunda aslında önemli bir yere sahip olsa da çoğu zaman es geçilmektedir. Aynı zamanda duvarları kullanışlı ve şık hale getirmek, ev dekorasyonunun tamamlayıcı bir parçasıdır. Duvar dekorasyonu, evinizi daha ilgi çekici, şık ve kullanışlı hale getirmenize yardımcı olacaktır.

1) Duvar dekorasyonlarında ilk olarak, evin dekorasyonuna uygun duvar kâğıdı ve boya seçerek başlayabilirsin. Ev dekorasyonunda mobilyalar, zemin kaplamalar, perde kumaşı ve renkleri oldukça önemlidir. Duvar kâğıdı seçimi renk ve doku olarak bunlarla uyumlu olmalıdır, aksi halde odada bir karmaşa oluşabilmektedir. Odanın ışık alma oranına göre duvar kâğıdı ve boya rengi konusunda seçimlerini yapabilirsin. Mesela çok ışık alan odalarda, daha koyu duvar kağıtları tercih edebilirken, az ışık alan odalarda ise daha açık duvar kağıtları seçmeniz oldukça doğru olacaktır. Soft duvar kağıtlarının avantajları ise daha kolay uygulanabilir ve daha kolay sökülebilir olmasıdır. Aynı zamanda duvar kağıtlarında da tarzına uygun modeli seçebilirsin. Evinizin tarzına göre Modern, klasik veya country tarza uygun seçimler yapmanız oldukça mümkün. Doğa ve şehir temalı duvar kâğıtları da günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir. Bazı duvarlarda duvar kâğıdı kullanırken, bazı duvarlarda ise düz renk boya tercih ederek, odana ayrı bir hava katabilirsin.

2) Duvar dekorasyonlarında, boya ve kâğıt seçiminden sonra ikinci aşama ise duvar rafları, duvar aksesuarları ve dekoratif ürünlerin seçimidir. Duvar rafları, tüm yaşam alanlarında kullanılabilen ve şıklık açısından güzel görüntüler yaratırken aynı zamanda duvarlarında depolama alanı da oluşturmaktadır. Duvar dekorasyonlarında görseli zenginleştirme olanağı sağlayan raflar; ekonomik açıdan bütçenizi zorlamazken aynı zamanda kullanışlı ve pratik çözümler de sunmaktadır. Sade duvarlarına hareket katabileceğin bu raflar, çeşitli renk ve şekle uygun olarak tasarlanmaktadır. Tarzına uygun seçtiğin raf ile yaşam alanının görselliğini arttırabileceğini göz önünde bulundurmalısın. Ayrıca duvar dekorasyonu kendin yap projesi altında el becerilerini kullanarak bazı aksesuarları kendin tasarlayabilirsin. Mesela eski resim çerçevelerini benzer boyuttaki rafların ön yüzeylerine yapıştırarak kullanabilirsin. Aynı şekilde duvara çizdiğin bir görseli duvar rafları ile tamamlayarak üç boyutlu bir görüntüye ulaşabilirsin. Raf dekorasyon fikirleri hakkında hayal gücünün sınırlarını zorlamalısın. Hayal gücün ile oldukça başarılı sonuçlar elde edeceksin.

Duvar rafları mutfaklarımızda da önemli bir yer edinmekte. Özellikle depolama alanı ve estetik görüntüsü nedeniyle küçük mutfakların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Sürekli kullandığınız baharatlıklar ve çay / kahve kavanozları ile süsleyebilirsin. Minik saksılarda çiçekler de mutfak raflarınız için oldukça uygun olacaktır. Salonlarda kullanılan raflar ise daha çok duvar tasarımlarını zenginleştirmek ve dekoratif aksesuarları sergilemek için kullanılıyor. Üzerinde fotoğraflarınızı sergileyebilir, aksesuarlar ve vazolar ile tasarımı tamamlayabilirsin. Kitaplık olarak da tercih edilen duvar rafları, çocuk odaları, antreler, oturma odaları ve yatak odalarında da kullanılmaktadır. Raf yerine kitaplık kullanmak istersen ikinci el kitaplık tercih edebilirsin. Çocuk odalarında genellikle oyuncakları sergilemek ve estetik görüntü oluşturmak için de tercih edilmektedir.

3) Duvar stickerları da tercih edebilirsin. Renkli duvar stickerları çocuk odaları için özellikle ilgi çekici niteliktedir. Sen de bu şekildeki pratik çözümler ile çocuk odalarını görsellik açısından daha zengin hale getirebilirsin. Aynı şekilde yaşam alanlarınızın tüm bölümlerinde uygun stickerlar kullanabilirsin.

4) Duvarlarınızı aydınlatmalar kullanarak daha ferah alanlara dönüştürebilirsin. Aydınlatmaları beğendiğin bir tablonun çevresinde de kullanabilirsin. Böylelikle tabloyu daha ön plana çıkarmış olacaksın.

5) Beğendiğin deseni kâğıt ve sprey boya yardımı ile duvara yansıtabilirsin. Çocuk odalarında uçan balon, hayvan figürleri, araba, bulut ve ilgi alanına göre daha birçok desen tercih edebilirsin. Salonlarda daha klasik modeller kullanırken; antre, banyo ve balkonlarda daha cesur desenler ile duvarlarına şekil verebilirsin.

6) Duvarlarda oluşturulan nişler de oldukça hoş ve şık görüntüler sağlamaktadır. Nişlerin içerisine aynı boylarda aynalar yerleştirerek, alanı olduğundan derin göstermeniz mümkündür. Aynı şekilde niş aydınlatmaları da duvarın zengin görünmesine neden olmaktadır. Nişleri çeşitli aksesuarlar kullanarak süsleyebilirsiniz. Duvar panoları ise farklı bir alternatif olarak tercih edilebilir. Led ışıklar ile duvar panolarını daha gösterişli bir hale getirebilirsin.

7) Aynalar evimize derinlik ve şıklık katmaktadır. Özellikle salonlarda ve antrelerde tercih edilen aynalar, dekorasyonunuzu tamamlayıcı unsurlardadır. Aynanızın kenar çerçevelerini kendi zevkinize göre tasarlayabilirsin. Cd parçaları ile ayna kenarlarına farklı şekiller verebilirsin. Aynı tekniği tablo kenarlarında kırık ayna parçaları kullanarak da uygulayabilirsin.

8) Duvar dekorasyon süsleri olarak, çeşitli saatler, tablolar, dekoratif tabaklar ve resim çerçeveleri gibi tarzınıza hitap eden birçok eşya kullanabilirsin. Özellikle çok parçalı tablolar ve ahşap saatler, en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Duvar dekorasyonlarında çeşitli aksesuarlar kullanmak için, http://www.dekopasaj.com/aksesuar sayfamızı ziyaret edebilirsin.