Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük İndirim Günleri Başladı! - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 9 Saat 3 Dakika

Ev Tadilatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinde yenilenmesi gereken yerlerle "kendim ilgilenirim" diyorsan, verdiğimiz bilgilere bir göz gezdirmelisin.

Ev dekorasyonunda hoşuna gitmeyen hemen her şeyi tadilat yaptırarak istediğin hale getirebilirsin. Ancak, bunun için ev tadilatı öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkat etmen gereken bazı noktalar var. Bu noktaları gözden kaçırdığında, tadilattan beklediğin kadar verimli sonuçlar alamayabilir; hatta yaşam alanına zarar bile verebilirsin. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsan, bu yazıda senin için derlediğimiz “ev tadilatında pratik bilgiler” seçkisine göz at!

En Önemli Adım: Planlama

Tadilat işlemlerine başlamadan önce titizlikle hazırlanmış bir çalışma planına ihtiyacın var. Üstelik bu plan, hem yapılacak işlemlerin sıralamasını, hem de bütçe planlamasını kapsayan bir çalışma olmalı. Hangi kaleme ne kadar bütçe ayıracağını önceden hesaplamalı ve tadilatın başarı ile tamamlanması için verimli bir iş sıralaması yapmalısın. Örneğin; duvarlar boyanmadan önce zemine yeni bir parke döşemek risklidir. Çünkü boya sırasında zemin zarar görebilir. Bu tip durumları komple ev tadilatı sıralaması yaparken, hem geniş ölçekte hem de detaylarda mutlaka göz önünde bulundurman gerekir. Duvar boyama adımını ele aldığımızda, boya işleminden önce duvarın onarılması, temizliği, astar uygulaması gibi işlemler gelir. Bunları da alt başlıklar halinde önceliğe göre sıralayarak detaylı bir iş planı hazırlayabilirsin. Böylece, ev tadilatı için yapılacak işlemleri daha düzenli ve kontrollü bir biçimde sonuca ulaştırabilirsin.

İşini Uzmanına Bırak!

Ev tadilatı yaptırırken seçtiğin malzemeler ve ürünler ne kadar güzel olursa olsun; dekorasyonu kusursuz kılacak olan şey daima işçiliğin kalitesidir. Kötü bir işçilik, en güzel malzemeyi bile mahvedebilir. Bu nedenle her adımda işinin ehli bir ekiple çalıştığından emin olmalısın. Mevcut bütçen bu konuda seçim yaparken etkili olacaktır. Ancak unutma ki, ucuz işçilik uzun vadede sana daha pahalıya mal olabilir. Bu nedenle ev tadilatı hesaplama sırasında sadece fiyat olarak verilen rakamları değil alacağın hizmet ve ürünlerin kalitesini de göz önünde bulundurarak orantılı seçimler yapmalısın. Bütçeni dengelemek için ise ikinci el mobilya alışverişi yapmayı düşünebilirsin. Duvar ve zemin dekorasyonunda güvenilir bir ekipten kaliteli bir hizmet aldıktan sonra sıfır kalitesindeki ikinci el koltuk, masa ve sandalye modellerinden beğendiklerini satın alarak yaşam alanında ekonomik ve kaliteli değişiklikler yapabilirsin.

Eşyalarını Korumak İçin Önlemler Almalısın

Yaşam alanını yenilemek için yeni bir ev alman şart değil. Birbirinden yaratıcı eski evi yenileme teknikleri ile dekorasyonda akıl almaz değişiklikler yapabilirsin. Mevcut eşyalarını koruyarak küçük değişikliklerle yaşam alanının havasını baştan aşağı değiştirebilir; verimli bir komple ev tadilatı sıralaması ile düşük bir bütçe ayırarak bu işin üstesinden gelebilirsin. Ancak, yenilik yapmanın heyecanı ile mevcut yüzeylere ve eşyalarına zarar vermemeye dikkat etmelisin. Bunun için, uzun süreli bir eski ev tadilat planın varsa eşyalarını geçici olarak saklayabileceğin bir depo kiralayabilirsin. Ya da tadilat yapılan mekânın orta kısmında bir araya getirdiğin eşyaların üstünü naylon poşetlerle örtüp, zemine bantlayarak koruma altına alabilirsin. Böylece eşyalarını, üstüne dökülebilecek boya vb. maddelerden; çarpma, kırılma, devrilme ve dökülme risklerinden ve tozlanıp kirlenme sorunundan kurtarabilirsin.

Planladığın ev tadilatı, mekânın mimari özelliklerinde, dış cephesinde ve temel yapı elemanlarında herhangi bir değişiklik yapmanı gerektirmiyorsa, yaşam alanında tadilat işlemlerini dilediğin zaman gerçekleştirebilirsin. Ancak, bu tip mimari öğelerle ilişkili değişiklikler planladığında veya yapının planını etkileyecek müstakil ev tadilatı gibi eylemlerin öncesinde ilgili yerlerden izin alman gerektiğini unutma!

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0