Dikenli Ama Sevimli Süs Bitkisi Kaktüs

Kaktüs bitkisi mekan, yer aramaz yerleştirdiğiniz her alanda yaşamaya uygundur. Ev, ofis, mutfak, oda gibi. Kaktüs çiçeği dikenli yapısı ile dikkat çekmektedir. Genel büyüklüğü bir el kadardır ama çok fazla türü vardır. Cactaceae ailesindendir ve yaklaşık 150 cins kaktüs ve 2500 türü vardır. Dünyanın farklı bölgelerinde yetiştirilir.

Kaktüslerin bakımı kolay ve zahmetsizdir. Böyle olması birçok iç ve dış mekanların süslenmesi amacıyla sıkça tercih edilir. Uzak çöllerden gelip evlerimizde bizlerle yaşamaya devam eden bu kaktüs bitkileri, doğru bakımı yapıldığında uzunca bir süre canlılığını korumaktadır.

Kaktüs Çeşitleri Ve Bakım Önerileri

Kaktüsler koyu yeşil renkte, dikenli bitkilerdir ve çiçekli-çiçeksiz olarak iki grupta incelenmektedir. Görüntü olarak çok farklı ve şirin görünen bu bitkilerin dikenlerine elinizle dokunduğunuzda birden çok dikeni elinize bırakır ve bu can acıtır. Çok küçük dikenleri olmasından dolayı elinize batan dikenleri çıkartmak zaman alır. Dikensiz olan ya da az dikeni bulunan kaktüslere son yıllarda “sukulent” adıyla aranan popüler süs bitkileri olmuştur. Çiçek satan dükkanlarda da sıkça karşılaştığımız bu kaktüs bitkilerinden sizde evlerinize almak ve güzel bir görüntü kazandırmak istiyorsanız önce kaktüs nasıl bakılır ve yetiştirilir gibi bakım önerilerini araştırmanızda fayda var. Sizlere bu yazımızda kaktüs bakımı hakkında bilgi vereceğiz. İşte çok merak edilen kaktüs yetiştirme İpuçları!

Kaktüs Yetiştirmek İçin Önemli İpuçları

1. Kaktüs Saksısı

Kaktüs bitkisini çiçek satan dükkandan aldınız ve evinize getirdiniz. Yeni ve kaktüse uygun bir saksıya yerleştirirken önce saksı tabanında delik olması gerekir. Aldığınız saksının altının delikli olmasına dikkat edin. Çünkü kaktüs, suyu çok sevmez kendisi bir çöl bitkisidir. Yine de yanlışlıkla fazla su verirseniz toprak fazla suyu deliklerden dışarıya atacaktır bu yüzden saksının delikli olması şart. Saksı boyunun çok büyük olmasına gerek olmaması ile birlikte kaktüs köklerinin rahatlıkla yerleşeceği boyutta kaktüs saksısı seçmeniz yeterli olacak. Bu şekilde eski saksısından daha rahat olacak ve canlılığını daha uzun süre koruyacak. Kaktüsün canlılığını uzun süre boyunca koruması için bitkiyi yerleştireceğiniz alana çok rüzgar gelmemesine dikkat edin. Kaktüsün hassas yaprakları rüzgardan zarar görebilir hatta kopabilir. Ve çok sıcak havalarda canlılığını kaybedebilir bu durumda direk güneş alan yere koymamaya özen gösterin ama yine de kaktüsler yazın en çok 45 derecede bile kışın ise -20 derecelerde kendini koruyabilen bir bitkidir. Buda kullanım ve bakım kolaylığını gözler önüne sermektedir.

2. Kaktüs Toprağı

Kaktüsün belirli aralıklar ile toprak değişimi istediğini söylemek doğru olacak. İlk toprağı kaktüsü aldığınız gün saksını değiştirirken yapabilir ve yeni toprağı koymadan önce saksının taban kısmına çakıl taşları yerleştirebilirsiniz böylelikle kaktüs bitkisinin köklerini fazla sudan korumuş olacaksınız. Ve böylelikle kaktüsün kökleri zarar görmeyecek. Acaba hangi aralıkla ile kaktüs bitkimin toprağını değiştirmem gerekiyor gibi sorular aklınızı kurcalıyor ise sizlere güzel bir haberim var! Kaktüs bitkisi toprağının birkaç yılda bir defa değiştirilmesi gayet uygundur. Dilerseniz her yıl bir defa ya da 2-3 yılda bir kaktüs bitkisinin toprağını değiştirebilirsiniz. Toprağı değiştirmeye karar verdiğiniz zaman seçmeniz gereken toprak kalın kum karışımlı olan topraklardan olmalıdır. Eğer seçmiş olduğunuz toprak torf ve pomza ise dönem dönem suni gübre vermeniz gerekmektedir.

3. Kaktüs Nasıl Dikilir?

Öncelikle kaktüs bitkisini hangi saksıya dikmek istiyorsanız o saksının delikli olmasına dikkat edin ve ardından saksının tabanına çakıl taşları yerleştirin. Çakılların üstüne saksının yarısına gelecek şekilde toprağı ekleyin. Ve kaktüsü toprağın üzerine konumlandırın. Kalan toprakları bitkinin etrafına güzelce doldurun. Ve her çiçek dikiminde yaptığımız gibi can suyunu verin. Tabi ki ne kadar vereceğinize dikkat edin toprağın nemini kontrol ederek yavaşça ekleyin. İlk suyu içme suyundan tercih etmeniz daha iyi olur. Diktiğiniz kaktüs bitkisine az miktarda gübre ekleyerek kaktüsün canlılığını korumasını sağlamış olursunuz.

4. Kaktüs Sulama

Kaktüsleri sularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nem durumudur. Çok fazla su eklerseniz kaktüs köklerine zarar vermiş olursunuz. Diyelim üstten suladınız ama acaba iç toprak nemli mi? Diye bir çıta ya da kürdan yardımı ile test edebilirsiniz. Yaz mevsiminde sıcak havadan hemen kuruyan toprağı haftada 2 defa sulayarak nemli tutabilirsiniz. Kış mevsiminde ise haftada bir defa sulamak yeterli olacaktır.

5. Kaktüs Çoğaltma İşlemi

Kaktüsün çoğaltma işlemi ile ilgili basit ama etkili bir yöntemden bahsedeceğim. Kaktüslerin kök kısımlarında yeni ve ufak bir bitki oluştuğu zaman bu bitkiyi dikkatli bir şekilde kökten ayırarak yeni saksıya zaman kaybetmeden koyun ve toprağı yavaşça ekleyin ve az miktarda can suyu verin. Birkaç gün sonra kaktüs yeni yuvasına alışmış ve büyümüş olacak. Ancak kökte yeni bitkiler acaba ne zaman oluyor diye sürekli toprağın altını kontrol etmenize gerek yok bu işlem için Haziran ve Eylül ayları ideal olacaktır. 

6. Kaktüs Çiçeği: Ne Zaman Açar?

Kaktüslerin iki grupta toplandığını yazının başında söyledik. Bunlar çiçekli ve çiçeksiz. Eğer kaktüs çiçekli türdense, zamanı geldiğinde renkli çiçekleri görebilirsiniz. Dikenlerin arasında rengarenk çiçeklerin doğduğunu görmek heyecan verici ve harika bir görüntü oluşturmaktadır. Bu durum aynı zamanda kaktüsün yetişkin olduğunun habercisidir. Çünkü yavru ve yeni kaktüslerin çiçek açması oldukça zordur.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır? 

Bir senede 1 veya 2 defa çiçek açmaktadırlar ve yaklaşık olarak 2ay kadar çiçeğini taşıyabilmektedirler. Bu durum kaktüslerin doğasında vardır. Çiçeklenmesine katkıda bulunmak için gün ışığı alan bir yerde muhafaza etmeniz önemli bir detaydır. Kaktüslerin çiçek açmasını istiyorsanız bakımlarını aksatmadan yapmanızda fayda var.

Kaktüs Faydaları Nelerdir? Belki ilk defa duyacaksınız ama kaktüs aynı zamanda yenilebilir bir bitki türüdür. Yapılan araştırmalara göre kaktüsün dikenli yaprakları dikkatli bir şekilde tüketilirse çok fazla probleme çare olmaktadır. Sizler için kaktüsün faydalarını derledik. İşte kaktüs faydaları:

  • Özellikle mide ve bağırsaktaki iltihapları giderici özelliğe sahiptir.

  • Kaktüs kökünde beyin hücrelerini onaran maddeler bulunmaktadır.

  • Metabolizmayı hızlandırır.

  • Herkesin korkulu rüyası olan Kanser hastalığının vücuda yayılmasını önleyecek kadar etkili yapısı vardır.

  • Diyabet hastalığı ile savaşır ve kan şekerini dengelemektedir.

  • Araştırmalar sonucunda, kaktüs bitkisinin kolesterol seviyesini dengelemekte ve kalp hastalıklarının riskini en az seviyeye indirdiği belirtilmiştir.

Acaba, Kaktüs Radyasyonu Emiyor mu?

Kaktüs bitkisinin radyasyon emdiği ile alakalı birçok farklı yorum bulunmaktadır. Aslında bu tanımın bilimsel bir kanıtı yoktur. Böyle düşünülmesinin asıl sebebi kaktüs bitkisinin suyu barındırması ile ilişki kurulmuştur. Çoğu çalışanın bilgisayar masasının üzerine kaktüs koyduğunu görmekteyiz aynı şekilde evlerde de televizyon ünitelerine yerleştiriliyor bu durum şıklık ve görünüm açısından oldukça hoş görünse de radyasyon ile alakalı net bir bilgi yoktur. 

Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Kaktüs çeşitleri yazının başında da belirttiğimiz gibi 150 cins ve 2500 türü bulunmaktadır. Ama en çok bilinen Opuntia Canterae kaktüsüdür. Ve Türkiye'de halk dilinde kaynana dili olarak da bilinir. Birkaç kaktüs ismine örnek vermek gerekirse; Cereus, Euphorbia, Echinokaktüs, Yıldız Kaktüs ve Notocactus diye sıralayabiliriz.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0