İkinci El Mobilya
Geri

Cam Balkon Dekorasyonu

Sonbaharın tadını çıkardığımız şu zaman diliminde kış dekorasyon hazırlıkları da kendini göstermeye başlıyor. Yazın daha aktif olan hayatımız havaların soğumasıyla birlikte daha yavaş bir akışa geçiyor. Hal böyle olunca evde geçirilen zamanlarda artıyor. Bize dışarısı ile ortak alan sunan balkonlarımız kış aylarında da evin en keyifli köşelerinden birine dönüşüyor. Mevsim şartlarının etkisini azaltan cam balkonlar aynı zamanda manzaranın keyfini kusursuz izleme imkanı da sunuyor.

Cam balkon dizaynları iki farklı şekilde yapılabiliyor. Bu ayrım yarım cam balkonlar ve tam cam balkonlar olarak ayrılıyor. Yarım cam balkon dekorasyonları adından da anlaşılacağı gibi açık balkonlarda tercih ediliyor. Tam cam balkon dekorasyonları ise, mevsim şartları göz önünde bulundurularak dizayn ediliyor. Her balkonun ölçüsüne göre özel olarak üretilen cam balkonların; kayar, katlanır ve sürme gibi çeşitleri bulunuyor. Cam balkon dekorasyonlarında genellikle tamperli ya da lamine cam çeşitleri tercih ediliyor. Kırılmaya karşı daha dayanıklı olan bu cam çeşitleri ile sağlımızı tehdit eden bu etmenler minimuma iniyor. Cam balkon dekorasyonları mevsim şartlarının yanı sıra, toz, gürültü ve yabani hayvanlara karşı da bir önlem oluşturuyor. Aynı zamanda ısı yalıtımı konusunda da kolaylık sağlıyor. Ayrıca balkon dekorasyonlarında kullanılacak eşyaların seçiminde iç mekânlara uygun mobilyalarında tercih edilebilmesine olanak tanıyor.

Cam Balkonumu Nasıl Dizayn Edebilirim?

Sen de bir cam balkon sahibiysen vereceğimiz öneriler sayesinde keyifli bir dekorasyona sahip olabilirsin. Balkonun büyüklüğünü göz önüne alıp, konforlu ve rahat oturma grupları tercih edebileceğin gibi bahçe mobilyaları da kullanabilirsin. Bahçe mobilyaları arasında tercih yapmak istersen; rattan ürünler, hasır bahçe mobilyaları, katlanır banklar ve çeşitli markaların ürettiği dış mekan sedirlerini de inceleyebilirsin. Aynı zamanda mobilya seçiminde ikinci el koltuklara da yer verebilirsin. Cam balkon dekorasyonunda kullanabileceğin koltuk önerileri için buraya tıklayabilirsin.

Oturma alanlarını renkli tekstil ürünleri ile hareketlendirmeyi de ihmal etmemelisin. Özellikle bu alanı sonbahar ve kış aylarında aktif kullanmayı düşünüyorsan sıcak renklerden ilham almalısın. Oturma alanını daha etkili ve estetik göstermek için küçük bir şalı da mobilyanın kenarından sarkıtabilirsin. Aynı zamanda bu tür ince detayları uygularsan, kış aylarında soğuktan korunmak için de kullanabilirsin. Alanının büyüklüğüne göre yerde kullanmak için çeşitli minderleri de tercih edebilirsin. Minderlere ek bir alternatif istersen pufları da düşünebilirsin. Ancak balkonunun boyutu önemlidir. Puflar kaba ve rahat bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda fazla yer kaplayacaktır. Özellikle küçük cam balkon dekorasyonlarında oturma alanı planlanırken puf gibi çok fazla yer kaplayan eşyalar tercih edilmemelidir. Ancak büyük bir alana sahipsen birkaç armut puf ve küçük bir sehpa ile cam balkonunun sunduğu eşsiz manzaraya eşlik edebilirsin. Seçmiş olduğun oturma grubuna göre yerde kilim veya halı tercih edebilirsin.

Duvar kısımlarında renkli aydınlatmalara, duvar kağıtlarına ve irili ufaklı aksesuarlara yer verebilirsin. Özellikle aksesuarlar, dekorasyonunu daha hareketli bir hale getirecektir. Bu nedenle tüm dekorasyonlarda aksesuar seçimi önemli bir yere sahiptir. Balkon dekorasyonlarında da genellikle çeşitli duvar rafları tercih ediliyor. Duvar raflarını birçok yerden temin edebileceğin gibi Dekopasaj'dan da uygun fiyata sahip olabilirsin. Satışta olan duvar raflarını incelemek için buraya tıklayabilir veya arama bölümümüze ‘duvar rafı’ yazarak alanına ve dekorasyonuna uygun bir model seçebilirsin. Cam balkon dekorasyonlarında kullanabileceğin duvar raflarını, çiçekleri ve çeşitli bitkileri sergilemek için kullanabilirsin. Bu gibi alanlarda mevsim şartlarına uygun bitkiler seçmeye özen göstermelisin.