İkinci El Mobilya
Geri

Balkon Dekorasyon Fikirleri

Sıcak havaların tadını en güzel çıkardığımız yerlerin başında gelen balkonlarımız, hepimizin aydınlık gökyüzüne açılan kapılarıdır. Özellikle apartman sakinleri için balkonlar mükemmel bir olanaktır. Sıcak yaz günlerinin tadı balkonlarda daha keyifli çıkar. Hele ki güzel bir balkon dekorasyonuna sahipseniz evinizin en sevdiğiniz köşesi olabilir. Maalesef artık yeni yapılan binaların çoğunda balkon bulunmuyor. Eğer bir balkon sahibiyseniz bunu değerlendirecek bir yol bulmalısınız. Balkonunuz ne kadar küçük olursa olsun doğru teknikler ile stil sahibi, fonksiyonel ve müthiş konforlu bir alan yaratabilirsiniz.

Balkon dekorasyonlarında olabildiğince özgür davranabilirsiniz. Yeriniz kısıtlıysa ilk olarak oturma alanını planlamalısınız. Küçük balkon dekorasyonlarında banklar, katla kaldır ve aç kullan tabureler, katlanır sisteme sahip dar tasarımlı kompakt önerilerle yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Alanınızın büyüklüğüne göre özel tasarım sedirlerde tercih edebilirsiniz. Balkonunuzdaki oturma düzeni için ayırabileceğiniz alanı belirleyerek L tipi sedirler de yaptırabilirsiniz. Bu tip sedirlere depolama alanı gibi özelliklerde ekleyerek daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz. Sedirlere ait minderleri de kullanmadığınız zamanlarda bu bölümlerde saklayabilirsiniz. Küçük balkon dekorasyonlarında ihtiyaca özel üretilen tasarım ürünler ile daha kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz. Renkli tekstil ürünleri ile hem romantik, hem de rahat bir alana imza atabilirsiniz. Pastel renklerin gücünü balkon dekorasyonlarına yansıttığınızda ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Masa seçiminde ise yuvarlak hatlı modelleri seçerseniz köşeleri değerlendirebilme imkanına sahip olursunuz. Küçük alanları daha aktif kullanmak için katlanır modellere de öncelik verebilirsiniz. Büyük bir balkona sahipseniz, bahçe mobilyalarına göz gezdirebilirsiniz. Ahşap, tik ve rattan mobilyalar bahçe ve balkon dekorasyonları için konforlu bir alan vaat ediyor. Balkonuna keyif katacak mobilyaları buraya tıklayarak hemen keşfe çıkabilirsin. Büyük balkonlarda farklı ve konforlu bir dekorasyon yaratmak için yine puflar ve minderler de tercih edilebiliyor. Keyif alanı yaratmak isteyenler ise dekorasyonlarında şezlonglara ve salıncaklara yer veriyor. Şezlonglara bir de güneş şemsiyeleri eşlik edince yazın keyfi adeta balkona taşınıyor.

Oturma alanı ve masa seçimi yaparken balkonunuz kapalı değilse, tüm mevsim şartlarına dayanıklı eşyalar seçmeye özen gösteriniz. Bahçe mobilyaları genellikle tüm hava koşullarına uygun üretilse de çok fazla suda veya soğukta kalması mobilyanın kullanım ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle seçtiğiniz eşya hangi malzemeden üretilmiş olursa olsun kullanım talimatları okunmalı ve bakımı düzenli yapılmalıdır. Aynı zamanda yapı marketlerde ve online alışveriş sitelerinde bulabileceğiniz koruma örtüleri ile balkon mobilyalarınızı daha korunaklı bir hale getirebilirsiniz.

Balkonunuzu dekore ederken renk kartelanızı da düşünmeyi ihmal etmeyiniz. Canlı renkleri, pastel renkler ile bir araya getirebilirsiniz. Eğer çok karışık renkler size göre değilse ton sür ton tekniği ile belirlemiş olduğunuz bir rengin alt ve üst tonlarını tercih edebilirsiniz.

Balkona biraz bahçe havası katmak isterseniz çim halıları kullanabilirsiniz. Ancak çim halı kullanmak istemiyorsanız, zeminde sıcak bir görüntü oluşturmak için kilim ve paspasları da tercih edebilirsiniz. Alanınız ne kadar kısıtlı olursa olsun mutlaka bitkilere yer vermelisiniz. Doğayla iç içe olma hissi yaratan bitkiler, günün stresinden arındırma konusunda başarılı bir teknik! Ev içi ve dışı bitkiler ile ek peyzaj alanı yaratabilirsiniz. Askılı düzenekleri ve tırmandırma çitlerini kullanarak bitkilerinizi istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz. Ancak mevsim şartlarına uygun bitki seçmeye özen göstermelisiniz. Bitkilerin bakımında zorlanabileceğinizi düşünüyorsanız bakımı kolay olan çam ağacı türlerinden tercih edebilirsiniz.

Aydınlatmalar, dekorasyonu tamamlayan en kritik detaylardandır. Tercih edeceğiniz aydınlatmalar ile balkon dekorasyonunuzu tamamen değiştirebilirsiniz. Solar lambalar ve renkli fenerler ile balkonlarınızı aydınlatabilirsiniz. Loş bir ortam yaratmak isterseniz mumları da tercih edebilirsiniz.