Çalışanlar İçin Taşınma İzni

Kurulu bir düzenin değişmesi yeni bir eve, yeni bir ortama, yeni komşulara yeniden alışmak zorunda kalmak oldukça yorucu ve endişeli bir süreçtir. Evinden eşyaların toparlanması, yerleşilecek olan yeni eve taşımaya uygun bir hale getirilmesi gibi işler vardır. Sadece bununla kalmaz birde aile hekimi değiştirmek, elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerin yeni adrese aldırma işleri ile uğraşmak ve üstüne de yorgunluk cabası.

Çalışan Kişilerin Yasal Ev Taşıma İzni Kaç Gündür?

Tüm bu işlerle uğraşırken bu durum çalışan kişiler tarafından daha da zor bir durumdur. Çalışan kişiler hafta içi mesai saatlerinden sonra bu işleri yapmaya kalktığı zaman uzun bir zaman diliminde anca bitirebilir. Ya da işyerinden taşınma izni alması gerekebilir. Böyle bir durumda da iş yerinde çıkabilecek aksilikler ise kaçınılmazdır. Sizlere bu yazımızda çalışanlar için taşınma izni ve genel olarak taşınma izni için konularından bahsedeceğiz...

Çalışanlar İçin Taşınma İzni

Yasal düzenlemeler dahilinde hukuken çalışan kişiler için düzenlenmiş olan herhangi bir taşınma izni söz konudur değildir. Ama çalışan kişilerin iş kanununun 55/j maddesince çalıştıkları iş yerlerinden ücretsiz ya da ücretli izin alma hakkına sahiplerdir. Bu izni alıp alamayacağı ise kişilerin çalıştıkları işyeri ile sürdürdükleri ilişkiye bağlıdır. Yani izin alamayabilirler de. Ama eğer içeride kalan yıllık izinleri var ise genelde taşınma izni alamayanlar yıllık izinlerinden yararlanıyorlar. İşverenden taşınma izni alabilen bir çalışan ev taşımak için ancak 2 gün izin alabiliyor. Ücretli ya da ücretsiz olması da işverene kalmış bir karardır. Eğer taşınma şehir içi olacak ise 2 gün şehirler arası ise nakliye işlemleri için 15 günlük izin süresi verilmektedir.

Ev Taşıma İzni Yasal Mı?

Hayır ev taşıma izni yasal değildir. Ama taşınma izninin yerine geçebilecek izin türleri bulunmaktadır. İşyeri yöneticileri çalışanlarına gerekçe belirtmeleri dahilinde mazeret izni verebiliyorlar. Mesela hastalık, ölüm, doğum, okul toplantısı, hastanede refakatçi olmak için gibi izinler.

Kamuda Yasal Ev Taşıma İzni Kaç Gündür?

Aslında Kamu kurumlarında yasal ev taşıma izni diye bir kanun ve madde türü bulunmamaktadır. Kamu çalışanları için yıllık izin süreleri çalışma yıllarına göre düzenlenmiştir. Ayrıca belirli sebeplerden dolayı mazeret izinleri kullandırılmaktadır. 

Mazeret İzni Kaç Gündür?

Çalışan kişiler için mazeret izni ve bu mazeret izninin çeşitleri açık olarak belirtilmiştir. Aşağıda mazeret izinleri ve bu izinlerin sürelerini açıkladık. Bunların haricinde ki mazeret izinleri kurum yöneticisinin inisiyatifine kalmıştır. 

Memurların Ev Taşıma İzni Var Mı?

Memurlar için yani öğretmen, hemşire, doktor, polis ve diğer kamu çalışanları için açık bir şekilde belirtilmiş taşınma izni bulunmamaktadır. Ancak kurumlar 1-2 gün esnek çalışma şekline izin verdiklerini açıklamışlardır. İş verenlerin çoğu bu gibi izinlerin çalışanları tarafından yıllık izin zamanlarına denk getirmelerini talep etmektedirler. Yıllık izin süreleri çalışılmış süre ile bağlantılı olup 9 yıla kadar çalışan bir memurun 20 gün yasal olarak yıllık izni bulunmaktadır. 10 yıl ve üzeri çalışan memurlar için ise yasal olarak yıllık izin süresi 30 gün olarak belirtilmiştir. Tüm bu çözümlemelere rağmen yıllık izni bulunmayan memurlar için 1-2 gün ev taşıma izninin de verildiği açıklanmıştır. 

Özel Sektörde Yasal Ev Taşıma İzni Kaç Gündür?

Özel sektörde çalışan kişiler işe başlamadan önce yaptıkları anlaşmada ev taşıma izni olarak 1 iş günü olarak belirlenmiştir.

Taşınma İşlemleri İçin Profesyonel Destek

Taşınma izni ister Şehirlerarası isterseniz de şehir içi olsun yorucu bir işlemdir. Ev taşıma süreci, ister çalışan olsun isterse çalışmayan kişiler için stres içeren bir aşamadır. Ev eşyalarının konularına ve amaçlarına göre ayrıştırılması bunların düzgün bir şekilde kolilere yerleştirilmesi ve korunaklı bir şekilde taşınması oldukça uğraştırıcıdır. Taşınma işi için eşyaların eski evden yeni eve güvenli ve düzgün bir şekilde aktarılması için bu işleri yapan nakliye firmaları tarafından destek alabilirsiniz.

Taşınma İzninin Dayanağı

Taşınma izninin yasal dayanağı özel sektörler için “İş kanunu” dahilinde belirtilmiş olan “diğer izinler” ve “Devlet memurları” için ise belirtilmiş kanun maddesinde “mazeret izni” olarak değerlendirildiği zaman yasal dayanağı bulunmaktadır. Bu tarz izinlerin insani olarak verilmesi gerekir. Genel olarak kişiler iş yerinde ki vasıfları ne olursa olsun ister üst düzey yönetici olsunlar isterse çalışan ev taşıdıkları zaman herkesin izin alması son derece doğal ve insani bir durumdur. Çalıştıkları iş yerinde işlerini aksatmayacak şekilde ev taşımak için izinli olmaları son derece normal bir durumdur. Bazı çalışanlar kendilerine ait yıllık izinlerinden kullanarak ev taşıma işlemini gerçekleştirirler. 

İş Hukukuna Göre Taşınma İzni ve Detayları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki İş Hukuku’na göre ev taşıma izni olarak düzenlenmiş bir kanun maddesi yoktur. Ayrıca 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 55/j maddesi ile ücretsiz izin veya ücretli izin isteğine göre işçiye izin verilebilir. Yani bu durumda izin isteme eylemi herhangi bir bahaneye bağlı olarak alınabiliyor demek olur. Bu izinler iş veren tarafından verilmektedir. Ayrıca 4857 Sayılı İş Kanununun içinde izin işveren tarafından verilebilecek diğer izinler diye açık bırakılmıştır. Bu durumda çalışılan işyerinde sendika ya da bireysel olarak düzenlenmiş olan sözleşmeye göre maddelere önceden ekleme yapılması mümkündür. Örnek vermek gerekirse; Doğum izni, Taşınma izni gibi izinlerde önceden eklenebilir. Bununla birlikte çalışanın işyerinde daha verimli ve severek çalışması ve daha da başarılı olması açısından patronların çalışanlarının ihtiyaç duydukları zamanlarda yanlarında olmaları ve gereken izinleri vermeleri gereklidir. Aslında böyle zaruri izin ihtiyaçları sırasında çalışanın maaşından işe gitmediği günlerinin kesilmemesi gerektiği öngörülmüştür.

Ücretli İzin ve Ücretsiz İzin Kavramları

Ücretli izin; bir işyerinde çalışan kişilerin belirli bir süre sonra kullanmaya hak kazandıkları ve izin süreleri boyunca iş yerinin hiçbir hakkını kaybetmeden ve maaşları kesilmeden kullanabilecekleri izin anlamına geliyor. İşyerleri çalışanlara istekleri doğrultusunda ücretleri ya da ücretsiz izin verebilirler. Ücretsiz izin ise çalışanların çalıştıkları iş yerlerinden belirli ya da hak kazandıkları süre boyunca iş yerlerine gitmedikleri ama gitmedikleri gün kadar para alamayacakları bir izin türüdür. Ücretsiz iznine çıkan bir çalışanın ücretli izine çıkmış olan gibi iş yerindeki hakları son bulmaz, sadece çalışmadıkları günlerin toplam tutarı hesaplarına yatmaz.

Taşınma Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Yeni bir eve taşınmaya karar verdiniz ama bunun üstesinden nasıl geleceğinizi bilmiyorsunuz. Öncelikle sizlere şunu tavsiye edebiliriz. Taşınmaya karar verdiğiniz zaman taşınacağınız yeni evinize ait ikamet adresinize aile hekiminizi, su, doğalgaz ve elektrik faturalarınızı taşıyınız. Bu gibi işlemler artık dijital çağda yaşadığımızdan dolayı oturduğumuz yerden de kolaylıkla halledilmektedir. Ancak bunun sonrasında evi taşımanız için öncelikle eşyalarınızı doğru bir şekilde gruplara ayırmalı ve kolilerin üzerlerine neler olduğunu yazmalısınız. Bu aşamada işyerinizden mazeret izni olarak taşınma izni almalısınız. Verilecek olan taşınma izni maksimum 2 gün olacağı için o iki günü doğru bir şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir. İzin işlerinizi hallettikten sonra geriye güvenilir bir nakliye firması bulmak kalıyor.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0