Dolap, Şifonyer Gibi Alanların Düzenlenmesi Nasıl Olmalıdır?

​Dağınıklığı önlemenin ve düzenli bir alan oluşturmanın en önemli noktası, depolama alanları oluşturmak veya var olan depolama alanlarını arttırmaktır.

Dağınıklığı önlemenin ve düzenli bir alan oluşturmanın en önemli noktası, depolama alanları oluşturmak veya var olan depolama alanlarını arttırmaktır. Depolama alanları düzenlemek de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer almaktadır. Mevcut depolama alanlarını çeşitli düzenleyiciler kullanarak daha işlevsel hâle getirmek mümkündür.

Şifonyerler; yatak odası, çocuk odası ve genç odası takımlarında, genellikle çamaşır koymak için tercih edilen aynı zamanda çeşitli eşyalar içinde depolama alanı olanağı sunan mobilyalardır. Çocuk odaları için şifonyer seçimi yaparken, çekmecelerin yanı sıra kutulu şifonyer modelleri de tercih edilmektedir. Sende çocuk odaları için şifonyer seçimi yaparken, farklı renk ve modellerde bulunan şifonyerler tercih edebilirsin. Şifonyerlerde çeşitli renklerin hakim olması çocuk odalarında hareketli bir hava yaratırken, çocukların ilgisini çekme konusunda da oldukça başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Yatak odası ve genç odaları içinde çeşitli tarzlar içeren şifonyerler bulunmaktadır. Tarzına ve odanın genel havasına uygun şifonyer modelleri seçerek, kişisel bakım ürünlerine ve çamaşırlarına kolayca yer bulabilirsin. Şifonyer çekmeceleri, ilk kullanmaya başlandığında düzenli olsa da, zaman içerisinde bu düzen git gide kaybolmakta ve çekmecenin içerisindeki tüm eşyalar birbirine girmektedir. Özellikle takı ve aksesuar gibi eşyaları bu alanlarda depoluyorsak, ayrıştırmak epey zaman alabilmektedir. Bu nedenle şifonyer çekmecelerinin daha tertipli ve düzenli kalmasını sağlamak için, dolap içi düzenleyicilerden yardım alabilirsin. Çekmece bölmeleyicileri sayesinde aradığın eşyaya daha kısa sürede ulaşarak, hayatını kolaylaştırabilirsin. Çorap, iç çamaşırı, makyaj malzemeleri, kravat, kemer ve kişisel temizlik ürünleri gibi birçok özel eşyanı bu bölmeleyiciler sayesinde ayrıştırabilirsin. Şifonyer üzerinde bulunan makyaj malzemeleri veya kişisel bakım ürünleri içinde çeşitli organizatörler tercih ederek daha düzenli bir alan oluşturabilirsin.

Komodinler; gözlüğünü, telefonunu, bir bardak suyunu veya kitabını koyabileceğin, özellikle yatak odası tasarımlarında olmazsa olmaz tamamlayıcı parçalar arasında yer alan eşyalardır. Aynı zamanda dekorasyonunu tamamlarken ufak tefek eşyaların için depolama alanı da oluşturacaktır. Uyku öncesi yapacağın kitap okuma zamanını, üzerine koyacağın abajur veya aydınlatma ile daha keyifli bir hale getirebilirsin. Şifonyerlerde olduğu gibi komodin çekmecelerine de çeşitli bölmeleyiciler ekleyerek, mevcut alanını daha fonksiyonel bir hale getirebilirsin. Küçük yatak odalarında çift komodin kullanman için alanın kısıtlıysa, komodin seçimi yaparken iki komodini üst üste koyarak görsel açıdan rahatsız edici olup olmadığını veya dekorasyonunun genel havasını bozup bozmayacağını kontrol edebilirsin. Bu yöntem genellikle tek çekmeceli komodinlerde olumlu sonuçlar vermektedir. Komodin seçmeye karar verdiysen ikinci el komodinlere bir şans vermeye ne dersin? Üstelik kendi tarzına uygun şekilde yenileyebilir ve kişiselleştirebilirsin.

Dolaplar ise, işimizi önemli ölçüde kolaylaştıran mobilyalar arasında yer almaktadır. Çeşitli eşyalarımızı koyduğumuz dolaplar, dağınıklığı önlerken yorgan, yastık, battaniye ve giysi gibi birçok eşyayı toparlama özelliği de taşımaktadır. Dolap seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında; dolap içi raf düzeni ve dolabın boyutu yer almaktadır. Dolabın alanına uygun olması ve alanını daraltmaması için, dolap almadan önce mutlaka odanın ölçüsü alınmalıdır. Odanın şekli göz önünde bulundurularak dolabın kapaklı veya raylı olmasına karar verebilirsin. Küçük yatak odaları için dolap seçimi yapılırken, genellikle raylı dolaplar veya raylı gardıroplar tercih edilmektedir. Raylı kapaklar özellikle küçük odalar için oldukça başarılı çözümler sunmaktadır. Ancak raylı kapaklar, normal kapaklar ile kıyaslandığında çoğu zaman, daha fazla sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle tercih yapılırken bu tür sorunlar ve kullanım kolaylığı göz önünde bulundurulmalıdır. Dolapların askılık kısımları mevcut ise, bu bölümleri çoğaltmak için katlanan ve bezden yapılmış dolap düzenleyiciler tercih edebilirsin. Aynı zamanda t-shirtlerini daha düzenli kullanabilmek için, gardırop içi raf düzenleyiciler kullanabilirsin.

Mutfak dolaplarında seçim yaparken, ilk adım hazır paket dolaplarımı yoksa mutfağına uygun tasarlanacak olan dolaplarımı kullanacağına karar vermendir. İkinci adım ise; yatak odasında olduğu gibi burada da dolap için ayrılan kısmın ölçüsünü almaktır. Suya dayanaklı olduğundan dolayı mutfak ve banyo gibi alanlarda genellikle sunta lam kullanılmaktadır.

Mutfak dolaplarında düzenleme yapmak ve alanını arttırmak için, dolap içi rafları tercih edebilirsin. Dolap içi raflar sayesinde; kupa, bardak, baharatlık, kase, bardak altlığı gibi çeşitli eşyalarını daha kolay düzenleme olanağı bulabilirsin. Mutfak tezgâhı altında bulunan dolap kapaklarına metal veya plastik olarak tasarlanmış poşetlik veya deterjanlıkları ekleyerek alanını arttırabilirsin. Aynı zamanda sürekli kullandığın temizlik ürünlerini elinin altında bulundurmuş olacaksın. Dolap içi raflara, poşetliklere ve dolap kapaklarına asılan deterjanlıklara, internet üzerinden veya yapı marketlerden kolayca ulaşım sağlayabilirsin. Aynı zamanda evini güzelleştirmek için tarzına ve bütçene uygun birçok eşyaya web sayfamız üzerinden ulaşabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0