Abartıya Kaçmadan Aksesuar Kullanımının İncelikleri

Ev dekorasyonunda aksesuar seçimi bir kadının takıları gibidir. Aksesuar kullanmanın inceliklerini öğrenmek için hemen yazımıza göz at!

Küçük görünen aksesuarlar, doğru ve uyumlu kullanıldığında, dekore edilen alanda büyük etkiler yaratabilir. Bu nedenle ev dekorasyonlarında aksesuar kullanımı oldukça önemlidir. Aynı zamanda dekoratif objeler, bir alana farklı hava katmak için kullanılan en ucuz ve en etkili yöntemlerden biridir. Zaman zaman yaşam alanlarımızı değiştirmek, yenilemek ve farklılık yaratmak isteriz. Sürekli kullandığımız eşyalar, bir süre sonra sıkıcı gelebilir. Farklı arayışlar içerisine gireriz. Ancak mobilya seçimi, fazlasıyla zor ve zahmetli bir iştir. Alanına, tarzına ve ihtiyaçlarına uygun mobilyayı bulman belki haftalarını alabilir. Bu kriterlere birde geniş fiyat yelpazesi eklendiğinde bütçene uygun mobilyayı bulman bu süreyi daha da uzatabilmektedir. Bu nedenle ana eşyalarda sürekli değişiklik yapmak oldukça güçtür. Dolayısıyla daha basit ve ucuz yöntemlere başvururuz. Aksesuar kullanımı da bunların başında gelir. Tarz sahibi evler yaratmak için birkaç etkili dokunuş yeterli olacaktır.

Ev dekorasyonunda aksesuar seçimi bir kadının takıları gibidir. Tüm takılar ayrı ayrı güzeldir. Fakat hepsini aynı anda takmak karmaşıklığa ve uyumsuzluğa neden olabilir. Genel tarzınla, uyumlu ve birbirini tamamlayıcı nitelikte olması gerekir. Ev dekorasyonunda da bu böyledir. Aksesuarların ve genel dekorasyonun birbiriyle uyumlu olması ve birbirini tamamlaması gerekir. Dekorasyonun bütünlüğü için uyumsuz olanlar elenmelidir.

Yastıklar, renkler ile deney yapmanın en kolay yoludur. Böylece odana hangi rengin daha çok uyum sağladığını görebilirsin. Yastıklarda düz renkler yerine, büyük desenli tasarımlara ve küçük ölçekli ikat desenlerine yer verebilirsin. Ana mobilyalarda renk değişikliği yapmak istiyorsan, yastıklarda kullandığın ve odana en çok yakıştığını düşündüğün rengi seçebilirsin. Ayrıca koltuk ve sandalye döşemeleri içinde bu yolu tercih edebilirsin.

Bir sanat eserinin estetik ağırlığı, birçok aksesuarın güzelliğinden daha uzun sürer. Bu nedenle salon ve antre gibi alanlarda tablolara yer verebilirsin. Özellikle antre dekorasyonlarında, küçük alanları şekillendirmek oldukça zordur. Ancak kullanışsız bulduğumuz bu alanı, etkili dokunuşlar ile daha ilgi çekici bir hale getirebilmen mümkün. Bu alanda dresuar ve büyük aynalar, antreni daha gösterişli bir alan yapmana yardımcı olacaktır. Antren fazlasıyla küçük ve kullanışsızsa bu gibi durumlarda ayna ve tablolar oldukça işine yarayacaktır. Aynı zamanda bu alanlarda Kitap kapağı veya film afişlerinden yararlanarak kendi tablonu oluşturabilirsin.

Salonda aksesuar seçimi yaparken daha dikkatli olmalısın. Evin en aktif kullandığın alanlarının başında gelen salonlarda, karmaşık ve yorucu bir görünüm oluşturmamaya özen göstermelisin. Özellikle küçük bir salona sahipsen, ayna gibi dekoratif aksesuarlara mutlaka yer vermelisin. Küçük alanlarda aksesuar seçimi yaparken, daha seçici davranmalısın. Bu gibi durumlarda cam aksesuarlar tercih edebilirsin. Aynı zamanda bir sürü küçük aksesuar kullanmak yerine, şansını daha büyük ve az aksesuardan yana kullanabilirsin. Hasır aksesuarlara da yer verebilirsin. Dekoratif olarak kullanılan hasır sepetler, birçok eşyayı toparlayıcı görevi görmekle birlikte, hoş görüntüsüyle de dekorasyonuna farklı bir hava katmana yardımcı olacaktır. Ahşap çıtaları kullanarak duvarlarında sergileme alanı yaratabilirsin. Sergileme alanlarını mini biblolar ve kitaplar ile hareketlendirebilirsin. Aydınlatma kullanmaya özen göstermelisin. Tavan aydınlatmaları bazen dekorasyonu etkili gösterme konusunda yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle öne çıkarmak istediğin köşelerde veya aksesuarlarda aydınlatma kullanarak hoş bir görünüm oluşturabilirsin. Alanın odak noktasını belirleyerek bu alanı yeşillendirebilir veya biblolar kullanarak daha ön plana çıkarabilirsin. Evinin her alanında yeşilliklere yer vermelisin. Mutfak, yatak odası, salon veya oturma odası gibi birçok odada kullanacağın bitkilerin seni pozitif yönde etkileyeceğini unutmamalısın. Özellikle minik kaktüsler ve sukulet bitkiler her alana fazlasıyla yakışmakta.

2018 trendlerinde mor, lacivert ve zümrüt yeşili gibi renkler ön plana çıkıyor. Aksesuar seçiminde bu renk tonlarını göz önünde bulundurabilirsin. Koyu renkli ahşap tonları da bu yılın en çok tercih edilenleri arasında yer alıyor. 2018 yılının, retro ihtişamı yeniden canlandırdığı ve modern lükslere yeni bir soluk getirmesinden dolayı farklılaşan tarzlar nedeniyle ikinci el mobilyalara ilgi, giderek artmakta. Koyu renk mobilyalara eşlik eden; ceviz, pirinç ve altın detaylar sayesinde mobilyalar daha sofistike bir hâl alıyor. Sende evinde minik dokunuşlar yapmayı düşünüyorsan, özenle seçtiğimiz parçalara mutlaka bir göz atmalısın. Basit yöntemlerden yararlanarak, mekânına hareket kazandırabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0