İkinci El Mobilya
Geri

Balat`ta Keşif Turu

Editörümüz Tuğçe, senin için Balat sokaklarında antikacıları keşfe çıktı!

Balat'ta hayat var!

Balat'ın tarihi dokusuyla antikacıları bir arada bulunca cennetteymişiz gibi hissettiğimiz doğru. Birçok antikacıyı gezip, mezata bile katılarak harika bir keşif rehberi hazırladık.

Haliç’ten Balat’ın ara sokaklarına doğru yolculuğa başlıyoruz. İlk girişte Tarihi Medeni Kültürleri Araştırma ve Koruma Derneği’ni buluyoruz. Kapıda bizi her renkten murano camlar karşılıyor, içeride ise işlemeli koltuklardan her türlü aksesuara birçok antika eşya mevcut. Hepsinde ayrı bir yaşanmışlık, hepsi ayrı bir hikayenin birer kahramanı olmuş zamanında.

Sokağı devam edip patrikhaneyi geçtikten sonra renkli kafelerin ve karşılıklı antikacıların bulunduğu bir sokağa varıyoruz. Sokağın bir köşesinde Naftalin var. Adı gibi dıştan bakıldığında da en çok dikkat çeken antikacı burası, çünkü daha içeri girmeden eski mobilyalar ve aksesuarlar kapıda bekliyor. İçerisi yine eşsiz ürünlerle dolu… Bizi alıp zamanda yolculuğa çıkarıyor adeta.

Bir üst sokaktan Balat’ın içlerine ilerlemeye devam ediyoruz. Maison Balat hemen dikkatimizi çekiyor! Burası hem antikacı hem de bir kahve dükkanı. Buraya uğramışken bir kahvesini içmeden ayrılmıyoruz. 

Daha da içlerde Fener Antik var ki, buralardaki tüm mezatlar onlardan sorulur diyebiliriz. Çünkü neredeyse hepsini kendileri düzenliyor. Bizim gibi her türlü eski eşyaya değer veriyorlar. Tam da buraya varmışken mezatın başlaması, bizim için büyük şans. Biz de birer sandalye çekip oturuyoruz. 

Buradaki mezatlarda murano camlardan eski radyolara, mobilyalardan aksesuarlara her türlü ikinci el eşya yeni evlerde hayat bulmayı bekliyor.

Balat’taki renkli keşfimize burada son verip, yeniden yollara düşeceğimiz keşif rotaları için sabırsızlanıyoruz!

Yazar, Tuğçe Tağ