Çatı Katı Dekorasyonu

Çatı katını çoğu kişi ardiye olarak kullanır. Yani uzun süredir kullanılmayan eşyalarını saklamak ve diğer odalarda yer kapladıklarını düşündükleri eşyaları bir süreliğine çatı katına kaldırırlar. Ve o çatı katı hep dağınık ve kimse yıllardır uğramıyormuş gibi kalır. Halbuki çatı katı tripleks evlerin ya da genel bir daire olarak en güzel kısımlarıdır. Çatı katını doğru dekorasyon ile harika bir yaşam alanına çevirebilir keyifli zamanlar geçirebilir ve de dinlenme alanı olarak kullanabilirsin.

Çatı katını çoğu kişi ardiye olarak kullanır. Yani uzun süredir kullanılmayan eşyalarını saklamak ve diğer odalarda yer kapladıklarını düşündükleri eşyaları bir süreliğine çatı katına kaldırırlar. Ve o çatı katı hep dağınık ve kimse yıllardır uğramıyormuş gibi kalır. Halbuki çatı katı tripleks evlerin ya da genel bir daire olarak en güzel kısımlarıdır. Çatı katını doğru dekorasyon ile harika bir yaşam alanına çevirebilir keyifli zamanlar geçirebilir ve de dinlenme alanı olarak kullanabilirsin. 

Çatı Katını Dilediğin Gibi Kullan

Çatı katı daha çok otantik bir havaya sahip olduğu için dilediğin tarzda bir yaşam alanına dönüştürebilirsin. Ya da çocuklarına genç odası olarak dekore edebilir onların özel alanlarını genişletebilirsin. Burada ki soru şu; çatı katına tüm hayatını mı yerleştireceksin? Yoksa ekstra bir alan olarak mı dekore edeceksin? Çünkü bu iki temaya göre dekorasyonunda farklı boyutları olacak. Yani eğer yaşam alanı olarak dekore etmen gerekiyor ise alan dar ve çatı eğimli olduğu için işlevselliği ön planda tutmak şart! Çatı katının havalandırma sistemi için havalandırmayı duvarın yüksek tarafına koymak, pencereleri geniş tutmak, yüksek duvarları çok fazla dekoratif ürün yada dolap ile doldurmamak, aydınlatma ürünlerini doğru seçmek ve yerleştirmek çatı katı dekorasyonu yaparken alanın daha ferah ve aydınlık yapmak için püf noktalardır diyebilirim.

Renk Uyumuna Dikkat

Öncelikle çatı katlarında tavan ve yer yüksekliği eğimli olduğu için otomatik olarak alan daralmaktadır. Zemin rengini açık tutarsan alanı daha büyük gösterebilirsin. Bununla birlikte seçeceğin mobilyalar konforlu, işlevli, renk uyumu olmalı ve çok büyük olmamalı. Pencereler normal dairelerde ki gibi büyük olmadığında dolayı perdelerimizi de uzun ve kalın seçmemeli kasvetli bir hava yaratmamalıyız. Bunun yerine cam çerçevesinin ölçüsü kadar ince tülden yapılmış minik ve açık renk perdeler seçmek hem otantik bir hava yaratacaktır hemde güneşin içeriye rahatlıkla girmesine yardımcı olacaktır.

Duvarları, zemini ve mobilyaları beyaz renkten yana kullanabilirsin.Evet beyaz renk genelde temizliği zor olan renk gibi görünse de çatı katında seni diğer katlara göre daha az yorar aynı zamanda çatı katının ferah ve aydınlık görünmesini sağlar.

Yatak odanın tavanın bir kısmını camlı tavana dönştürüp gökyüzündeki yıldızları keyifle izleyebileceğin bir imkan yaratabilirsin. 

İşlevsellik Ön Planda Olsun

Seçtiğin koltukların kasalı olması sana depolama alanı için harika bir fırsat sunar. Zaten büyük mobilyalar kullanmaman gereken çatı katına en uygun koltuk takımları arasında kendinden kasalı köşe koltukları olacaktır. Belki bir kaç tane yerlere yerleştireceğin puflar ile tamamlayacağın çatı katı oturma ve dinlenme konforu açısından seni oldukça tatmin edecektir. Yer kaplamaması açısından TV yi duvara monte etmek doğru bir hareket olacaktır. Tv’nin altına yerleştireceğin çok çekmeceli ya da çok bölmeli şık ve uyumlu bir komidin ile hem dekorasyona zenginlik katmış olursun hem de depolama alanlarını kullanmış olursun. Dilersen televizyonun yanına birkaç duvar rafı ile kendine kitaplık oluşturabilirsin.

Orta sehpa kullanmak istiyorsan yüksek ama çokta geniş olmayan kasalı ya da çekmeceli sehpaları tercih etmeni öneriyorum. Böylece iki amaçlı kullanabilirsin. Hem içerisine bir şeyler yerleştirebilir hem de misafirin geldiğinde üzerine kahve fincanlarını koyabilirsin.

Depolama alanları olarak alçak duvarların olduğu duvarlara çekmeceli ve kapaklı dolaplar yaptırabilir üzerlerine de aksesuar ya da müzik seti, akvaryum, bilgisayar gibi uygun gördüğün eşyalarını yerleştirebilirsin. Böylece bu alanda iki amaç için kullanmış olursun. Hatta duvara monte tablo gibi görünen ancak açtığımda bir masaya dönüşen hareketli mobilyalardan kullanman çat katında yer açmak ve işlevsellik arttırmak için harika çözüm olacaktır. Bunun gibi birçok hareketli mobilya yaptırarak gündüz tv ünitesi gibi görünen gece yatmaya hazırlanırken üniteyi açıp çift kişilik, tek kişilik yataklara dönüşen hareketli mobilyalar özellikle dar ve küçük yaşam alanları, evler, genç odaları ve çatı katları için kurtarıcı bir çözüm haline geliyor.

Ev Tekstili Ürünlerini Seçerken...

Evet her çatı katı küçük değildir ancak her çatı katı katları diğer dairelere göre küçüktür, bu yüzden çok fazla eşya ile doldurmadan minimalist ama işlevli bir alan yaratmak gerekir. Bunlardan biri de az eşya. Halıları daha küçük ve daha ince olarak seçmek aynı zamanda açık renk tercih etmek kesinlikle doğru bir fikir olacaktır. Perde ve koltuk kumaşlarının renk seçimleri için de aynısı geçerli...

Minik Mutfak

Çatı katındaki mutfağın küçük olabilir ama kullanışlı hale getirmek tamamen senin elinde! Üst kısma yüksek ve kapaklı klasik mutfak dolabı yaptırmak yerine duvarlara yeterinde mutfak rafı yaptırmak ve tabak, bardak gibi mutfak gereçlerini bu şekilde istiflemek hem alanın daralmasına engel olacak hemde mutfakta hareket ederken sana kolaylık sağlayacaktır. Tezgahında kahve makinesi, çay makinası gibi cihazlara yer açmalısın. Eğer tezgah çok küçük ise bunu yine dayanıklı bir mutfak rafını duvara monte ederek çözebilirsin. Ayrıca yemek kokularının ve buharın içeride birikmemesi için aspiratörün çekim gücünün kuvvetli olması şart. Yoksa küçük çatı katında yemek kokuları hızla dağılır ve siner.

Çatı Katında Yatak Odası Dekorasyonu

Çalı katında yatak odası dekorasyonu için odayı tamamen doldurmayacak ve çok büyük olmayan gardrop ve yatak seçilmelidir. Özellikle bazadan kesinlikle çekinilmelidir. Eğimli bir tavan yapısına sahip çatı katı için en alçak yataklardan tercih edilmesi ortada kalacak açık ala yüzünden önemli bir detaydır. Yine gardrop seçimini çok geniş olmayan ama kapaklarında ayna olan dolaplardan kullanabilirsin. Böylece içerisi daha genişmiş gibi görünecektir. Depolama alanı için de yatak başlığını kasalı ya da bölmeli olanlardan yaptırabilir içerisini ve aynı zamanda üstünü de kullanabileceğin bir alternatif yaratabilirsin. 

Çatı katlarında genelde teras olur ve genelde çatı katlarının en sevilen alanları halindelerdir. Bu terasa salıncak ya da bahçe mobilyası koyup arkdaşlarında, misafirlerinde keyifli vakitler geçirebileceğin alanlara dönüştürebilir dilersen de bitkiler yerleştirerek bahçe gibi kullanabilirsin.

Dar banyo, çatı katlarında banyolarda diğer kısımlar gibi normal evlerden daha küçük olduklarında dolayı bu alanda doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Lavabolu banyo dolabı olandan seçmen temizlik ürünlerini yerleştirme ve havluları koymak için akıllıca bir çözüm olacaktır. Aynı zamanda tüm şampuan ve kişisel bakım ürünlerini de duşakabinin iç kısmında kalan duvara bir banyo rafı taktırarak yerleştirmen, yer kaplamamaları ve düzenli bir şekilde kalmaları için ideal bir çözüm olacaktır.

Çatı katının tüm bölümlerini yani salon, oda, banyo, mutfak gibi kullanmayıp sadece salon kısmını dinlenmek, hobi, kitap okumak, çalışma odası, spor alanı vb gibi farklı alternatiflerde kullanmak istiyorsan bu yazımda bu diğer seçenekler için de mutlaka renk ve mobilya seçimini doğru yapmak gerekmektedir. Kullanım amacı ne olursa olsun çatı katları diğer dairelere göre daha az alana ve yüksekliğe sahiptir bu yüzden kullanım rahatlığı açısından doğru bir şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. Mobilyaların açık renkte ve işlevsellik, depolama alanı açısından uygun olması, çatı katının genel renginin açık olması ve havalandırmasının yapılması kesinlikle ilk önemsenmesi gereken konuların başında geliyor. 

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0