%20 İNDİRİM

+ ÜCRETSİZ NAKLİYE

EFSANE DEĞİŞİM HAFTASI BAŞLADI! - %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 18 Saat 10 Dakika

Yatak Odası Dekorasyonunun Vazgeçilmezleri

Yatak odanı dekore ederken neleri göz önünde bulundurmalısın, senin için yazdık.

Günün yorgunluğunu ve stresini atarak dinlenebileceğin yatak odaları, hayatımızda önemli yer edinmektedir. Bu nedenle yatak odası seçimi sağlıklı bir uyku için oldukça önemlidir. Yatak odası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri gardırobun iç kullanımıdır. Gardıroplar birçok kıyafetimizi ve eşyalarımızı depolayabileceğimiz alanları oluşturmaktadır. Bu nedenle fazla raflı olması, işlevselliğini arttırmaktadır. Ancak asılabilecek daha çok eşyan var ise bu tür durumlarda askılık bölümlerinin fazla olması kullanım açısından daha yararlı olacaktır. Dolap içi genişliği, dolapta bulunan pantolonluk ve kravatlık sistemi, içerisinde yer alan çekmecelerin fazlalığı kullanış ve düzen açısından önemli yere sahiptir. Aynı zamanda yatakların alt kısımlarının bazalı olması, kullanmadığın birçok eşyanın göz önünden kaldırılmasını sağlayacaktır. Belirli standartlara göre üretilen yatak odaları ölçülerini, almadan önce odanın boyutuna göre belirlemende fayda vardır. Alınan yatak odası eve getirildiğinde; özellikle gardıroplar belirlenen yere sığmayabiliyor. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için birebir ölçüler almaya çalışıp, kapı ve süpürgelikleri ölçü alırken gözden kaçırma. Dolap kapaklarının sürgülü olması nedeniyle küçük evlerde önlerine komodin konulabiliyor. Sürgülü kapakların avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Sürgülü kapaklar, çabuk bozulabilmekte ve bel verebilmektedir. Ancak kullanım kolaylığı açısından ve yerden tasarruf etme açısından sürgülü kapakların tercih edildiği görülmektedir. Komodin ve şifonyerlerin çekmece sayısı da kullanım açısından önemlidir.

   Son yıllarda oldukça dikkat çeken çerçeveli yataklar görüntü açısından oldukça şık duruyor. Aynı zamanda çerçevelerini gece telefonunu veya gözlüğünü koymak için kullanırken, çorap giyerken oturmak için de tercih edebilirsin. Daha çok İtalyan tarzını andıran bu yataklar modern görüntüsü ve depolama alanı ile oldukça dikkat çekmektedir. Yatak odası seçiminde estetik önemlidir. Ancak işlevselliği göz ardı etmemen gerekmektedir.

Farklı bir yatak odası dekorasyon önerisi olarak, yatak başlığının olduğu duvarı değerlendirmenin odayı zengin göstereceğini belirtmeliyiz. Bu duvarı; duvar kâğıdı, aksesuar veya farklı boya ile renklendirerek kullanman, kendi tarzını yansıtmaya yardımcı olacaktır.

Yatak Odası Takımında Malzeme Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yatak odası takımında kullanılan malzemeler; mdf malzeme, sunta malzeme, ahşap (masif) malzeme olarak değişiklik göstermektedir. Ahşap (masif) malzeme genellikle ürünün taşıyıcı bölümlerinde kullanılmaktadır. Genellikle diğer bölümlerinde mdf veya sunta malzeme kullanılmaktadır. Mdf malzeme, kompozit ahşap malzeme olarak da bilinmektedir. Suntaya göre daha dayanıklı olduğundan daha fazla tercih edilmektedir. Sunta mobilya ise odun talaşının veya odunlaşmış lignoselülozik bitkilerin, kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak elde edilmektedir. Sunta çok dayanıklı bir malzeme olarak görülmemektedir.

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak odası dekorasyonunda da ilk aşama tarzını belirlemekten geçmektedir. Modern ve minimalist yatak odaları, Geleneksel tarza dekore edilmiş yatak odaları, Country/kır tarzı yatak odaları, rustik yatak odaları, İskandinav yatak odaları, klasik tarzda dekore edilmiş yatak odaları, endüstriyel tarzda hazırlanmış yatak odaları ve eklektik tarzı benimseyen yatak odaları gibi birçok kategori mevcuttur. Bu kategoriler içerisinden en çok sizi yansıtan tarzı bularak yatak odası dekorasyon fikirlerini ona göre biçimlendirmen gerekmektedir. Tarzını belirledikten sonra önemli olan diğer konu ise tarzın ile diğer yatak odası tamamlayıcı ürünlerinin uyumu göz önüne alınmalıdır.

Modern ve minimalist yatak odaları; genellikle küçük yatak odaları için tercih edilmektedir. Aynı zamanda sade çizgileri ve az sayıda aksesuarı barındırmaktadır. Bu tür dekorasyonlarda, duvar renklerini canlı tonlarda kullanabilirsin. Böylelikle odak noktasını duvarlara çekebilirsin. Geleneksel tarz ise; ahşap ve işlemenin ön planda olduğu ve genellikle koyu renklerin tercih edildiği tarzlardır. Bu tarzda çoğunlukla deri tercih edildiği görülmektedir. Tarzına uygun renkleri dengeleyen ve kontrast yaratan perdeler tercih edebilirsin. Country/kır tarzı yatak odalarının duvarlarında ise nötr tonları içerdiği görebilirsin. Mobilya renkleri daha çok beyaz ve krem rengi tonlarındadır. Vitrin, yatak başlığı, komodin gibi mobilyalarda çiçek desenleri görülebilmektedir. Rustik yatak odalarında ise, masif ahşap ön plana çıkmaktadır. Taş duvarların oldukça fazla kullanıldığı bu tarzda, gri ve kahverengi gibi renkler hakimdir. İskandinav tarzında ise, beyaz renkler ön plana çıkmaktadır. İskandinav tarzı dekorasyonlarda sadelik ve işlevsellik göz önündedir. Endüstriyel tarz dekorasyonlarda ise, daha çok inşaatı bitmemiş odalar olarak tasvir edilen görüntüler ön plandadır. Belirlenen tema, duvar ve tavan dokularında yarım kalmışlık hissi verilmesidir. Genellikle alçı, tuğla ve boyaların yarım ve eksik yapılarak belirlediği dekora denilmektedir.

Yatak odası dekorasyon ürünlerinde; duvar aksesuarları, perdeler ve halılar dikkat çekmektedir. Aynı zamanda ikinci el yatak odası mobilyaları ile bütçeni aşmadan şık tasarımlar yapabilirsin. İkinci el yatak odası mobilyalarını web sayfalarından veya ikinci el ürünler satan dükkanlardan temin etmen mümkündür. Aynı zamanda ikinci el mobilya ile el işçiliği yüksek yatak odalarını uygun fiyata satın alabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0