İkinci El Mobilya
Geri

Dekorasyonda Mermer Kullanımı

Mermer kullanımı, iç tasarım dünyasında modern bir konuma sahip… Sürekli değişen ve yenilik gerektiren dekorasyon eğilimleri her geçen gün farklı kullanım alanlarını oluşturuyor. Dekorasyonunda modern bir dokunuş yaratmak için mermer kullanımının yenilikçi yollarına mutlaka bir göz atmalısın.

Mermer malzeme ile tasarlanmış mobilya modelleri arasında; dresuar, masa, orta sehpa ve yan sehpa gibi favori ürünler dekorasyonları süslemeye devam ediyor. Aynı zamanda mermerden yapılmış aksesuarlar ve objelerde dekorasyona farklı bir hava katıyor. Modern bir ev veya ofis dekorasyonuna sahip olmak istiyorsan dekorasyonuna mermerden yapılmış birkaç eşya ekleyebilirsin.

Mermer masa ve orta sehpalar özellikle büyük alanları doldurma konusunda fazlasıyla başarılı bir role sahip... Salon, ofis veya oturma odası gibi alanlarda şıklığı arttırmak için mermer malzeme kullanılarak üretilmiş ve metal detaylar ile süslenmiş mobilyalar dekorasyonda daha asil ve ciddi bir etki bırakıyor. Özellikle ofis dekorasyonlarında mermer eşyaların kullanımı gün geçtikçe artmakta… Her mobilyada olduğu gibi mermer mobilyaların da bazı dezavantajları bulunuyor. Üretim malzemesinden dolayı ağır olması bu tür mobilyaların taşınabilirliği konusunda biraz can sıkabiliyor. Ancak ev ve ofis dekorasyonlarında sürekli mobilyalarının yerlerini değiştirmiyorsan bu durumun oluşturduğu küçük problemde ortadan kalkmış oluyor. Öte yandan kolay temizlenebilir olması, aşınmaması ve daha dayanıklı bir yapıya sahip olması da mermer mobilyaların tercih edilme nedenlerini arttırıyor. Kaliteli malzemeden üretilmiş mermer mobilyalar yıllara meydan okuyabilecek kullanım süresine sahipken, dekorasyonda kalıcı çözümler isteyenler için de farklı ve modern bir alternatif alanı oluşturuyor.

Salon ve oturma odası dekorasyonlarında L tipi spor koltuk takımı tercih ettiysen, beyaz dikdörtgen veya oval damarlı hatlara sahip, mermer tablalı orta sehpa kullanabilirsin. 

Avangard dekorasyonlara daha modern bir hava katmak için ise koyu renkli mermer tablalı yemek masalarını tercih edebilirsin. Avangard tarz dekorasyonlarda masa veya orta sehpa seçimi yaparken gold veya bronz detaylar barındıran modelleri tercih edersen tarzınla daha uyumlu sonuçlar elde edebilirsin.

Mermer mobilyaları; retro, klasik, country ve endüstriyel tarz ile de rahatlıkla kullanabilirsin. Mermer mobilyalar iddialı bir dekorasyon oluşturmak için oldukça ideal bir seçenektir.

Ev dekorasyonlarında en kullanışsız bulduğumuz alanların başında antreler geliyor. Antreler aynı zamanda ev dekorasyonu hakkında ipuçları verir. Misafirlerin ilk karşılaştıkları alan olmasından dolayı ev dekorasyonu ile ilgili ön yargıların oluşturduğu yerdir. Genellikle bu tür şekilsiz alanlara uygun eşyalar bulmakta zorlanıyoruz. Hem şık hem de alanı daraltmayan kullanışlı eşyalar tercih edersek daha çarpıcı bir görünüm oluşturabiliriz. Aynı zamanda çok fazla mobilya kullanamayacağımız için bir iki parça eşya ile alanı dekore etmemiz gerekiyor. Mermer tablalı dresuar modelleri de bu alanları doldurmak ve şık görünmesini sağlamak için uygun bir kullanım alanı oluşturuyor. Ayrıca zarif görüntüsü ile alana zengin bir hava katıyor. Salon veya oturma odası dekorasyonlarında mermer mobilyaları tercih etmekte tereddüt ediyorsan antre gibi daha küçük alanlarda denemeler yapabilirsin.

Mermer aksesuarlar ise oldukça uzun zamandır hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda… Özellikle retro ve vintage eşyaları seviyorsan o dönemlerde kullanılan kül tablası, şamdan veya şekerlik gibi parçaların mermerden üretilmiş olduğunu ve ne kadar yaygın bir kullanım alanına sahip olduğunu görebilirsin. Mermer aksesuarları dekorasyonuna dahil etmek istiyorsan, Dekopasaj ailesi olarak senin için seçtiğimiz parçalara mutlaka bir göz atmalısın.

Mermer mobilya veya aksesuar kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli ipuçları bulunuyor. Asit, limon, sirke gibi ürünler mermer mobilyalara temas ettiğinde mobilyanın renginde değişmeler olabiliyor. Aynı şekilde ocaktan yeni alınmış tencere, çaydanlık gibi çok sıcak eşyaların mermer ile direkt temas etmemesi gerekiyor. Son yıllarda mermer mobilya tasarımında kullanılan epoksi ve kristalize cilalar sayesinde bu tür durumlar en aza indirgenmiş durumda… Ancak yinede dikkatli ve temkinli olmakta fayda görüyoruz. Sonuç itibariyle aldığın mobilyanın hangi işlemlerden ya da hangi aşamalardan geçtiğini tam anlamıyla bilmiyorsun. Aldığın eşyayı uzun yıllar kullanmak istiyorsan üretimde kullanılan malzemenin gerektirdiği doğrultuda bakımını yaptığından emin olmalısın.