%20 İNDİRİM

+ ÜCRETSİZ NAKLİYE

EFSANE DEĞİŞİM HAFTASI BAŞLADI! - %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 18 Saat 36 Dakika

Küçük Salonlar Nasıl Dekore Edilir?

​Zamanımızı en çok geçirdiğimiz dinlenmek ve misafirlerimizi ağırlamak için kullandığımız salonların dekorasyonları, kişiliğimizi ele vermektedir. Küçük salonları dekore etmenin yollarını öğrenmek için ipuçlarını keşfet!

Zamanımızı en çok geçirdiğimiz dinlenmek ve misafirlerimizi ağırlamak için kullandığımız salonların dekorasyonları, kişiliğimizi ele vermektedir. Ruhsuz soğuk bir salon dekorasyonu enerjini düşürebilir ve hatta evinden soğumana neden olabilmektedir. Bu nedenle salon dekorasyonunun ahengi ve uyumu yakalayarak dinlendirici bir atmosfer oluşturması oldukça önemlidir.

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde giderek artan betonlaşma, ekonomik farklılıklar ve farklı mimari nedeniyle evler gittikçe küçülmektedir. Ancak doğru adımlarla evimizi, özellikle evimizin başrol oyuncusu sayılan salonlarımızı, olduğundan büyük göstermek oldukça mümkündür.

Küçük Salon Dekorasyon Önerileri

Peki, küçük salonlar nasıl döşenir? Küçük salon dekorasyonunda hangi eşyalardan vazgeçmek gerekir? Küçük salonlarda mobilya seçimi nasıl olmalıdır? En çok kafamıza takılan bu soruları şu şekilde cevaplamak mümkündür, salonun küçük olsa bile, dekorasyonun ‘büyük’ olursa olduğundan fazla alan yaratma şansın olacaktır. Küçük salonlarda duvarlarda ve parkelerde açık renkleri tercih edebilirsin. Ancak perde, halı veya mobilyalarda canlı renkler tercih ederek havaya farklı bir atmosfer katabilirsin. Perdeler bulunduğu mekana sıcaklık katmakta oldukça etkilidir. Mobilyaların spor tarzda ise, sade kesimli düz perdeler tercih edebilirsin.

Genellikle küçük salonlar dekore edilirken, L tipi koltuklar tercih edilmektedir. L tipi koltukların altı bazalı olan modellerinden tercih edersen, depolama için alan oluşturabilirsin. Evimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden birisi depolama alanlarıdır. Bu nedenle salonunda oluşan ölü alanları, ölçülerine göre dolaplar yaptırarak değerlendirebilirsin. Küçük evler için koltuk seçimi yaparken yatak olabilen koltukların tercih edilmesi, misafir ağırladığın zamanlarda işini kolaylaştıracaktır. Bu nedenle koltuk seçiminde göz önünde bulundurulması gereken konulardan biridir. Aynı zamanda salonlar en çok kullanılan alanlar içerisinde yer aldıklarından, leke tutmayan ve kolay temizlenen koltuk kumaşları tercih edilmelidir. Konforlu ve rahat koltuklar seçilmelidir. Bazı koltuklarda oldukça fazla kırlent bulunmaktadır. Bazen kırlentlerin çokluğu rahat oturmanı engelleyebilmektedir. Bu nedenle gözünü ve bedenini yormayacak şekilde kırlent kullanmalısın. Işığı kesmemesi için büyük mobilyalardan olabildiğince uzak durmaya çalışmalısın. Pencereye açılı olarak yerleştirilen renkli berjerler ise oldukça sıcak bir görüntü sağlamana neden olacaktır.

L tipi küçük salon dekorasyonlarında ise, yemek odası ile oturma kısmının sınırlarını farklılaştırarak kullanman oldukça doğru olacaktır. Küçük ebatlarda L veya köşe koltuk takımları kullanabilirsin. Yemek odasının bulunduğu bölümü aksesuarlar, aydınlatmalar veya farklı döşemeler ile birlikte oturma kısmından farklılaştırarak iki farklı alan yaratabilirsin. Salonunda ikinci el yemek masası tercih ettiysen boyutlarını göz önünde bulundurmayı unutmamalısın. Böylece alırken yerini ona göre hazırlayabilirsin. 

Özellikle son yıllarda küçük salonlarda yemek masası tercihi yapılırken, akıllı sehpalar tercih edilmektedir. Akıllı sehpalar, salonlarda çok yer kaplayan yemek masalarına şık bir alternatiftir. Genellikle orta sehpa olarak kullanılan akıllı sehpalar, açılarak masa haline getirilmektedir. Böylelikle dar alanlarda ferah bir görüntü elde edebilirsin. Ancak akıllı sehpa tercih etmeyip, sehpa kullanmak istiyorsan alanı daraltmamak için cam sehpalar tercih edebilirsin. Cam sehpalar salonu şık görüntüsü ile kargaşadan uzaklaştırmakta oldukça başarılıdır. Aynı şekilde katlanan tabureler ve sandalyelerde mevcuttur. Alan kısıtlı ise mutlaka bu tür eşyalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Küçük salonlarda özellikle bol ışık ve sade düzen oldukça önemlidir. Çok fazla eşya gözü yorarak, salon trafiğinin akışını engellemektedir. Aynı zamanda temizlik yaparken oldukça uğraştırmaktadır. Bu nedenle sadelik ve az eşya kesinlikle unutulmamalıdır. Showroomlarda eşya seçerken gözümüze küçük gelmekte, fakat evimize geldiğinde ise belirlediğimiz alana sığmamaktadır. Showroomlar geniş alana sahip olduklarından göz yanılması olabilmektedir, bu nedenle almayı planladığın eşyanın odanda daha büyük duracağı unutulmadan tercih yapılmalıdır. Küçük odalarda kullanılan büyük avizeler ve sarkıt lambalar ise oldukça fazla yapılan yanlışlardan biridir. Küçük odalar doğru bir şekilde aydınlatılmadığı sürece, basık bir görüntü oluşturmakta ve odayı iyice daraltmaktadır. Bu nedenle küçük avizeler, led ışıklar, spot ışıklar tercih etmen daha doğru olacaktır.

Küçük salon dekorasyonunda, duvar kirişlerinde kullanacağın raflarla şık bir dokunuş elde edebilirsin. Aynı zamanda raflar, aksesuarların veya kitapların için alternatif bir depolama alanı oluşturacaktır.

Son yıllarda tv ünitelerinin yerini yemek odası takımının bir parçası olan konsollar almaktadır. Konsolun üzerine televizyonu yerleştirerek, iki yanına yapı marketlerden veya internet üzerinden kolaylıkla bulabileceğin raflardan yerleştirip, kullanabilirsin. Böylelikle tv ünitesi ve konsol kalabalığı ortadan kalkarak küçük salonlar daha şık bir görünüme ulaşacaktır.

Aynı zamanda farklı büyüklükte dekoratif aynalar ve çeşitli tablolar kullanarak salonunu olduğundan büyük gösterebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0