İkea Mobilya Dönüşümleri

Ikea'nın dönüşebilen ve anında farklılaşan mobilyaları ile eşsiz bir dekora kavuşabilirsin.

Günümüzde sürekli mobilya değişimi bütçemizi zorlayabilmekte, aynı zamanda yeni mobilyalar bazen eskileri kadar sağlam olmayabiliyor. Çok beğenerek aldığımız mobilyadan sadece dış yüzeyi yıprandı veya eskidi diye vazgeçmek istemeyebiliyoruz. Demode olmuş bir eşyanın yerini modern bir eşyanın almasını hayal edebilirsin. Böyle durumlarda dış yüzeyi yıpranmış veya eskimiş mobilyaları tekrardan hayata döndürebilirsin. Ya da sıkıldığın bir mobilyayı ufacık dokunuşlarla bambaşka hale getirebilirsin. Evinde bulunan bütün eski eşyalarını dönüştürebilirsin. Bu aşamanın tamamen hayal gücünle ilgili olduğunu unutma. Senin dokunuşlarınla hayat bulacak eşyalardan daha fazla hiçbir şey sana haz veremez. Kendi emeğinle tasarlayacağın ve tamamen seni anlatan, eşi ve benzerini kimsede bulamayacağın tasarımlar yapmak aslında hiç de zor değil…

Uluslararası en büyük mobilya mağazası olarak bilinen Ikea, özellikle farklı mobilya tasarımları ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Eskimiş Ikea mobilyaları yenileyerek, evine farklı bir hava katabilirsin. Mobilyalarını boyayarak istediğin renge dönüştürebilirsin. Aynı zamanda günümüzde birbirinden farklı çeşit ve desenlerde yapışkanlı folyolar mevcut, yapışkanlı folyoları istediğin mobilyada veya çeşitli yüzeylerde kullanabilirsin.

Eski Mobilyaları Boyama

Boyamayı planladığın mobilyayı ilk olarak hafif nemli bez yardımı ile güzelce silmelisin. Ardından zımparalama işlemine geçerek, mobilyada parlak yüzey kalmayıncaya kadar zımparalamalısın. Zımparalama işlemi sayesinde boyanan mobilya çok daha uzun süre boyandığı gibi canlı kalmaktadır. Zımparalama işlemi yapılmazsa bazı bölgelerde boyalar tutmayabilir, boyanan bölgeler de kısa süre içerisinde boyasını atacaktır. Zımpara kullanırken aşırı güç kullanmayıp, ağaç yönüne dikkat etmen gerekmektedir. Parlak yüzeylerde temel amacın eski mobilyaları boyanacak hale getirmek olduğunu unutma. Boyanın kolay düşmemesi için astar atman önerilmektedir. Astar işleminden sonra tekrar zımpara yapılarak, işin en heyecan verici bölümüne geçilir. Mobilya boyama işlemini gerçekleştirirken boya seçimini, su bazlı akrilik boya veya yağlı boya olarak tercih edebilirsin. Ancak unutmamalısın ki bazı duvar boyaları ahşaba uygun olmayabiliyor. Bu nedenle boya alırken mutlaka uygulanabilecek yerler hakkında bilgi edinmelisin. Boyayı fırça yardımıyla uygulayarak ardından iz kalmaması için rulo ile üzerinden geçebilirsin. Boyama yaparken iki kat boya atmak çoğu mobilya için yeterli gelebilmektedir. Ancak ilk katın kuruduğundan emin olmadan ikinci katı atma. Boya işlemi tamamlandıktan sonra, son olarak mobilyanın üzerine cila çekebilirsin. Böylelikle mobilya yenileme işlemin tamamlanmış olacaktır.

Eski Mobilyaları Yenileme Fikirleri

Metal raf ünitelerini farklı renklere boyayarak değişime başlayabilirsin. Metal raf ünitelerine örnek olarak İkea'nın VITTSJÖ serisi verilebilir. Siyah olarak satılan bu üniteyi evindeki dekorasyonla uyumlu olacak şekilde farklı renklerde boyayarak, kullanabilirsin. Aynı zamanda evinde bulunan herhangi bir raf ünitesinde de aynı işlemi yapabilirsin.

Evinde bulunan bir şifonyeri belirlediğin bir renk tonunun tonlarını (ton sür ton) kullanarak boyayabilirsin. Aynı şekilde şifonyerde yapışkanlı folyolar tercih ederek farklı bir atmosfer oluşturabilirsin. Şifonyerinin kulplarını değiştirmen de mobilya dönüştürme işleminde oldukça farklı görünmesine yol açacaktır.

Çok sevilen İkea köşe takımı modellerinin de yenilenme zamanı gelmiş olabilir. Basit bir kumaş değiştirme ile koltuğunun havasını değiştirebilirsin.

İkea’nın KALLAX serisi kitaplıkları ve çok amaçlı dolapları oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Kitaplığı yatay şekilde yere yatırarak, üzerine farklı renklerde minderler diktirerek çocuk odaları için şirin oturma grupları elde edebilirsin. Aynı zamanda alt kısımdaki raflarına renkli kutular yerleştirerek oyuncaklar için depolama alanı elde edebilirsin.

Eski sehpaların iskeletini sağlamlaştırarak, üzerine sünger koyup, şık kumaşlar yardımıyla kaplayıp şirin puflar elde edebilirsin.

Aynı zamanda ikinci el eşya satan yerlerden veya antikacılardan temin edeceğin tekli koltuğun gövdesini beyaz renkte boyayarak üzerini oda dekorasyonuna uyumlu kumaşlar ile kaplatarak eski koltuklarını değerlendirebilirsin. Dekoratif yastıklar ile koltuğunu ön plana çıkarmayı unutma.

Ton sür ton renklerle farklı bir hava katılmış. Aynı işlemi şifonyer, yatak başlıkları, büfeler, dolaplarda, dresuar ikea mobilyalarda ve aklına gelebilecek daha birçok alanda uygulayabilirsin. Aynı zamanda son yıllarda şifonyer çekmeceleri farklı şekillerde boyanarak duvara monte ediliyor. Duvara monte edilen bu çekmeceleri raf veya kitaplık olarak kullanabilir veya içerisine fotoğraf yerleştirerek tablo şekline getirebilirsin.

Çok uzun süre kalıcılığı olmasa da son zamanlarda mobilya boyama işlemlerinde sprey boyaların da tercih edildiği görülmektedir.

Eski mobilya kapakları kullanılarak tablo görünümü yaratılmış, sen de kendi zevkinize göre tasarlayabilirsin. Orta kısma aile fotoğrafını yapıştırarak çerçeve görüntüsü verebilirsin.

Şifonyer, ayna, saat, sandalye ve duvardaki aksesuarların hepsi aynı tonlarda kaplamalar yapılarak yeniden hayat bulmuş. Sen de evinde gözüne hoş gelmeyen tüm eşyalarda yenileme yoluna gidebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0