Mobilyalarda Renk Seçimi

​Ev dekorasyonunda, dekorasyonun tarzını ve odanın havasını belirleyen en büyük etken mobilyalardır. Mobilya seçiminde dikkat etmen gereken en önemli nokta ise, konforlu ve işlevsel mobilyaların seçilmesidir. İkinci önemli nokta ise, mobilyalarda renk seçimidir.

Ev dekorasyonunda, dekorasyonun tarzını ve odanın havasını belirleyen en büyük etken mobilyalardır. Mobilya seçiminde dikkat etmen gereken en önemli nokta ise, konforlu ve işlevsel mobilyaların seçilmesidir. Mobilya işlevsel değeri ile mekânın kullanışlılığını etkilemektedir. Estetik değeri sayesinde dekorasyonun güzel veya kötü görünmesine neden olmaktadır.

Öncelikle bel ve sırt ağrılarının oluşmasını önlemek için konforlu ve oldukça rahat koltuklar seçilmelidir. İkinci önemli nokta ise, mobilyalarda renk seçimidir. Renk seçimi ise iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; ahşap mobilya renk seçimi ve döşemelik kumaşların renk seçimidir. Renkler, dekorasyonun en önemli dengesini oluşturmaktadır. Yanlış ve karışık birçok rengi kullanmak gözü yorabilir, mutsuz olmana sebep olabilir. Aynı zamanda mobilya seçiminde yanlış renklerin kullanılması, alanını olduğundan küçük ve karanlık göstermene neden olabilir.

Ahşap Mobilya Renkleri

Ahşabın ev dekorasyonunda yeri oldukça fazladır. Özellikle dekorasyonda sıcak bir yaşam alanı yaratmanın yolu ahşabın kullanımıyla kolaylaşmaktadır. Ahşap, birçok farklı ağaçtan elde edilmektedir. Zengin renk yelpazesi ile açık renklerden koyu renklere kadar birçok tercih seçeneği sunmaktadır.

Kül Rengi – Alıç

Dişbudak veya alıç ağacından elde edilmektedir. Ek renklendirme yapılmadığı sürece görünümü kül rengidir. Bu renk yatak odalarında kullanıldığında yatak odasındaki büyük mobilyaların göz yormasını önleyecektir. Yaygın olmayan bir renk olduğunu düşünüyorsan 2. el yatak odası mobilyalarına da göz atabilirsin.

Açık Kahverengi- Kiraz

Kiraz ağacı, ahşap mobilya renkleri arasında yumuşak geçişlere sahip olmasından dolayı fazlasıyla ilgi çekmektedir. Ancak kiraz ağacı mobilya üretiminde kullanıldığında oldukça maliyetli sonuçlar doğurmaktadır.

Bal Rengi, Açık Sarı – Huş

Sert ve sağlam bir malzeme olan huş ağacı, ev dekorasyonlarında fazlasıyla yer bulmaktadır. Aynı zamanda açık renkli görüntüsü ile de yaşam alanlarının aydınlatılmasına neden olmaktadır. Huş ağacı, ev dekorasyonlarında en çok; masa, tv ünitesi, dolap ve büfe gibi mobilyalarda karşımıza çıkmaktadır.

Kızıl Kahve – Sedir

Yatak odası mobilyalarında en çok tercih edilen malzemelerden birini oluşturmaktadır. Özellikle uyku alanlarını içeren yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Kendisine has kokusu bulunan sedir ağacının, güve gibi canlıları uzaklaştırma konusunda yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Krem Rengi – Akağaç

Yoğun bir kıvama sahip olması nedeniyle özellikle iş yerlerinde fazlasıyla tercih edilmektedir. Akağaç, yaşam alanlarında kitaplık veya dolap gibi eşyaların yapımında kullanılmaktadır. Açık rengi sayesinde yaşam alanlarının aydınlık ve ferah olmasını sağlamaktadır.

Ahşap Kırmızısı – Maun

Yaşam alanlarında fazlasıyla karşımıza çıkmaktadır. Kırmızı ile kahverengi tonlarını barındıran maun ağacı, özellikle mobilya üretiminde sıkça kullanılmaktadır.

Bal rengi – Çam

Çam ağacı, en çok rağbet gören renkler arasında yer almaktadır. Genellikle boyanarak farklı görüntülerin ortaya çıkması sağlanmaktadır.

Kahverengi – Ceviz

Genellikle ahşap kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ancak ceviz ağacının birçok rengi bulunmaktadır. Özellikle klasik mobilyalarda fazlasıyla karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda ise, sehpa ve masa tasarımlarında fazlasıyla kullanıldığı görülmektedir.

Her türlü malzeme ile uyum sağlayan ahşabın, genellikle orta renk tonları ev dekorasyonlarında fazlasıyla tercih edilmektedir. Koyu renkler, alanın daha karanlık görünmesine neden olmaktayken, çok açık renkler ise genellikle gözü yormaktadır. Orta renk tonlarına sahip ahşap mobilyalar ise, her dekorasyona uyum sağlama konusunda oldukça başarılıdır. Modası kolay geçmeyen orta renkli ahşapları, zamansız tasarım olarak adlandırmak mümkündür. Ev dekorasyonunda, karışıklığa neden olmaması açısından aynı alan içerisinde en fazla iki farklı renk ahşap kullanılmalıdır.

Döşemelik Kumaş Seçimi

Mobilyada renk uyumu, dekorasyonun temelini oluşturan etmenler arasında yer almaktadır. Salon ve oturma odası gibi alanların dekorasyonlarında genellikle bej, krem, gri ve lacivert gibi renkler kullanılmaktaydı. Ancak son yılların gözdesi olan koltuk renk kombinasyonları ile hardal sarısı, petrol mavisi ve pembe tonlarını içeren döşemelik kumaşlar sayesinde dekorasyonlara renk katıldı. Aynı zamanda son yılların gözdesi olan çiçekli ve desenli döşemelik kumaşların kullanımıyla, yaşam alanları hareketlendi. Deri koltuk takımlarında ise; kahverengi, siyah ve beyaz tonları hâlen fazlasıyla tercih edilmektedir. Bu yıl karşımıza çıkan renkleri arasında ise, siyah ve antrasit renkler yer alıyor. Ancak ev dekorasyonlarında, özellikle küçük alanlar için açık renkli kumaşlar tercih edilmesi gerekmektedir. Desenli kumaşlar mobilyanın bütününde uygulandığında karmaşıklığa ve yorucu bir görünüme sebep olabilir. Bu nedenle puf, berjer ve kırlentlerinde desenli kumaşlar kullanman daha doğru olacaktır. Özellikle kalabalık ve çocuklu ailelerde temizlik ve hijyen açısından döşemelik kumaş seçerken, leke tutmayan ve kolay temizlenebilir özelliğine sahip kumaşlar tercih edilmelidir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0