İkinci El Mobilya
Geri

Bütün Kış Bekleyen Bahçe Mobilyalarını Yenileme

Yazın, en keyif aldığımız yanlarından biri evimizin dışarıya açılan alanlarıdır. Bahçe ve balkonlar stresimizi azaltan, günü daha keyifli hâle getiren yerlerin başında gelir. Günün yorgunluğunu ve olumsuzluklarını azaltmaya yardımcı olur. Yoğun bir günün ardından, en güvenli hissettiğimiz yerde dinlenmek, bir bardak çay veya kahve içmek ya da sevdiklerimizle sohbet etmek bizi motive ederek, bir sonraki güne daha kolay hazırlanmamıza yardımcı olur. Yaz mevsiminin en güzel yanlarından biri, balkon ve bahçelerin aktif olarak kullanıma açılmasıdır. Yaşamın daha hızlı aktığı yaz mevsimi, bahçe ve balkonlar sayesinde bizi yeşille ve temiz havayla buluşturuyor.

Bahçe mobilyaları ise yaz dönemlerinde, rahatlığı ve fonksiyonelliği temsil etmektedir. Uzun saatlerimizi geçirdiğimiz balkon ve bahçe mobilyaları rahat ve konforlu değilse, zamanı huzursuz ve değersiz kılar.

Yaz mevsimi geldiyse; alınan mobilyalar elden geçirilerek bakımı yapılmalı, kullanılmayanlar elden çıkarılmalıdır. Bütün ihtiyaçlar tamamlanınca, keyifle yaz günlerinin tadını çıkarma vakti gelmiştir.

Bahçe mobilyaları denince akla ilk gelen teak mobilyalardır. Suya dayanıklı yapısı sayesinde balkonlarda konforu sağlayan teak ağacı, aynı zamanda kendi bünyesinde bulundurduğu yağ keselerinden dolayı değişken mevsim şartlarında bile kolay kolay kurumamaktadır. Dış mekân şartlarına uygun olmayan mobilyalar ise zamanla kuruyarak, çatlamakta veya kırılmaktadır. Teak ağacı, kendi arasında üç ayrı kaliteye ayrılmaktadır. Aynı zamanda teak ağacının kalitesi, ağacın ömrüyle doğru orantılıdır. Teak mobilyalara, her yıl en az bir defa bakım yapılması gerekmektedir. Düzenli bakımı yapılan mobilyaların ise, kullanım süresinde artış gözlenmiştir.

Teak Mobilya Bakımı

Teak Mobilyalar için üretilen birçok bakım ürünü bulunmaktadır. Teak mobilya bakımında kullanmayı düşündüğün bakım ürünlerini mutlaka incelemelisin. Teak ağacı, açık alanlarda toza ve kire maruz kaldığından dolayı renginde koyulaşmalar görülmektedir. Tozu ve kiri bünyesine hapseden teak ağacı, bir süre sonra doğal dokusundan uzaklaşmaktadır. Aynı zamanda böceklenme yosun ve küf lekeleri de oluşmaktadır.

Teak mobilya bakımında ilk adım;

Çeşitli markalar tarafından üretilen teak mobilya temizleyicilerinden bir tanesini yapı marketlerden veya internet üzerinden temin ederek bakım işlemine başlayabilirsin. Kullanıma hazır hali ve toz hali bulunan bu temizleyicileri aynı zamanda teak ağacı olan tüm yüzeylerde deneyebilirsin. Kullanıma hazır olan temizleyicilerden aldıysan, direk mobilyanın üzerine uygulayarak bir fırça yardımıyla çok bastırmadan mobilyanı kirlerden arındırmalısın. Toz halinde olan temizleyicilerden aldıysan, su ile karıştırarak sıvı hâle getirip, aynı işlemi uygulayabilirsin. Bu işlemin ardından bir süre beklemelisin. Yumuşayan kirlerin kremsi bir görünüm ile mobilyanın üzerinde biriktiğini görebilirsin. Bol su ile yıkayarak kirleri akıtmalısın. Bu işlemin ardından mobilyanın kızılımsı ve eskisine göre daha canlı bir görünüm kazandığını fark edeceksin. Diğer bir alternatif olarak ise, zımparalama işlemini deneyebilirsin. Ancak ağacın dokusunun zarar gördüğünü ve doğallığını kaybedeceğini unutmamalısın.

Teak mobilya bakımında ikinci adım;

İkinci adımda ise; mobilyanın kararan kısımlarının daha parlak ve doğal durması için teak bright tercih edebilirsin. Bu tür ürünleri almadan önce, çeşitli markadan fiyat araştırması yapabilirsin. Bu sıvıyı su yardımıyla seyrelterek, mobilyanın kararan kısımlarına püskürtmeli ve ardından plastik fırça yardımıyla fırçalayarak teak ağacının emmesini sağlamalısın. Teak ağacı doğal rengine dönünce, bol su ile yıkayarak temizleyebilirsin. Temizlenen mobilyayı kurumaya bırakabilirsin.

Teak mobilya bakımında üçüncü adım;

Teak mobilya bakımının son adımı ise yağlama işlemidir. Bu işlem için teak yağı ve bez yeterli olacaktır. Bu işlem için bez yerine fırçada kullanabilirsin. Beze döktüğün yağı, mobilyanın tüm yüzeylerine yedirecek şekilde sürmelisin. Bu işlemden sonra güzelce yağlanan masayı kurumaya bırakabilirsin. Tüm işlemlerden sonra bakım yapılan mobilyanın, yeni gibi durduğunu fark edeceksin.

Eğer bahçe mobilyasını hemen kullanmayacaksan, koruma örtüleri de tercih edebilirsin. Mobilyaların ömrünü uzatan bu örtüler, çeşitli boyutlara sahiptir. Aynı zamanda bahçe mobilyanı kirden, tozdan ve yağmurdan koruyacaktır. Bu tür ürünleri satın almadan önce mobilya ölçüleri, mutlaka hesap edilmelidir. Bahçe koruma örtülerinin, mobilyadan büyük olması kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bu tür ürünlerin kolay temizlenebilir olması da işini kolaylaştıracaktır. Hortum ile su tutarak yıkayabilir veya ıslak bezle silerek temizliğini sağlayabilirsin. Birbirinden güzel bahçe mobilyaları için web sayfamızı ziyaret edebilirsin.