Depolama Alanlarını Arttırma Yolları

Aradığımız eşyaları kolay bulabilmenin yolu da düzenli olmaktan geçiyor.

Evimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biri depolama alanlarıdır. Evin düzenli ve toplu olmasını sağlamaktadır. Dağınıklığı önleyen depolama alanları için birçok alternatif bulunmaktadır. Dolaplar, çekmeceler, bazalı yataklar veya bazalı koltuklar bunlar için verilecek birkaç örnektir. Aradığımız eşyaları kolay bulabilmenin yolu da düzenli olmaktan geçmektedir. Az kullanılan veya hiç kullanılmayan, fakat atmaya kıyamadığın eşyalar için mutlaka depolama alanlarının olması gerekir. Dağınık bir evde aranan eşyanın bulunması saatler alabilir. Aynı zamanda depolama alanları doğru kullanıldığında küçük evleri olduğundan ferah ve aydınlık göstermenin bir yolu olarak görülebilmektedir. Mutfak, banyo, yatak odası, oturma odası veya salon gibi, evin tüm yaşam alanlarında aslında depolamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Mutfaklarda depolama alanlarını arttırmak için, dolapların içlerinde raf düzenleyiciler kullanılmaktadır. Özellikle çekme ray sistemine sahip çekmeceler fazlasıyla tercih edilmektedir. Aynı zamanda duvar rafları ve yerin müsaitlik durumuna göre, ahşap mutfak dolapları tercih edilmektedir. Depolama alanı bulunan mutfak köşe takımları da kullanılmaktadır. Bazı mutfak masalarının alt kısmında bulunan mini raflar da fazlasıyla tercih edilmektedir. Büyük mutfaklarda oldukça ilgi gören mutfak adaları da depolama alanı olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda üst kısmı ise mutfak tezgâhı olarak kullanılan mutfak adaları, şık ve modern görünüm oluşturmaktadır. Mutfak adalarının bulunduğu bölümde, tavana monte edilen çeşitli raflar ekleyebilirsin. Böylece depolama alanı oluştururken, mutfak adaları da daha zengin bir görünüme kavuşacaktır.

Salon ve oturma odasında ise, alçıpan nişler görsel zenginlik katarken aynı zamanda dekoratif objeler veya eşyalar içinde depolama alanı oluşturabilmen mümkün. Son yılların vazgeçilmezleri arasında yer alan duvar rafları da, herkes tarafından bilinmekte ve fazlasıyla tercih edilmektedir. Koltuk takımlarının bazalı veya sandıklı olması birçok eşya için kolaylık sağlamaktadır. Koltuk takımlarının parçası olan bazı puflarda bile depolama alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı koltuk takımlarının yan kısımları da ahşap raf içeren depolama alanı barındırmaktadır. Yemek odası takımının parçası olan konsollar ve vitrinler de depolama alanı oluşturan yerler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Çekmecelerden ve raflardan oluşan tv üniteleri ve tv konsolları da depolama alanı olarak kullanılmaktadır. Kitaplarını ve birçok dekoratif objeni sergilemek için ise çeşitli kitaplıklar tercih edebilirsin. Çekmeceli orta sehpalar tercih ederek, televizyon kumandası veya şarj aleti gibi sürekli kullanılan eşyalar içinde sabit bir yer oluşturabilirsin. Böylelikle sürekli elinin altında olacak ve kaybolma olasılığı azalacaktır.

Antrelerde depolama önerileri için ise, genellikle kapı üstlerinde bulunan boş alanları değerlendirme maksadı ile yapılan dolapları ve rafları tercih edebilirsin. Böylelikle yerden de tasarruf sağlamış olacaksın. Aynı zamanda alanına uygun ayakkabılıklar ve dresuar modellerini de depolama alanı olarak kullanabilirsin.

Banyolarda ise, deterjan ve temizlik ürünleri için banyo dolabı kullanmalısın. Böylelikle banyonun daha düzenli ve ferah görünmesini sağlayabilirsin. Ayrıca son yılların gözdesi olan banyo nişleri de şampuan, duş jeli, havlu ve kişisel temizlik ürünleri için depolama alanı oluşturmakta aynı zamanda şık görüntüsü ile de dekorasyona farklı bir hava katmaktadır. Klozetin üstünü de raflar kullanarak değerlendirebilirsin. Özellikle küçük tuvalet ve banyolar için oldukça kullanışlı olan bu yöntem, aynı zamanda daha modern bir görüntü oluşturmanı sağlayacaktır.

Yatak odanda ise, yatak altlarında bulunan çekmeceler de fazlasıyla işe yaramaktadır. Aynı zamanda bazalı yataklar, yorgan ve yastıklar için depolama alanı oluşturmaktadır. Bazı yatak odası başlıklarında da, depolama alanı oluşturan alanlar bulunmaktadır. Yatak odası takımının parçaları arasında yer alan komodin, tuvalet masası ve şifonyerlerde kişisel bakım ürünleri ve birçok küçük eşya için depolama alanı oluştururken, aynı zamanda yatak odanın düzenli bir hal almasına yardımcı olmaktadır.

Küçük evler için depolama alanlarını arttırmanın yollarından biri ise, balkonlardır. Kapalı balkonun var ise, bunu raflar ve dolaplarla kullanışlı hale getirerek, evin diğer bölümlerindeki trafiği azaltabilirsin.

Dubleks evlerde ise, merdiven altları en fazla değerlendirilen yerler arasında yer almaktadır. Merdiven altına yapılan dolaplar ve çekmeceler ile aradığın eşyalara daha kolay ulaşabilirsin. Alanların küçük ve biçimsiz olması depolama alanı oluşturulamayacağı anlamına gelmez. Doğru ölçü ve tasarımlar ile sende evindeki tüm ölü bölümleri depolama alanı haline getirebilirsin. Böylelikle daha kullanışlı, şık ve düzenli bir görüntü elde edebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0