Ev Dekorasyonunda Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonlarında, yanlış aydınlatma veya eksik aydınlatma kullanılması çoğu zaman agresif tavırlar sergilememize neden olmaktadır. Peki doğru aydınlatma nasıl seçilmelidir?

Ev dekorasyonlarında, aydınlatma seçimi genellikle çok önemsenmemekte veya atlanmaktadır. Ancak aydınlatma sorunu; çeşitli rahatsızlıklar, göz sağlığı ve baş ağrıları gibi birçok soruna sebep olabilmektedir. Ev dekorasyonlarında, yanlış aydınlatma veya eksik aydınlatma kullanılması çoğu zaman agresif tavırlar sergilememize neden olmaktadır. Aynı zamanda yanlış aydınlatma seçiminin migren ağrılarını tetiklediği bilinmektedir. Ayrıca kötü seçilmiş aydınlatma dekorasyonunu da karanlık ve albenisiz gösterecektir. Bu nedenle doğru aydınlatmanın seçilmesi hem ev dekorasyonunda farklı bir ambiyans yaratmana hem de sağlıklı bir ortam oluşturmana yardımcı olacaktır.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evini dekore ederken ayrı odalar için, aynı aydınlatmaları tercih etmemen gerekir. Ev dekorasyonunda aydınlatma seçimi yaparken ilk adım gün ışığından mümkün oldukça fazla yararlanılmaya çalışılmasıdır. Ancak mümkün olmayan alanlar içinde doğru aydınlatmalar kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Öncelikle doğru şekilde aydınlatma için odanın ışık alma ve kullanım ihtiyacını belirlemelisin. Ayrıca etkisiz aydınlatmayı en aza indirgemek için ışığın konumlandırılmasının da önemli role sahip olduğunu unutmamalısın. Işık, yukarıdan aşağıya gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Aynı zamanda ışığın direk göze çarpmamasına özen gösterilmelidir. Aynalı aydınlatmalar veya aksesuarlar gözün yorulmasına neden olabilir. Özellikle çalışma odası gibi alanlarda dikkatin dağılmaması ve yorgunluğa neden olmaması için oldukça az tercih edilmektedir.

Kullanım alanlarına göre aydınlatma tercihleri yapabilirsin. Mesela yatak odası veya antre gibi alanlarda sarı veya kırmızı renkli ampuller tercih edebilirsin. Ancak çalışma odası, mutfak veya salon gibi alanların, iyi aydınlatılması gerektiğinden dolayı sarı ya da beyaz ampuller veya led ışıklar kullanman daha doğru olacaktır. Aynı zamanda bu gibi alanlarda kademeli aydınlatmalar da tercih edebilirsin. Odalarda genel aydınlatma olarak; avizeleri, büyük lambaderleri, armatürleri veya gömme tavan aydınlatmalarını kullanabilirsin. Bu aydınlatmalar diğer aydınlatma türlerine göre daha güçlü ışık yaydığından dolayı odanın genelini eşit şekilde aydınlatma özelliği taşımaktadır. Gömme aydınlatma çeşitlerini, dekorasyonunda ihtiyaç duyduğun noktalara dahil ederek şık ve kullanışlı bir görünüm oluşturabilirsin. Oturma odasında avize seçimi yaparken; sarı aydınlatma rengini kullanarak dekorasyonuna ve tarzına uygun avize modellerini seçebilirsin. Salonda avize seçimi için ise; daha gösterişli modeller kullanarak dekorasyonunu tamamlayabilirsin. Son yıllarda en çok tercih edilen avize modelleri arasında etrafı daha koyu renkleri içeren modeller yer almaktadır. Ayrıca avizenin kol sayısını odanın boyutuna göre değerlendirerek, arttırıp azaltabilirsin. Aynı zamanda aydınlatma seçiminin genelinde tasarruf sağlayan aydınlatmalar kullanmaya özen göstermelisin.

Özellikle salon aydınlatması olarak kullanılacak avizeleri seçerken tavan yüksekliğini göz önünde bulundurarak tercihler yapmalısın. Yüksek tavanlarda küçük avizeler veya sarkıt lambalar kullanırsan, odanı yeterli şekilde aydınlatamayabilirsin.

Genel aydınlatma kullanıldıktan sonra; kişisel işlerin için de görev aydınlatmaları kullanabilirsin. Görev aydınlatması olarak; Masa lambaları, abajurlar, okuma lambaları, sarkıt lambalar, tezgâh lambaları gibi çeşitli aydınlatma seçenekleri arasından sana en uygun olanını seçebilirsin. Görev aydınlatmaları daha çok kitap okumak, çalışmak, el işleri veya ince işçilik gerektiren işlerde daha iyi sonuç alabilmek için kullanılmaktadır. İnce işçilik gerektiren işleri kısıtlı aydınlatmalar kullanarak yapmak, sağlık açısından oldukça zararlıdır. Zamanla gözlerinin bozulmasına yol açabilir.

Diğer bir aydınlatma türü ise, vurgu aydınlatmalarıdır. Bu aydınlatmalar sayesinde dekorasyonunda ön plana çıkarmak istediğin alanları belirleyerek farklı bir hava oluşturabilirsin. Vurgu aydınlatmaları çoğunlukla, tv üniteleri, duvarlar, nişler, tablo ve ayna gibi çeşitli aksesuarları ön plana çıkarmak için kullanılmaktadır. Çeşitli dekorasyonlarda ise; merdivenlerde ve dolaplarda farklı ve ilgi çekici bir hava oluşturmak için de kullanıldığı bilinmektedir. Antre gibi küçük ve diğer alanlara göre daha kullanışsız alanları aydınlatmak için ise aplik aydınlatmalar tercih edilmektedir. Vurgu aydınlatması olarak; spot lambalar, duvar aplikleri, niş aydınlatmalar, dolap içi aydınlatmalar, dimmer anahtarlı lambalar ve çerçeve lambaları gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Duvarlarının görselliğini arttırmak için, ışığı yumuşatarak dağıtan duvar apliklerini kullanabilirsin. Dekorasyonunu daha zengin hâle getirmek için sende vurgu aydınlatmalarını dekorasyonuna dâhil etmelisin.

Dekopasaj ailesi olarak, yaşam alanlarındaki detayları daha belirgin hale getirmen ve dekorasyonuna farklı bir hava katman için birbirinden farklı aydınlatmaları bir araya getirdik. Web sayfamız üzerinden tarzına ve bütçene uygun aydınlatma modelini seçerek, dekorasyonuna enerji kat!

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0