İkinci El Mobilya
Geri

Beğendiğin vintage mobilyayı evine nasıl uydurursun?

Belirli bir dönemi anlatan eşyalar için kullanılan vintage kelimesi, aynı zamanda eski eşyaların günümüz fikirleri ile harmanlanarak kullanılması gibi birçok anlamda karşımıza çıkmaktadır. Bu tarzda genellikle çiçekli desenlerin ön plana çıktığı görülmektedir. Açık mavi ve su yeşili gibi pastel renkler çiçekli desenler ile birlikte kullanılmaktadır. Parlak ve canlı renklere bu tarzda rastlamak neredeyse mümkün değildir. Gösterişten olabildiğince uzak olan bu tarza, toprak tonları, beyaz ve pembenin çeşitli tonları da eşlik etmektedir. Lahana güller ve patiska baskılı kumaşlar sayesinde dönemler arası yolculuk yapma şansı bulabilirsin. Vintage parçalar ile nötr renkleri birleştirerek huzur verici bir dekorasyona sahip olabilmen mümkün…

Yaşam alanlarımızı benzersiz kılmak için, birkaç tane özel parçaya ihtiyacımız vardır. Vintage stili ev dekorasyonuna uygulandığında benzersiz bir görünüm oluşturacaktır. Önemli olan ise, doğru parçaları seçmekten geçmektedir. Bu nokta da senin için özenle seçtiğimiz vintage eşyalara göz atabilirsin. Birbirinin aynısı olan mobilyalardan sıkıldıysan vintage tam sana göre!

Salon Dekorasyonunda Vintage

Salon dekorasyonunda vintage mobilya seçimi yaparken, heybetli koltuk takımları tercih edebilirsin. Aynı zamanda art deco stili ve modern çizgilere ait mobilyalar bu stil için oldukça ideal. Genellikle daha geometrik formda ve aerodinamik tasarıma sahip olan art deco stili mobilyalar kullanıldığında vintage etkisini arttıracaktır. Döşemelik kumaş seçiminde ise, toprak tonları, beyaz ve krem rengi tonlar tercih edebilirsin. Tekli koltuklarda veya berjerlerde daha cesur tercihler yapabilirsin. Mavi, pembe veya su yeşili gibi renkler tekli koltuklar ve berjerler için oldukça ideal bir görünüm oluşturacaktır. Kırlentlerde patiska baskılı kumaşlar kullanarak mobilyana farklı bir hava katabilirsin. Vintage aksesuar seçiminde ise; çay setleri, kasırga lambaları, cam vazolar ve kâseler, danteller, biblolar, vintage çerçeveli fotoğraflar ve portreler gibi birçok aksesuar tercih edebilirsin. Şömine bu dekorasyonu daha benzersiz hale getirecektir. Ancak günümüz şartlarında şömine yaptırmak maliyetli uğraştırıcı ve zaman alıcı olacağından dolayı elektrikli şömine de tercih edebilirsin. Elektrikli şömine üzerinde kullanacağın aksesuarlarda odana farklı bir hava katmana yardımcı olacaktır. Şömine üzerine yerleştireceğin vintage çerçeveli fotoğraflar ve antika vazolar ile benzersiz bir dekorasyona sahip olabilirsin. Ayrıca bu kısımda eskiyi yeni ile birleştirerek kendine ait bir köşe oluşturabilirsin. Sırt kısmı yüksek sandalyeler, müzik kutuları, gramofonlar, eski valizler, ahşap sandıklar gibi birçok eşyayı da dekorasyonuna dahil edebilirsin.

Beğendiğin vintage mobilyayı dönemin döşemelik kumaşlarını kullanarak kaplayabilirsin. Modern eşyalara vintage görünümü vermek için boyamak yeterli olacaktır. Krem veya toprak renklerine boyanmış bir sandığı orta sehpa veya yan sehpa olarak kullanabilirsin. Bu kısımda öncelikli olan ana mobilyalara vintage havasını yansıtmandır. Koltuklarının döşemeliklerini değiştirmen yorucu ve uğraştırıcı gibi görünüyorsa, ilk adım için vintage desenli koltuk örtüleri tercih edebilirsin.

Mutfak Dekorasyonunda Vintage

En çok zaman geçirdiğimiz ve evin en aktif kullanılan alanı olan mutfaklar, vintage dekorasyon ile kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olacak. Vintage hissi yaratacak yer karoları ve duvar kağıtları ise mutfağının genel havasını değiştirmene yardımcı olacak. Krom mutfak masaları ve sandalyeler ile mutfağına dönem havası verebilirsin. Pencerelerde kullanacağın çiçekli kumaş perdeler, mutfağının daha sevimli görünmesine neden olacak. Hoosier dolaplar ise mutfağının en özel parçası olarak yerini alacak. Görünüşü ve kullanımı nedeniyle dönemin en çok kullanılan mutfak eşyaları arasına adını yazdırmış bu dolap aynı zamanda kadınların özgürleştirici hareketi olarak tanımlanıyor. Aksesuarlar ise tamamlayıcı parçalar arasında bulunuyor. Vintage mutfak önlükleri, mavi benekli emayeler, eski ev aletleri, demir tavalar, eski süt şişeleri ve kavanozlar gibi birçok alternatifi mutfak aksesuarı olarak değerlendirebilirsin. Vintage vazolar ve canlı kır çiçekleri ise masanı güzelleştirmene yardımcı olacak. Vintage hissiyatını mutfağına yansıtmanın en kolay yollarından biri ise, o döneme ait reklamlar, ünlülerin fotoğrafları ve afişlerdir. Reklam, fotoğraf ve afişleri metal kabartmalı panolara bastırarak tablo olarak kullanabilirsin. Bu işlemi antre ve balkon gibi alanlarda da kullanabilirsin.

Ayrıca dekorasyonun için özenle seçtiğimiz vintage eşyaları görmek istiyorsan buraya tıklayabilirsin.