Duşakabin Ölçüleri Nedir?

Eğer evinize yeni bir duşakabin alacaksan, bu duşakabinin kalitesi kadar ölçüsü de büyük önem taşır. Bu yazıda evine en uygun duşakabin ölçüsünü tespit etmeni sağlayacağız.

Banyonun büyüklüğüne göre tercih edebileceğin farklı ebatlardaki duşakabin seçeneklerini piyasada rahatlıkla bulabilirsin. Hangi duşakabin ölçüsü banyona uygun, belirlemekte güçlük çekiyorsan senin için hazırladığımız bu yazıya göz at! Yaşam alanındaki banyo için en uygun duşakabin ölçüleri nelerdir? Hangi duşakabin modelleri senin için daha kullanışlı? İşte duşakabin ölçüleri ve fiyatları hakkında bilmen gereken tüm püf noktalar:

Küçük Banyolar İçin İdeal Çözümler

Küçük banyolarda minimum alanda maksimum fonksiyonu karşılayabilmek adına duşakabin ölçüleri mimari plana uygun olarak belirlenmeli; duş veya küvet için ayrılan alana sığabilecek ve mekân içindeki hareket alanını daraltmayacak modeller arasından seçim yapılmalıdır. Örneğin; küçük banyolarda kare veya dikdörtgen duşakabin modelleri yerine oval kapaklı modelleri tercih edebilirsin. Bu tarz ürünler dekorasyonda yer kazanmana yardımcı olacaktır. 80 x 80, 90 x 90 cm gibi en küçük duşakabin ölçülerine sahip oval modeller ile sen de banyonu daha kullanışlı hale getirebilirsin.

Dikdörtgen Banyolarda Sık Kullanılan Duşakabin Ölçüleri

Dikdörtgen banyolarda kısa kenara paralel uzanan duşakabin çözümleri sıklıkla tercih edilir. Bu tip bir yerleşimde alacağın duşakabin de muhtemelen dikdörtgen formunda olacaktır. 80 x 100 cm, 90 x 120 cm ebatlarındaki dikdörtgen duşakabinleri bu tip banyolarda değerlendirebilirsin. Daha geniş bir alana sahipsen duş teknesi kullanmayıp duş için ayırdığın alanı cam seperatörler ile çevreleyerek özel ölçülere sahip bir duşakabin tasarlayabilirsin. Banyonun zemini ile aynı seviyede olacak olan duş alanında döşeme farklılığı yaparak bu alanı banyonun geri kalanından daha farklı kılabilirsin. Çeşitli duvar dekorasyonları ve döşeme seçimleri ile bu tarz bir duşakabini son derece dekoratif hale getirebilirsin.

Duşakabin Yükseklikleri

Duşakabin yükseklikleri üründen ürüne değişebileceği gibi ürün ile birlikte kullanılan duş teknesi veya küvetin yüksekliğine göre de farklılık gösterir. Teknesiz modellerde cam paneller tavana kadar uzatılabilir; ya da içerideki suyun dışarıya sıçramasını engelleyecek bir yükseklikte kesilerek kullanılabilir. Hazır ürünleri satın alırken, mekânın tavan yüksekliğine uygun seçim yapmak son derece önemlidir. Aksi hâlde, aldığın duş teknesi banyona sığmayabilir. Tavan yüksekliği müsaitse 200 cm yüksekliğindeki hazır duşakabinleri hemen her banyoda kullanabilirsin. Daha yüksek tavanlı banyolarda daha uzun modelleri tercih edebilir; çatı katı gibi alçak tavanlı alanlarda ise özel duşakabin yaptırmak gibi alternatif çözümlere başvurabilirsin.

Duşakabin fiyatları, ürünlerin boyutlarına, malzemesine ve markasına göre değişiklik gösterir. Banyo dekorasyonunu baştan aşağı yenilemeyi düşünüyorsan sadece duşakabinin fiyatını değil diğer vitrifiye elemanlarının, armatürlerin ve mobilyaların da maliyetlerini hesaplaman gerekir. Ayrıca banyo paspasları, avize ve aplik gibi aydınlatma elemanları, sabunluk, diş fırçalığı gibi çeşitli banyo aksesuarları için de bütçe ayırmayı unutmamalısın. Bu noktada banyonun kullanım ömrünü uzatmak için duşakabin, lavabo ve klozet gibi vitrifiye elemanlarının kaliteli olmasına özen göstermende fayda var. Bütçenin büyük bir bölümünü bu ürünlere ayırmak için aydınlatma elemanlarını, mobilya ve aksesuarları ikinci el olarak Dekopasaj’dan satın alabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0