Çocuklu Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Evimizin neşesi çocuklar ile yaşamın ipuçları

Aile için, çocuk mutluluğun ve huzurun temel taşıdır. Aynı zamanda çocuklar evin neşesi ve yaşam enerjisidir. Evini dekore ederken, hayatının en değerli varlığı olan çocukları da unutmamalısın. Ev dekorasyonunda bazı değişiklikler yaparak çocuğuna daha uygun hale getirebilirsin. Özellikle mobilya seçerken konforlu ve işlevsel eşyaları almaya özen göstermelisin. Sürekli kullanılan oturma odası veya salon gibi odalarda sıkışık bir hava oluşmasını önlemelisin. Minimalist eşyalar seçerek, çocuğuna oyun oynaması için alan oluşturmalısın. Koltuk döşemelerinde silinebilir ve leke tutmayan kumaşlar tercih etmelisin. Genellikle bu tür seçimlerde tay tüyü kumaşlar tercih edebilirsin. Aynı zamanda açık renkli kumaşların çabuk lekelenebileceğini göz önünde bulundurarak seçimler yapmalısın. Lekelenmeyi en aza indirmek için koltuk ve halı gibi eşyalarda dekorasyonuna uygun örtüler tercih edebilirsin.

Kırılabilecek bütün eşyaları kaldırarak yaşam alanlarında güvenli bir alan oluşturmalısın. Çocuğun güvenliği için masa, koltuk, sehpa gibi mobilyaların sivri köşelerine mutlaka koruyucular takarak önlem alabilirsin. Dolap kapakları, çekmeceler, kapılar ve pencereler için çocuk kilitleri tercih edebilirsin. Kaygan zeminlerde, kaymaz tabanlı halılar kullanarak oluşması muhtemel tehlikeyi ortadan kaldırabilirsin.

Uzmanlar, çocukların sağlıklı gelişimi için ayrı odalarının olması gerektiğini belirterek, kendi odalarını sevmelerinin de gelişimlerini olumlu yönde etkilediğini savunmaktadır. Özellikle çocuk odası dekorasyonunda mutlaka çocuğunun fikrini alarak odayı tasarlamalısın. Çocuğunun seveceği, kendi özel alanı olarak görebileceği bir alan yaratmaya özen göstermelisin. Çocuk odaları için mobilya seçiminde ise ebeveynlerin, odanın durumuna ve çocuğun yaşına göre seçim yapması gerektiği öngörülmektedir. Fonksiyonel mobilyalar seçilmeli ve alan doğru değerlendirilmelidir. Çocukların oyun oynayabilmesi ve rahatlıkla dolaşabilmesi için mutlaka alan bırakılmaya özen gösterilmelidir. Bu nedenle kısıtlı alanlar için katlanan yataklar tercih edebilirsin. Aynı zamanda yatak bölümü yükseltilen, alt kısım ise oyun alanı olarak değerlendirilebilecek mobilyalar da tercih edebilirsin. Depolama alanları çocuk odalarında da oldukça ihtiyaç duyulan şeylerden biridir. Mümkün olduğunca depolama alanı oluşturmak çocuk oyuncakları ve ihtiyaçları için oldukça faydalı olacaktır. Çocuk odası dekorasyonlarında, çocuğun kişiliği ve karakterini ön planda tutarak tercih yapabilirsin. İlgi duyduğu ve hoşlandığı alanlardan yapılan tasarımlar daha çok ilgisini çekecek ve odasını daha çabuk benimsemesine neden olacaktır. İki kardeşin aynı odayı paylaşması durumunda ise, oda sürgülü kapı veya perde gibi eşyalarla ortadan bölünebilir. Böylelikle kendilerine ait alanları önem kazanmış olacaktır.

Çocuklu evlerde salon veya oturma odası dekorasyonlarında ise, çocukların oyun oynayabileceği köşeler dizayn edebilirsin. Çocuğun için salonun bir köşesine oyun oynayabileceği bir çadır kurabilir veya küçük bir masa ve sandalye gibi mobilyalar ekleyerek alanı daha renkli ve kullanışlı bir hâle getirebilirsin. Bu tür dekorasyonlar için minik puf ve minderleri de tercih edebilirsin. Böylelikle tüm aile bireylerinin aynı alan içerisinde, birlikte daha fazla zaman geçirme imkânı artacaktır.

Mutfak dekorasyonlarında da aynı yöntemi kullanarak yemek masanıza, çocuğunuza uygun sandalyeler ekleyebilirsin. Böylece birlikte yemek yeme alışkanlığı oluşturabilir ve tüm aile üyeleriyle birlikte zaman geçirmenin keyfini çıkartabilirsin. Aynı zamanda mutfağına bir yazı tahtası alabilirsin. Sen mutfakta zaman geçirirken, çocuğun için de keyifli bir alan yaratabilirsin.

Bazı çocuklar banyo yapmaktan hoşlanmazlar ve korkarlar. Bu nedenle banyonu da çocuğun için daha eğlenceli bir hale getirebilirsin. Çocuklu evlerde banyo dekorasyon önerileri içerisinde ilk olarak, renkler yer almaktadır. Banyona renkler katarak çocukların ilgisini çekebilecek bir alan yaratabilirsin. Renkleri objeler, aksesuarlar kullanarak yapabileceğin gibi dekorasyonuna da dâhil edebilirsin. Aynı zamanda el yıkama alışkanlıklarını arttırmak ve kolaylaştırmak için yükseltici basamak veya kaydırmaz basamak tercih edebilirsin. Çocukların görsel algısını arttırmak ve ilgisini çekmek için, musluk genişletici lavabo aksesuarlarından kullanabilirsin.

Çocuk oyuncakları için çeşitli depolama alanları oluşturarak dağınıklığı azaltın. Bu alanları renkli kutular ve sepetler kullanarak oluşturabilirsin.

Çocuğunun özgüvenini geliştirmesi için, yaptığı çalışmaları evin bir köşesinde sergileyebilirsin. Çizdiği resimleri veya eğitici çalışmaları buzdolabı kapağı veya oturma odasında bir çerçevede değerlendirebilirsin. Böylece çocuğun, resimlerine veya çalışmalarına değer verdiğini görünce daha hevesli ve mutlu çalışmalar yapacak.

Çocuklu evlerde dekorasyon önerileri için web sayfamıza göz atarak evine uygun mobilyayı uygun fiyata temin edebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0