Balkon Çiçekleri

Çiçek yetiştirmek ve onların bakımını yapmak için illaki bir kış bahçesine ya da büyük bir bahçeniz olmasına gerek yok. Eğer çiçekleri seviyor ve yetiştirmekten hoşlanıyorsanız sizlerde balkonunuzda harika çiçekler yetiştirebilirsiniz. Ancak her çiçeğin yapısı farklıdır bu da her ortamda farklı cins çiçek yetiştirmek gerektiğinin göstergesidir.

Yani çiçekleri ancak uygun yaşam alanlarında yetiştirirseniz olumlu sonuç alabilirsiniz. Bu yazımızda balkon çiçeklerinden bahsedeceğiz bu durumda balkonunuz için hangi çiçekleri seçmeli ve bu çiçeklerin sağlıklı gelişmeleri için nelere dikkat etmelisiniz, gibi bilgiler paylaşacağınız. Balkonunuzda yetiştirmek istediğiniz çiçeğin dış hava koşullarına uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Unutmamak gerekir ki her çiçek ve her bitki her iklimde yetişmez. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da küçük alanlarda büyük bitkilerin tercih edilmemesinin doğru olmasıdır. Alanınızın büyüklüğüne göre bitkiler tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Balkonda Yetiştirilebilecek Çiçekler! Renkli Balkonlar…

 • ALİSYUM

 • LAVANTA

 • LOBELYA ÇİÇEĞİ

 • BODRUM PAPATYASI

 • EBEGÜMECİ ÇİÇEĞİ

 • GAZANYA

 • TORENYA ÇİÇEĞİ

 • BEGONVİL

 • GÜL

 • YASEMİN

 • SARDUNYA

 • ORTANCA ÇİÇEĞİ

 • PETUNYA (KAHKAHA ÇİÇEĞİ)

 • HERCAİ MENEKŞE

 • CAM GÜZELİ

 • ZİNYA (KİRLİ HANIM ÇİÇEĞİ)

 • LATİN ÇİÇEĞİ

 • ACIBAKLA

Yukarıda saydığımız bu çiçek türlerini balkonunuzda yetiştirebilir rengarenk bir balkona sahip olabilirsiniz. Şimdi sizlere bu çiçeklerin özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Alisyum

Alisyum çiçeği ilkbahardan başlayarak soğuk havaların geldiği hatta don olayların başladığı süreye kadar narin, ve güzel kokulu çiçekleri ile yaşayabilir. Alisyum çiçeğini en çok asılı sepetlerden aşağı doğru sarkması şeklinde yetiştirirler. Bu çiçek nemli toprağı sever. Bu yüzden sulamasını aksatmamanız gerekir. Güneşi seven bir çiçek olmasına rağmen direkt güneş ışığı almaması önemlidir. Yarı gölge bir alanda bakılması en ideal konumudur.

Lavanta

Bu çiçeğin muhteşem kokusu sabunlarda, oda parfümlerinde, deterjanlarda gibi pek çok alanda da kullanılmaktadır bakımı oldukça kolay olan lavanta çiçeği her tür toprakta yetişebilmesi açısından da oldukça sevilir. Ama yine de en sevdiği toprağın kireçli toprak olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Soğuktan hoşlanmayan lavanta çiçeğini güneşli bir alana konumlandırmanız gerekir. En önemli bakım noktası budamasıdır. Toprağının zamanla havalandırılması gerekmektedir. 

Lobelya

Lobelya çok fazla büyümemesi ile bilinir. Mor, mavi ya da beyaz renkte çiçekler açar. Lobelya seramik şık saksılarda harika bir görsel şölen oluşturur. Çiçeklendiği zamanlar ise gece sıcaklıklarının yükselmediği zamanlardır. Eğer bitki çiçeklenmeyi durdurursa, sonbaharda serin havalar başladığı zaman yeniden toparlanacaktır. Lobelya çiçeği (Lobelia Erinus) en çok sabah güneşini ve öğleden sonra ki gölgeyi sever. Ama en çok gölgede daha iyi gelişir.

Bodrum Papatyası

Bodrum papatyasının renkleri genelde mor, pembe, mavi ve sarıdır. Nadiren krem rengi açarlar ve saplarının üzerindelerdir. Gelişimlerini yaz aylarında gösterirler. Her türlü toprakta yetişebilirler ve nemli toprakları severler.

Ebegümeci 

Ebegümeci çiçeği güneşi seven çiçekler arasındadır. Türkiye'de doğal ortamlarda yetişirler ve egzotik yapısı güzel çiçekleri ve zengin renkleri ile ebegümeci yani (Malva Vulgaris), balkonunuza harika bir görünüm sağlar. 

Gazanya

Gazanya turuncu, sarı ve beyaz tonları birde pembe renkli çiçekleriyle göze hitap eden bitkiler arasındadır. Bu bitkide güneşi sever. Yaz ayının başında çiçek açmaya başlar. Ancak suyu fazla fazla ister. Tabi ki bu aşırı sulama yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Kumlu ve besin bakımından zengin toprak bu bitkiye en iyi gelen toprak çeşididir. Bulunduğu saksıda çok şık durur.

Torenya

Bu çiçeğin görüntüsü aslanağzı denilen çiçeğin görüntüsünü andırı. Torenya aynı zamanda salıncak çiçeği olarak da bilinir. Bu çiçek türü iki tonlu çiçekler açarlar. Ama nadiren de olsa mor, pembe, beyaz gibi tonları da görmek mümkündür. İlkbahardan sonbahara kadar açmış olduğu çiçekler ile yaşalar. Bu çiçeklerin daha çok gölgeye ihtiyaçları vardır. Kısmen güneşte de kalabilmektedirler. 

Begonvil

Bu çiçek türü toprak açısından oldukça sıkıntısızdır. Bahçe toprağında yetiştirebilirsiniz. Ayrıca kuvvetli budamaya dayanıklı olan bu çiçeği doğrudan güneşe maruz bırakmadan ve de rüzgardan korunaklı bir alana yerleştirmeniz gerekmektedir.

Saksıda Gül

Saksıda da gül yetiştirilebileceğini unutmayın. Güllerin büyümesi sandığınızdan çok daha kolaydır. Saksıda büyüyebilecek bir gül türü seçin ve iyi çiçek açması için her gün en az 5 saat güneş aldığından emin olun. Unutmayın yazın güneşi toprağı daha çabuk kuruttuğu için sulamayı ihmal etmeyin. 

Yasemin

Bu muhteşem çiçeğin pembe rengindeki tomurcukları yaz aylarına doğru ve yaz aylarında açmaktadır. Yasemin çiçeği nemli topraktan hoşlanır. Yasemin çiçeğini ekeceğiniz saksıyı çok rüzgar gelmeyen yere konumlandırın.

Mandevilla 

Pembe ve kırmızıya yakın tonlarda çiçeklere sahip olan bu bitki için tropikal ağ çiçeği diyebilir hal böyle olunca sıcağı çok sevdikleri de aşikar oluyor. Dik olarak büyümesi için kafesleme yapmanız ve destek sağlamanız doğru olacaktır. Soğuk iklimlerde ise iç mekanlar da yetiştirebilirsiniz. Ama ışık seviyeleri düşük yerlerde yaprak dökmeye meyillidirler. Bu çiçek çoğunlukla güneş arar. Yine de yazın öğlen sıcağında korumakta fayda var.

Sardunya

Kırmızı, turuncu, pembe, beyaz renklerde ki çiçeklere sahiptir. Organik maddelerle olgunlaştırılmış sağlıklı toprak ile gelişimini tamamlar. Bu çiçek toprağın nemli olmasından hoşlanır. Bu çiçeği direk güneş altında bırakmamaya özen gösterin. Sardunyalar sarkık çiçekler olduklarından dolayı balkonunuzdan sokağa doğru sarkıtarak dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz. Sıvı çiçek gübresi ile ayda 2 defa bakımını yaparsanız daha sağlıklı olur.

Ortanca

Ortanca çiçekleri görünüşleri ile herkesi büyülemekte. Bu çiçekleri pek tabi balkonunuzda da yetiştirebilirsiniz. Ortancaların bazıları o kadar çok büyür ki neredeyse yarım ağaç boyuna ulaşabilirler. Bu yüzden siz balkonunuza ortanca koymak istiyorsanız cüce çeşitlerinden arayın ve soğuk havalarda çatlamayacak saksının içine ektiğinizden emin olun. Ortancalar kısmen güneş severler bu sebepten daha sağlıklı açarlar.

Petunya (Kahkaha Çiçeği)

Renkli çiçekleri vardır ve hızlı büyürler. Petunyalar, gece boyunca yumuşak hoş bir koku salar. Askı saksılarda ve uzun saksılarda yetiştirilmektedir. Çok sulama istemezler. Güneşi severler.

Hercai Menekşe

Bu bitki humuslu toprak severler. Ayrıca demir eksikliği yaşamaması adına hafif asidik toprakları da severler. Bu çiçeklerin dikimi Ağustos sonu ve Eylül başlarında gerçekleştirilir.

Cam Güzeli

Cam Güzeli diğer adıyla (Yeni Gine çiçeği) ılıman iklim seven çiçeklerdir. Yani çok sıcak ve çok soğuk havalardan hoşlanmazlar ama aynı zamanda filtrelenmiş gün ışığını bol olarak almaya bayılırlar. Cam güzeli çiçeğinizi balkonunuzda rahatlıkla kullanabilir çok güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Zinya (Kirli Hanım Çiçeği)

Halk arasında ‘Kirli Hanım Çiçeği’ olarak bilinir.  Zinya (Zinnia), çiçeği ile parklarda ve bahçelerde sıklıkla karşılaşırız ayrıca bakımı da oldukça kolay bir çiçek türüdür. Rengarenk çiçekler açar. Türkiye’de 16 çeşit  Zinya bitkisi yetiştirilmektedir.

Latin Çiçeği

Bakımı oldukça kolay olan Latin çiçeği her tür toprakta yetişebilmektedir ve serin havaları ve ortamları seven bir çiçek türüdür. Bu çiçeğe fazla sulama yapar ve fazla gübre verirseniz ters tepki yapar ve tüm çiçekleri dökülerek bol yaprak üretir.

Acıbakla

Bu çiçek dekoratif açıdan çok hoş görünüme sahip olması ile birlikte yaz ortasında çiçek açar. Nemli ve hava alan toprakta sağlıklı bir şekilde yetişir. Ama en iyi şekilde yetiştiği toprak kumlu toprak türüdür. Güneşi sever ve soğuk havaya da dayanıklı bir bitki türüdür. Tohumlarını şubat, mart aylarında ektiğiniz zaman çiçeklenmesi için Haziran-temmuz aylarını bekleyebilirsiniz.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0