Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük Ocak Fırsatı - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

0 Gün 4 Saat 43 Dakika

Alçıpan Hakkında Merak Ettiklerini Yazdık

Alçıpan nedir? Alçıpan çeşitleri nelerdir? sorularının cevabını merak ediyorsan vakit kaybetmeden bu yazıya tıkla.

Alçıpan Çeşitleri

Alçıpan, iç kısmı alçı ile dolu olup dış yüzeyleri kartonla kaplanmış olan plakalardan oluşur. Bu plakalar belli formlarda ve ebatlarda seri olarak üretilir. Ancak, farklı çeşitleri mevcuttur. Alçıpanların bazıları suya dayanıklı olarak üretilirken; bazıları yangına dayanıklı, bazıları hem yangına hem de suya dayanıklıdır. Bir diğer alçıpan çeşidi ise akustik alçıpanlardır. Alçıpan çeşitleri modelleri sahip olduğu fiziksel özelliklere göre birbirinden ayrıldığı gibi kullanım alanları da bu doğrultuda değişkenlik gösterir. İşte alçıpan çeşitleri ve özellikleri hakkında bilmen gereken diğer detaylar:

Alçıpan Çeşitleri Nelerdir?

Suya dayanıklı olarak bilinen alçıpanlar “yeşil alçı levha” olarak geçer. Su iticilik özelliğine sahiptir. Bu sayede tüm ıslak mekanlarda kullanılabilir. Avantajlarına baktığımızda adından da anlaşılacağı üzere ilk sırada suya dayanıklı olması gelir. Ayrıca üstüne seramik, mermer gibi malzemelerin uygulanması ve temizliği de oldukça kolaydır. Bazı modeller hem küfe hem de neme dayanıklı olarak geçer. Bu alçıpan çeşitleri de yüksek yüzey kalitesi ve küfe karşı dayanımı nedeniyle ev tipi yaşam alanlarında özellikle banyo ve mutfaklarda sıklıkla tercih edilir.

Yangına dayanıklı alçıpanların ön yüzü pembe kağıt ile kaplıdır. İçeriğinde cam elyaf katkısı bulunur. Bu sayede yangına karşı dayanıklılığı artırılmıştır. Hem yangına hem suya dayanıklı olanların ise ön yüzü yeşil kağıt ile kaplıdır. Kaliteli yüzey ile montaj kolaylığı sağlayan farklı alçıpan çeşitleri; iç duvarlarda, asma tavan ve şaft duvarları vb. kaplamalarda kolayca uygulanır.

Akustik Alçıpan Nedir?

Akustik koşulların iyileştirilmesini istediğin mekânlarda akustik alçıpan çeşitlerini farklı amaçlarla kullanabilirsin. Bölücü duvar olarak mekânlar arası geçişlerde değerlendirebileceğin akustik alçıpanlar geniş mekânlardaki yankılanmayı azaltmada etkili olacaktır. Eğer mekânda düşey bölücülere ihtiyaç duymuyorsan; asma tavanlarda ve sıva üstü kaplamalarda da akustik alçıpanlara yer vererek mekânın akustiğini daha kullanışlı bir hale getirebilirsin.

Alçıpan Çeşitleri ve Fiyatları

Alçıpanların fiyatları ürün özelliklerine, markaya ve ebatlara göre değişiklik gösterir. Ekstra özelliklere sahip olan modeller standart alçıpanlardan daha yüksek satış fiyatına sahiptir. Alçıpanların en önemli avantajlarından birisi demonte bir malzeme olmasıdır. Bu da istenildiği zaman sökülüp takılabileceği anlamına gelir. Yani alçıpan ile örülen bir duvar veya asma tavan gerektiğinde sökülerek başka bir alanda kullanıma uygundur. Bu da aslında ekonomik bir kullanım sağlar. Önemli olan doğru yerde doğru malzemeyi kullanmak ve böylece hem mekânı daha kullanışlı hale getirmek hem de malzemeyi koruyabilmektir. Nemin yoğun olduğu bir ortamda suya dayanıklı alçıpan çeşitleri tercih edilmediğinde malzemenin kendisi de zarar göreceğinden tekrar kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu tarz püf noktalar göz önünde bulundurulduğunda başlangıçta maliyeti yüksek gelse bile uzun vadede alçıpan kullanımı hemen herkesin bütçesine uygun, avantajlı bir seçim olacaktır.

“Alçıpan” denildiğinde akla gelen ilk dekorasyon elemanı duvarlardır. Ancak asma tavan uygulamalarında da en çok kullanılan malzeme, alçıpandır. Yaşam alanında düşük bütçeli bir yenilik yapmak istediğinde alçıpan ile dekoratif bir asma tavan oluşturup; bu tavanı ikinci el antika bir avize ile zenginleştirmen yeterli olacaktır. Dilersen mevcut duvar yüzeylerinde de alçıpan ile dekoratif çalışmalara imza atabilirsin. Örneğin; farklı boyutlarda nişler oluşturup bu nişlerin içini antika aksesuarlarla süsleyebilir; dekoratif aydınlatma elemanları ile son derece şık ve sanatsal bir duvar dekorasyonu yapabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0