Dolap Kaplama Nasıl Yapılır?

Dolaplarınızı kaplayarak onları yenileyebilir, ayrı bir hava katabilirsiniz. Bu yazıda dolap kaplaması konusunda öneriler, nasıl yapabileceğiniz konusunda tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Eskiyen ya da görüntüsünden sıkıldığın dolaplarına farklı bir görünüm kazandırabilmen mümkün! Dolap kaplama için en basit yöntem yapışkanlı folyolardır. Pratik kullanımı sayesinde zahmetsiz bir işçilik ile yepyeni bir dolaba sahip olabilirsin.

Yapışkanlı folyolara çeşitli web siteleri üzerinden ulaşabileceğin gibi birçok yapı market ve mağazada da bulabilirsin. Yapışkanlı folyo almadan önce dikkat etmen gereken bazı önemli ipuçları bulunuyor. Öncelikle kaplamak istediğin dolabın ölçülerini doğru şekilde almalısın. Kapaklı bir dolapsa kapakların yan kısımlarını da hesaba katmalısın. Ne kadar folyoya ihtiyacın olduğunu belirledikten sonra her ihtimale karşı birkaç metre fazladan sipariş vermelisin. Aksi halde folyolar kaplama işlemi sırasında yırtılabilir ya da zarar görebilir. Bu nedenle elinde birkaç metre fazla folyonun bulunması işini kolaylaştıracaktır.

Folyo seçimi nasıl yapılmalıdır? Folyo seçimi dolabı kullanmayı düşündüğün alandaki genel eşyaların rengi baz alınarak yapılmalıdır. Çok hareketli veya çok desenli folyolar alandaki estetik duygusunu bozacaktır. Yüzeye zarar vermeyen folyoların birçok olumlu tarafı da bulunuyor. Eskidiğinde veya yıprandığında kolaylıkla söküp yenisini yapabilme olanağı sunuyor. Bunun yanı sıra boya kokusu ve kuruma derdi gibi sorunları da barındırmıyor. Oldukça pratik olan bu folyoları sadece dolaplarda değil birçok alanda da kullanabilmen mümkün! Mutfak dolaplarında da bu uygulama sayesinde değişiklik yapabileceğin gibi sadece dolaplarına renk katmak istersen de belirlediğin alanlarda rahatlıkla kullanabilirsin. Mutfak gibi daha nemli ortamlarda kullanılacak folyo seçiminde suya dayanıklı olanları da göz önünde bulundurabilirsin. Dekorasyonunu pratik yoldan değiştirmek istersen yapışkanlı folyolar tam aradığın şey olabilir.

Folyolarda kendi arasında birkaç kategoriye ayrılıyor. Kaplamak istediğin dolabın rengi koyuysa ve açık renge dönüştürmek istiyorsan kalın folyolar tercih etmeye özen göstermelisin. Aksi halde istediğin rengi tam tutturamayabilirsin. Açık renkli dolaplar için şeffaf folyo modellerini de tercih edebilirsin. Lake görünümlü folyolar ile alanına farklı bir ışıltı katabilirsin. Aynı zamanda eskitilmiş görüntüye sahip folyolar ile dolaplarında vintage etkisi yaratabilirsin.

Folyolar Nasıl Kullanılır?

Kalın folyolara daha rahat şekil vermek için saç kurutma makinesini kullanabilirsin. Daha sonra nemli bez yardımıyla dolabın her yerini silmelisin. Nemli bez ile silinen alanlara folyo daha kolay yapışacaktır. Ancak bezi çok ıslak bırakmamaya özen göstermelisin. Yumuşattığın folyonun arka kısmını yavaş yavaş çıkararak dolabının yüzeyine yapıştırmaya başlayabilirsin. Folyonun arkasındaki kağıdı tamamen soyarsan yapıştırma esnasında problem yaşayabilirsin. Katlanıp şekil bozuklukları oluşmaması için ilk olarak uç kısımları açıp dolaba yapıştırmalısın. Yapıştırılan kısmın üzerindeki hava kabarcıklarını almak için cetvel veya düz bir araç yardımıyla bastırarak üzerinden geçebilirsin. Daha sonraki kısımlarda ise altında bulunan soymadığımız kısım yavaş yavaş yapıştırıldıkça soyularak devam edilir. İşlemin sonunda hava kabarcıkları kaldıysa ve tüm işlemlere rağmen potluk yaratıyorsa küçük bir iğne yardımıyla hava kabarcığını delip potluğu azaltabilirsin.

Bu gibi işlemlerde kullanmak için ikinci el dolapları da tercih edebilirsin. Kaplama işleminde kullanabileceğin ikinci el dolap modellerini görmek için buraya tıklayabilirsin. Fiyat konusunda bütçeni zorlamadan dekorasyonuna farklı eşyalar kazandırabileceğin en basit yöntemlerden biri olan kaplama işlemi, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu işlem ile her tarza ve her dekorasyona uygun aynı zamanda özgün parçalar ortaya çıkarabilmen mümkündür… Aynı zamanda bu uygulama bir geriye dönüş işlemidir. Elimizdeki yıpranmış mobilyaları da değerlendirmemize olanak sağlamaktadır.

Seninle paylaştığımız dolap kaplama tekniklerini doğru bir şekilde takip edersen, istediğin dolaba kolayca ulaşabilirsin. Buna benzer fikirler için blogumuzu takip etmeye devam edebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0