Balkonların Vazgeçilmezleri

​Soğuk günlerin yerini, sıcak günlerin aldığı bu aylarda baharın getirdiği yaratıcı ruh hali bedenimizi sarmalarken, yavaş yavaş balkon sezonunu açmış bulunuyoruz. Yaz aylarında en çok zaman geçirdiğimiz alanların başında yer alan balkonlar; sade, fonksiyonel ve en önemlisi dinlendirici olmalı.

Soğuk günlerin yerini, sıcak günlerin aldığı bu aylarda baharın getirdiği yaratıcı ruh hali bedenimizi sarmalarken, yavaş yavaş balkon sezonunu açmış bulunuyoruz. Yaz aylarında en çok zaman geçirdiğimiz alanların başında yer alan balkonlar; sade, fonksiyonel ve en önemlisi dinlendirici olmalı. Özellikle büyük şehirlerin hızla kalabalıklaştığı ve yaşamın daha hızlı aktığı yaz aylarının bunaltıcı etkisini, azaltan balkonlarımız sayesinde, yeşille buluşarak günün stresinden uzaklaşıyoruz.

Balkon mobilyası seçiminde, balkonun açık veya kapalı olması oldukça önemlidir. Kapalı balkonlar genellikle odaların bir bütünü gibi kullanıldığından dolayı, çoğunlukla koltuklara ve berjerlere yer verilebilmektedir. Açık balkonlarda ise, değişen hava koşullarına göre daha kolay kullanabilir olduğundan dolayı genellikle balkon ve bahçe mobilyaları tercih edilmektedir.

Balkonun küçük veya büyük, açık veya kapalı olsun, hiç önemli değil… Doğru seçimler ile balkonunu evinin en keyifli köşesi yapmaya hazır mısın?

Küçük balkonun olması açık hava keyfini engellememeli. Özellikle küçük balkonlar için tasarlanan kompakt formlu bahçe mobilyaları sayesinde, kendine dinlenme veya yemek alanı oluşturabilirsin. Katlanır bahçe mobilyaları ve dar tasarıma sahip dış mekân mobilyaları, küçük balkonlara hayat vermekte oldukça başarılı. Aynı zamanda balkon dekorasyonlarında, demir parmaklıklara sabitlenebilen masalarda yerden tasarruf etmeni sağlayabilir.

Dar uzun balkonlar için ise, balkon korkuluklarına bitişik masalar tasarlanarak, alan daha kullanışlı bir hâle getirilebiliyor.

Balkonların vazgeçilmezleri arasında yer alan, rattan ve teak mobilyalar keyfine düşkün olanlara harika alternatifler sunuyor. Suya, neme ve değişen iklim koşullarına dayanıklı olmasından dolayı tik ağacı, balkon ve bahçe mobilyaları için oldukça önemli bir yere sahip. Tik ağacının modern görüntüsü sayesinde de balkonlar stil sahibi bir alana dönüşüyor. Rattan mobilya seçimlerinde özellikle masa ve sehpa gibi tamamlayıcı eşyaların üzerinde camı yok ise, kullanım sırasında pütürlü yüzeyinden ötürü sorun yaşamaman için aynı ölçülerde cam kestirmen gerekebilir.

Ferforje bahçe mobilyaları ve bambu sandalyelerde bu yaz dekorasyona renk katmaya hazırlanıyor. Köşeleri değerlendirmek için ise yuvarlak hatlı mobilyalardan yardım alabilirsin. Dekoratif ve konforlu bir alana sahip olmak için minder veya salıncaklardan da yardım alabilirsin. Çeşitli renk ve modellere sahip balkon mobilyaları arasından, sende tarzına ve alanına en uygun mobilyaları seçerek stil sahibi ve fonksiyonel bir köşe oluşturabilirsin.

Balkon dekorasyonunu, isteğine göre diğer odalardan bağımsız olarak yapabilirsin. Yani içeride ne kadar modern veya avangard tarza yönelik mobilyalara sahipsen, dışarıda bir o kadar country veya vintage olabilirsin. Balkon dekorasyonun tamamen özgür, sıcak ve fonksiyonel olabilir. Hatta bu alanda ikinci el mobilyalara öncelik vermelisin. Yaşanmışlıkların getirdiği sıcaklık ile balkonuna bambaşka bir hava katabilirsin. Özellikle vintage tarz severlerdensen mutlaka web sayfamıza bir göz atmalısın.

Balkon dekorasyonlarında renk seçimi yaparken, genellikle beyaz, pastel tonları veya canlı renkler tercih edilmektedir. Farklı renkleri birbiriyle karıştırmaya tereddüt ediyorsan, balkon mobilyalarını beyaz tonlarında seçerek, kullanacağın kırlentlerde ve aksesuarlarda mavi, pembe, mor, su yeşili, turuncu, kırmızı veya toprak tonları gibi renkler tercih edebilirsin. Balkon mobilyasının üzerinde kullanacağın minder ve kırlent seçimlerin de ise; terletmeyen, yakmayan ve kolay temizlenebilen kumaşlar seçmeye özen göstermelisin. Kırlentlere hareket katmak için geometrik desen, tribal desen veya çiçek desenlerden de yararlanabilirsin. Balkonun müsaitlik durumuna göre çiçeklik veya metal sehpalar kullanabilirsin. Aksesuar seçiminde ise el becerilerinden yararlanabileceğin gibi, solar lambalar ve renkli fenerler ile hoş akşamlarını aydınlatabilirsin. Balkon dekorasyonlarında olmazsa olmazlardan biri ise, vazolardır. Balkona hayat veren rengârenk çiçeklerin enerjisiyle bütün olumsuzluklardan arının! Renkli çiçeklerin yer aldığı birbirinden şık ve ilgi çekici vazolar sayesinde çiçek kokularıyla canlanın… Canlı çiçeklere de yer açın, büyük saksılara ortancalar küçük saksılara kaktüs ve sukulent dikin. Asılabilir saksılara da mutlaka bir göz atın. Duvarlarda minik raflar kullanarak alanı daha hareketli bir hâle getirebilirsin. Doğayla iç içe hissini yakalayabilmek için çim halılar kullanabilirsin. Zeminde sıcak bir görüntü oluşturmak için ise, mini boy halılar ve el dokuması kilimler tercih edebilirsin.

Kahvaltı sofralarının balkonlara taşındığı bu günlerde, ahşabın sıcaklığından da yararlanabilirsin. El yapımı ahşap duvar aksesuarları ile kendine özgü bir dekorasyon yaratman mümkün.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0