%20 İNDİRİM

+ ÜCRETSİZ NAKLİYE

EFSANE DEĞİŞİM HAFTASI BAŞLADI! - %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 10 Saat 35 Dakika

Akrilik Boya Hakkında Tüm Detaylar & Akrilik Boya Nedir?

Dekorasyon ve sanatsal hobi çalışmalarında kullanılan akrilik boya ile ilgili aklına takılanları hemen tıklayarak öğrenebilirsin.

Akrilik reçine pigmentleri ve sudan oluşan akrilik boya, hem dekorasyonda hem de günlük hayatta farklı amaçlarla kullanılan bir boya çeşididir. İçinde bulunan pigmentlerin çokluğu boyanın kalitesini artırarak istenilen rengin daha kolay elde edilmesini sağlar. Duvar boyası olarak kullanabileceğin bu boya türü aynı zamanda mutfak dolaplarını boyarken, ahşap boyama işlerinde ve resim yaparken de tercih edebileceğin sağlıklı ve kullanışlı bir boya çeşididir. Peki, akrilik boya nasıl kullanılır? Bileşenleri nelerdir? İşte, bilmek isteyeceğin tüm detaylar:

Akrilik Boya Nedir?

Kıvamı yağlı boyaya benzeyen ama aslında su bazlı olan bir boya çeşididir. Yağlı boya gibi ağır bir boya kokusuna neden olmaz. Aksine kokusuzdur. Aynı zamanda çabuk kuruma özelliğine sahiptir. Kurumadan önce su ve sabun ile kolayca temizlenebilir. Kuruduktan sonra ise suya dayanıklı hale gelir. Örneğin; duvarları bu tür bir boya ile boyadığında boyama işlemi bitince "akrilik boya nasıl çıkar" diye araştırmana gerek kalmadan, kullandığın malzemeleri hızlı bir şekilde su ile temizleyebilirsin. Boya iyice kuruduktan sonra ise boyalı yüzeyde oluşan leke ve çizikleri sabunlu su ile silerek çıkarabilirsin. Bu sırada duvardaki boyanın sudan etkilenmediğini göreceksin.

Akrilik Boya Nerelerde Kullanılır?

Uygulaması son derece kolay olan bu boya, hobi ve dekorasyon uygulamalarında sıkça kullanılır. Ressamlar tuvalde, tekstilciler ürün renklendirmede bu boyayı tercih eder. Ev dekorasyonunda ise kapılar, dolaplar, masa ve sandalye gibi çeşitli ahşap mobilyalar farklı renklerdeki akrilik boyalarla boyanabilir. Özellikle ikinci el mobilyaları yeni bir görümüme kavuşturmak için bu işlem sıkça tercih edilir.

Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Çeşitli dekorasyon elemanlarını renklendirmeni sağlayan akrilik boyanın içeriğinde bulunan su, uygulama yaptıktan sonra kısa bir zaman içinde buharlaşır ve sadece akrilik pigmentler boyanan yüzeyde kalır. Böylece istenilen yüzey renklendirilmiş olur. Uygulama yaparken farklı ebatlarda ve farklı özelliklere sahip akrilik boya fırçası modellerini tercih edebilirsin. Bazı tekniklerde kuru fırça bazılarında ıslak fırça kullanarak değişik desenler oluşturabilirsin. Ancak, tüm bu boya çalışmalarına başlamadan önce yüzeyi temiz ve pürüzsüz hale getirmen gerektiğini unutmamalısın. Özellikle mobilyalarını boyamadan önce varsa boşlukları alçı ve macun gibi malzemelerle doldurmalı; ardından tüm yüzeyi mutlaka iyice zımparalamalısın. Zımparaladığın yüzeye astar sürüp kurumasını bekledikten sonra doğru tekniklerle dilediğin gibi desen çalışması yapabilirsin.

Akrilik Boya Aparatları Nelerdir?

Su ile nemlendirilmiş ıslak fırçayı komple yüzey boyama işlemlerinde kullanabilir; üstüne kuru fırça ile eskitme deseni yapabilirsin. Yüzey genişliğine uygun olarak farklı ebatlarda fırça seçenekleri bulunur. Bunlardan ince uçlu olanları detay çalışmalarında kullanabilirsin. Duvar yüzeyi gibi geniş alanlarda ise rulo kullanmak, işini kolaylaştıracaktır. Hem uygulama kolaylığı hem de tek hamlede daha geniş bir alanı boyayabilme özelliği sayesinde rulo kullanarak boya işlemini daha kısa sürede ve daha sorunsuz bir biçimde halledebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0